Споживчі ціни зросли на 0,8% в карантинному березні
Інфляція на споживчому ринку України в березні порівняно із лютим становила 0,8%, а з початку року ціни зросли на 0,7%.
Це перші офіційні показники цінової динаміки після запровадження 12 березня всеукраїнського карантину.
12-місячна інфляція в березні становила 2,3%, зменшившись із лютого з 2,4%. Облікова ставка НБУ, яка має тримати інфляцію в коридорі 5% +/- 1 в.п., становить 10%.
За березень найбільше ціни зросли на одяг і взуття (+12,8%) і охорону здоров'я (+1,4%) на фоні девальвації гривні приблизно на 12,5% - з рівня близького до 25 грн/$ до приблизно 28 грн/$. Зростання цін у сфері охорони здоров’я зумовлено подорожчанням фармацевтичної продукції на 1,9%.
Продукти харчування подорожчали в березні на 0,4%.
Найбільше (на 5,2%) подорожчали гречані крупи. На 1,2-3,9% зросли ціни на фрукти, цукор, рис, овочі, макаронні вироби, яловичину.
Зросли ціни на хліб (+0,2%), макаронні вироби (+1,5%), вершкове масло (+0,8%), фрукти (+3,9%), овочі (+1,7%), цукор (+2,9%).
Ще 23 березня найбільша в Україні мережа АТБ повідомляла про більш суттєве подорожчання "борщового набору" (картопля, капуста, цибуля, морква) на 35-128%, цукру - на 8%, макаронних виробів - на 9,5%, круп - на 11%, гречки - на 51%, борошна - на 5%, яєць - на 6%.
Впали ціни на яйця (-12,3%), молоко (-0,6%), м'ясо (-0,3%), творог (-0,2%).
Житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива подешевшали на 2,8% через зниження ціни на природній газ (-11,6%) та гарячу воду і опалення (-5,2%).
Транспорт подорожчав на 0,7%: паливо та мастила подешевшали на 1,7% на фоні обвалу світових цін на нафту, а залізничний пасажирський транспорт, який паралізований через карантин, здорожчав на 4,4%. Автодорожній пасажирський транспорт додав 0,2% в ціні, автомобілі подорожчали на 4% вірогідно через девальвацію гривні.
Послуги закладів відпочинку, культури, освіти, ресторанів і готелів, які також зачинені на карантин, подорожчали на 0,2%.
Раніше Київське обласне територіальне відділення АМКУ почало розслідування справи щодо суттєвого подорожчання продуктів харчування в київських супермаркетах. 8 квітня АМКУ надав торгівельним мережам обов'язкові для розгляду рекомендації щодо перегляду рівня торговельної націнки.
NOVUS, Ашан, METRO Cash&Carry Ukraine, Сільпо, BILLA, АТБ-Маркет, VARUS, ЕКО маркет, Велика Кишеня, Велмарт повідомили, що знижують націнку на продукти першої необхідності, а деякі мережі на час карантину взагалі прибрали націнку на окрему групу товарів.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини