Небанки збільшили обсяги послуг і активів
Небанківські фінансові установи збільшили обсяги послуг і активів та покращили дисципліну виконання регуляторних вимог.
Про це йдеться у щоквартальному Огляді небанківського фінансового сектору від Нацбанку.
У ІІІ кварталі 2021 року небанківські фінустанови збільшили обсяги наданих послуг та активів, попри подальше зменшення загальної кількості учасників.
До небанківських фінустанов входять страхові компанії, страхові/перестрахові брокери, кредитні спілки, фінансові компанії, лізингодавці та ломбарди.
Неактивні гравці продовжували добровільно згортати діяльність, а НБУ застосовував заходи випливу до порушників регуляторних вимог, зокрема зупиняв дію ліцензій та анулював їх. Це сприяло покращенню дисципліни виконання регуляторних вимог у всіх сегментах НБФУ.
Ухвалення закону «Про страхування» та очікуване прийняття до кінця року інших законів з питань регулювання ринку небанківських фінпослуг дасть змогу забезпечити прозорість структур власності, підвищити платоспроможність, належне управління ризиками та захист прав споживачів усіма НБФУ.
Страхові компанії
Валові страхові премії у більшості сегментів страхування зросли порівняно з другим кварталом, найактивніше – у сегменті страхування життя. Виплати за ризиковим страхуванням помірно зросли після зниження у ІІ кварталі. Обсяги виплат зі страхування життя зростають п’ять кварталів поспіль.
Страховики зберігають прибутковість. Водночас витрати на ведення страхової діяльності залишаються високими.
Кількість порушників вимог платоспроможності серед страховиків суттєво зменшилася. Станом на 1 жовтня лише 16 страховиків-ліцензіатів не виконували норматив платоспроможності та достатності капіталу або ризиковості активів. У жовтні-листопаді половині страховиків-порушників, які вчасно не усунули порушення, анульовано ліцензії з подальшим виключенням з держреєстру фінустанов.
Кредитні спілки
Активи кредитних спілок помірно зросли у ІІІ кварталі, попри зменшення кількості установ. Зростання забезпечується значною мірою кредитними спілками з агресивною моделлю кредитування позичальників.
Обсяги нового кредитування зменшилися на 4%, насамперед у сегменті кредитування бізнес-потреб – на 15%. Водночас попит членів кредитних спілок на ризиковіші споживчі кредити залишається вищим. Якість кредитного портфеля залишається незмінною.
Більшість кредитних спілок наростили прибуток завдяки зростанню операційних доходів та помірним витратам на формування резервів. Це підвищило їх платоспроможність та сприяло зменшенню кількості порушників нормативу достатності капіталу до трьох установ.
Фінансові компанії, лізингодавці та ломбарди
Активи фінансових компаній завдяки стрімкому зростанню обсягів усіх видів наданих фінансових послуг у ІІІ кварталі зростали найшвидше у секторі й відновилися до максимального рівня 2019 року.
Обсяги роздрібних кредитів зростають п’ять кварталів поспіль, у ІІІ кварталі – на 6%. Обсяг кредитів, наданих бізнесу, збільшився за квартал майже на третину.
Обсяг факторингових операцій зріс до рекордного рівня. Другий квартал поспіль фінансові компанії активні у наданні гарантій. Обсяг фінансового лізингу також зростав, хоча й помірніше. Як і раніше, основним надавачем таких послуг були юридичні особи-лізингодавці.
За січень-вересень фінансові компанії згенерували рекордні прибутки, якщо порівняти з відповідним періодом останніх трьох років, та отримали історично найвищі показники рентабельності.
Обсяг нового кредитування ломбардами в ІІІ кварталі дещо зменшився порівняно з другим кварталом. Рентабельність ломбардів зростає, водночас пожвавлення діяльності не спостерігається.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини