Шевченко розповів про наслідки регулювання комісій банків
Національний банк виступає проти адміністративного регулювання комісій інтерчейнджу та еквайрінгу при торгових операціях.
Про це розповів голова НБУ Кирило Шевченко в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна».
Він нагадав, що Нацбанк підготував законопроєкт про платіжні послуги, більш орієнтований на споживачів та підвищення якості платіжних послуг.
«Сьогодні народні депутати хочуть додати до цього законопроекту норму про адміністративне регулювання комісій інтерчейнджу та еквайрингу. Це дуже сумно. Будь-яке регуляторне, адміністративне втручання в тарифи, на думку НБУ, небезпечне. Навіть в Європі адміністративно змінили лише ставку інтерчейндж, але не чіпали ставку еквайрингу», - зазначив Шевченко.
За його словами, таке обмеження не приведе до зниження цін для споживачів, а навпаки призведе до скорочення банками мереж своїх POS-терміналів, що гратиме проти cashless economy (безготівкової економіки).
Голова НБУ зауважив, що в Україні діє 379 тис. POS-терміналів, і велика їх кількість встановлена не у великих мережах, які лобіюють зниження комісій, а в тих, що обслуговують мікро- та малий бізнес.
«Якщо комісії будуть адміністративно знижені, то банки не зможуть віддавати POS-термінал такому малому підприємцю безкоштовно або за мінімальну платню. Це вплине на зменшення обсягів безготівкових операцій», - наголосив він.
Читайте також: Фінкомітету не вдалося знизити інтерчейндж до 0,2%
Міжбанківська комісія (інтерчейндж) установлюється платіжною системою. Цю комісію сплачує банк, який обслуговує POS-термінал торговця на користь банка, який випустив картку. Еквайрингова комісія - плата торговців банкам за обробку платежів та обслуговування встановлених POS-терміналів. Комісія інтерчейндж є однією зі складових еквайрингової комісії.
У лютому Верховна Рада схвалила за основу законопроєкт №4364 про платіжні послуги, до якого хочуть додати норму, яка встановлює граничний розмір ставки інтерчейндж.
У парламенті обіцяють обмежити суму комісії яку беруть платіжні системи MasterCard, Visa та комерційні банки за користування POS терміналами вже у квітні.
Нацбанк, ПриватБанк та інші провідні банки виступають категорично проти неринкового регулювання ставки інтерчейндж і винагороди за еквайринг.
НБУ вважає, що законодавче обмеження розміру міжбанківських комісій може призвести до скорочення POS-термінальної мережі, збільшення вартості обслуговування банківських рахунків і карток громадян та згортання програм лояльності (кешбеки, кредитні ліміти, пільговий кредитний період на карті).
Банки також можуть відключити прийом платежів через Apple Pay та Google Pay.
АМКУ також виступає проти державного регулювання ставки інтерчейндж.
15 квітня АМКУ розпочав справи проти ПриватБанку та Ощадбанку за зловживання монопольним становищем на ринку послуг еквайрингу.
Держбанки вже відреагували на початок розслідування АМКУ.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини