Парламент підтримав пільги постраждалим від війни позичальникам
Верховна Рада вирішила підтримати позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
9 липня парламент ухвалив за основу законопроєкт № 7441-1.
Це рішення підтримали 283 депутати.
FinClub детально пояснював, що передбачає цей законопроєкт. Він пропонує два механізми: «замороження» та «прощення» кредиту.
Усі позичальники, які купили автомобіль в кредит або взяли кредит під заставу житла (як іпотека, так і споживчий кредит), матимуть право призупинити всі платежі кредитору (основну суму кредиту, відсотки, комісії та інші платежі) на період війни і трьох місяців після. Для цього достатньо, щоб житло чи автомобіль залишилися на тимчасово окупованих територіях чи перебували в зоні бойових дій. Це правило буде поширюватися як на знищене чи пошкоджене майно, так і на вціліле майно, але доступ до якого заблокований.
Механізм «заморожування» кредиту є схожою на модель кредитних канікул, коли можна нічого не платити за кредитом під час війни, протягом якої кредит фактично перетворюється на безпроцентний.
Другий механізм передбачає «прощення» кредиту, коли позичальнику нічого не доведеться повертати банку. Для цього житло, яке є забезпеченням за іпотечним кредитом, чи автомобіль мають бути знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією росії. Одночасно із анулюванням кредиту до банку перейде право на отримання компенсації від держави.
Площа знищеної квартири не має перевищувати 140 кв. м, а житлового будинку – 250 кв. м. Це житло має бути єдиним місцем проживання сім’ї позичальника. Знищений автомобіль із робочим об’ємом двигуна до 2500 куб. см має також бути єдиним в сім’ї. За такими кредитами не має бути простроченої заборгованості станом на 23 лютого.
Голова Ради Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова підтримує необхідність допомоги клієнтам, однак наполягає на суттєвому доопрацюванні законопроєкту.
«Ми пропонуємо обмежити коло кредитів, що підлягають прощенню чи замороженню, кредитами на знищене житло й житло, що потребує капітального ремонту. Тобто насамперед треба виключити кредити на житло, яке потребує поточного ремонту. Логічно, що несуттєві пошкодження майна (наприклад, заміна кількох вікон) не мають бути підставою для звільнення від кредитних зобов’язань», – зазначила Олена Коробкова.
Питання викликають і пропозиції по автокредитам. «Як довести, що автомобіль знищений чи що він перебуває на тимчасово окупованій території, а не «перегнаний» до Європи? Те саме питання до норми «єдине авто у сім’ї»? – запитує вона.
Також має бути визначений механізм компенсації таких збитків кредиторам. «Адже масове прощення може призвести до зниження ліквідності або платоспроможності банків», – попереджає Олена Коробкова.
Відповідно до законопроєкту, під кожен кейс позичальники мають у той чи інший момент надати кредитору підтверджувальні документи. «Однак що це мають бути за документи — незрозуміло», – зазначає вона.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини