Ринок M&A в Україні зріс до $2,35 млрд

Ринок M&A в Україні зріс до $2,35 млрд

В 2019 році обсяг угод зі злиття та поглинання (M&A) збільшився в Україні на 29% до $2,35 млрд.

Про це йдеться у звіті KPMG M&A Radar

Це максимальний рівень за останні три роки.

Вартість інвестицій іноземних компаній перевищила аналогічний показник внутрішніх угод. Інвестиції були висококонцентрованими: в 2019-му на 10 найбільших угод припадає майже три чверті загальної вартості угод, інформацію про які була розкрита.

Трохи більше 50% від загального обсягу інвестицій було зосереджено у галузі зв'язку і засобів масової інформації, а також в нерухомості та будівельній галузі.

Хоча інвестиційна активність охопила більш широкий спектр галузей, на нерухомість, будівництво, а також сільське господарство прийшлося майже 40% із 80 угод, про які стало відомо у 2019 році.

Найбільшою за вартістю угодою за рік на сьогоднішній день стало придбання азербайджанською компанією Bakcell компанії Vodafone Україна за $734 млн. Ця угода посіла 25-е місце серед найбільших угод в країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи.

Інші значні угоди за участю іноземних інвесторів були укладені у таких ключових галузях України.

Інновації та технології: придбання AlFactory компанією SnapInc. за $166 млн.

Фармацевтичний сектор: придбання ТОВ «Біофарма» компанією STADA Arzneimittel AG за $70 млн.

Сільське господарство та пов'язана з ним інфраструктура: придбання компанією SALIC решти 66% капіталу United Farmers Group за $56 млн та придбання у Orexim Group 75% капіталу зернового терміналу Миколаївського морського порту та ТОВ «Южнастевідорна компанія» за $39 млн корпорацією POSCO Daewoo Corporation, а Syngenta придбали Cropio Group агротехнічний бізнес Ag-Tech за $33 млн.

Осяг внутрішніх угод M&A склав $945 млн, що на 17% нижче у порівнянні з попереднім роком в основному за рахунок 40% падіння середньої вартості угоди до $29 млн, а не через скорочення внутрішньої активності.

Найзначніші внутрішні угоди були сконцентровані у наступних галузях, важливих для національної економіки.

Енергетика: ДТЕК придбав Київобленерго і Одесаобленерго за $250 млн у VS Energy.

Нерухомість і будівництво: UFuture придбали Ocean Plaza за $117 млн.

Транспорт та інфраструктура: агрохолдинг Kernel придбав компанію «РТК-Україна» за $65 млн.

Банківський сектор: купівля Idea Bank компанією Dragon Capital за $59 млн.

«Історично так склалося, що прозорість в українських угодах із злиттях та поглинаннях завжди була низькою, оскільки вартість транзакцій великої кількості угод не розголошується. З менш 50% у 2015-2018 роках показник прозорості зріс до 59% у 2019 році, але залишається значно нижчим за рівень прозорості, який спостерігається у Західній Європі», - йдеться у звіті.

Основними факторами, які вплинули на позитивну динаміку участі міжнародних компаній в угодах злиття й поглинання в Україні стали позитивна динаміка економічного курсу країни, період валютної стабілізації, скорочення темпів інфляції та процентних ставок, успішний випуск корпоративних і державних облігацій та продовження структурних реформ.

«Ми очікуємо на двозначне зростання в 2020 році, що буде забезпечено інвестиціями в інфраструктуру, які підтримуватимуть зростання в сільському господарстві та обсяги експорту продуктів харчування з України, зокрема, подальшими інвестиціями у відповідну інфраструктуру, включаючи морські порти», - зазначив керівник консультативної практики в KPMG в Україні Пітер Латос.

В компанії зазначають, що звіт був підготовлений до різкого прискорення випадків поширення коронавірусу за межами Китаю та підтвердження глобальної пандемії Всесвітньою організацією охорони здоров'я 11 березня.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь