Обсяг угод M&A в Україні впав до трирічного мінімуму

Обсяг угод M&A в Україні впав до трирічного мінімуму

Економічний вплив пандемії COVID-19 зупинив зростання угод M&A в Україні, яке тривало упродовж трьох років поспіль: вартість угод M&A зменшилася на 62% до $925 млн в 2020 році.

Про це йдеться у дослідженні KPMG «M&A Radar 2020: Україна».

Протягом 2020 року було оголошено 69 транзакцій, що на 15% менше у порівнянні з попереднім роком.

Економічна турбулентність значно більше вплинула на довіру інвесторів до українського ринку злиття та поглинань, ніж у інших регіонах. Для прикладу, у Центральній та Східній Європі вартість угод M&A впала на 16%, а в світі загалом на 7%.

Зменшення вартості угод M&A частково пояснюється нижчим рівнем прозорості: розкривалася інформація про вартість лише щодо 48% угод. У 2019 році цей показник становив 59%. Водночас середня вартість транзакцій зменшилась до $28 млн. Таке зниження середньої вартості транзакцій відображає поєднання таких чинників, як небажання деяких інвесторів вкладати капітал під час пандемії, неспроможність деяких інвесторів залучити фінансування протягом цього періоду та бажання продавців, фінансовий стан яких не постраждав, відкласти укладення угод в очікуванні кратного підвищення вартості бізнесу.

KPMG MA1

Загальна структура угод M&A в Україні залишається відносно стабільною: на вітчизняні угоди припадає 62% (43 угоди) транзакцій, оголошених протягом 2020 року. Найбільшою вітчизняною угодою в минулому році стало придбання ТОВ «Єврожитлогруп» (власник бізнес-центру «101 Tower») компанією Dragon Capital за $110 млн.

Незважаючи на спричинені пандемією обмеження щодо пересувань, угоди M&A в Україні за участі іноземних інвесторів становили понад третину від обсягу усіх угод у 2020 році, при цьому було оголошено 25 угод (у 2019 році – 32). Іноземні інвестори надавали перевагу секторам «Інновації та технології» (9 угод), «Сільське господарство» (6 угод), «Транспорт та інфраструктура» (4 угоди), на які припало понад три чверті усіх угод за участі іноземних інвесторів.

Придбання компанією DP World (світовий лідер у розробці рішень з глобальних ланцюгів постачання) за $130 млн 51% акцій «ТІС-Контейнерний Термінал» (порт «Південний», Одеська область) стало найбільшою угодою M&A за участю іноземних інвесторів в Україні.

«Незважаючи на певні перешкоди, є причини бути обачно оптимістичними щодо перспектив ринку угод зі злиття та поглинання в Україні та більш широких інвестицій у країну в 2021 році. Наприклад, Dragon Capital планує інвестувати близько $200 млн цього року, що означатиме повернення до допандемічного рівня інвестицій, а в лютому 2021 року Об'єднані Арабські Емірати та Україна підписали інвестиційні меморандуми на $3 млрд. Така заява про наміри не залишиться непоміченою іншими інвесторами, що спостерігають за інвестиційним потенціалом України», – зазначили в KPMG.

KPMG MA2

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу