Рада ухвалила закон про посилення незалежності САП
Верховна Рада ухвалила закон про посилення самостійності та незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
Відповідний урядовий законопроєкт №10060 у другому читанні підтримали 298 нардепів, повідомив перший заступник голови Комітету ВР з питань податкової та митної політики, народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк у Telegram.
"Ухвалення законопроекту є однією з основних вимог МВФ і ЄС, а також послів G7", – зауважив депутат.
Він уточнив, що перед голосуванням у законопроєкті врахували поправки, які частково скасовують деякі норми так званих "правок Лозового", які обмежують строки проведення слідства.
Загалом закон виводить САП із структури Офісу генерального прокурора та реорганізує її в окремий орган прокуратури зі статусом окремої юридичної особи, а також передбачає нову процедуру конкурсного відбору на посади керівника, його заступників та прокурорів САП.
Водночас документ уточнює повноваження голови САП, визначає функції та чисельність працівників цього органу, пропонує створити Спеціалізовану дисциплінарну комісію прокурорів САП та проводити аудит ефективності її діяльності.
Передбачається, що такий аудит проводитиме спеціальна комісія кожні два роки, але не частіше за два рази протягом терміну повноважень голови САП. До складу цієї комісії з проведення оцінки входитиме троє осіб, призначених генпрокурором на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання та протидії корупції.
Висновок комісії про неефективність діяльності САП у зв'язку з неналежним виконанням обов'язків її керівником буде підставою для його дострокового звільнення.
Крім того, закон визначає механізм підзвітності керівництва САП, що ґрунтується на оцінці ефективності діяльності органу та проведенні періодичного зовнішнього аудиту його діяльності за участю зовнішніх експертів з міжнародним досвідом.
Згідно з документом, на САП покладаються функції здійснювати нагляд за дотриманням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування Національним антикорупційним бюро України (НАБУ), підтримувати державне звинувачення у суді у відповідних провадженнях, представляти інтереси громадянина чи держави у суді у випадках, пов'язаних із корупційними правопорушеннями, а також у межах компетенції представляти інтереси держави у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення у дохід держави. В рамках реалізації своїх функцій САП зможе здійснювати міжнародне співробітництво.
Керівник САП, який є водночас заступником генерального прокурора, підпорядковуватиметься безпосередньо генпрокурору.
Закон набуде чинності з 1 січня 2024 року.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини