Суддя Вовк вирішив забрати в ПриватБанку $350 млн для Суркісів
Печерський районний суд Києва ввечері 2 вересня за головуванням судді Сергія Вовка ухвалив рішення, яке загрожує державному ПриватБанку втратою майже 10 млрд грн.
Суд ухвалив порядок примусового виконання ухвали про забезпечення спірного позову компаній братів Суркісів про обслуговування депозитів, конвертованих у капітал ПриватБанку під час націоналізації, направлене на фактичне стягнення з банку майже 10 млрд грн ($350 млн).
Про це повідомили в Мінфіні.
«Рішення прийнято з порушенням норм процесуального законодавства», – зазначили в Мінфіні.
Партнер юркомпанії «Астерс» Андрій Пожидаєв, який є представником ПриватБанку по справі, повідомив, що суд задовольнив в повному обсязі вимоги шести офшорних компаній, але рішення «на папері» буде лише 3 вересня зранку.
«Ми перейшли від немайнового характеру спору, коли банк зобов’язують щось зробити, до майнового. Органи державної виконавчої служби наразі зобов’язані стягнути грошові кошти з банку», – сказав він.
На його думку, суддя «змінив» закон без Верховної Ради. «Подальший порядок дій покладається на плечі Державної виконавчої служби. Саме ДВС має вчинити чи не вчинити ті дії, які сьогодні о пів на десяту вечора були визначені суддею Печерського районного суду», – пояснив він.
Якщо державний виконавець зрозуміє, що текст судового рішення «не відповідає ані букві, ані духу закону», і не виконає його, він «візьме на себе певний ризик бути звинуваченим у невиконанні судового рішення».
Міністр юстиції Денис Малюська назвав дії судді Вовка «одним з найбільших зашкварів у історії судової влади України».
«Суд задовольнив заяву «британських компаній» (афілійованих з братами Суркісами) та у якості ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ та БЕЗ розгляду справи по суті ухвалив стягнути з ПриватБанку близько 9 МІЛЬЯРДІВ гривень (точну суму зможу сказати після отримання тексту ухвали завтра вранці)», – повідомив він.
Мінюст, який представляє інтереси власника, обіцяє оскаржити ухвалу в апеляційній інстанції.
Мінфін вже її готує. «Міністерство фінансів не погоджуються з ухвалою Печерського суду щодо задоволення позову про стягнення з банку $350 млн на користь компаній братів Суркісів та буде продовжувати захищати інтереси держави та банку. Наступним кроком є підготовка апеляційної скарги на проголошену ухвалу», – зазначили у міністерстві.
В Нацбанку також пообіцяли «продовжити захищати законність рішень про націоналізацію ПриватБанку та докласти всіх зусиль для того, щоб зберегти фінансову стабільність і не допустити втрати коштів платників податків».
Вже 3 вересня суддя Вовк може надати офшорним компаніям дозвіл на відновлення виконавчого провадження, за яким вони заарештують рахунки ПриватБанку для списання майже 10 млрд грн.
Голова правління ПриватБанку Петр Крумханзл заявив, що «в результаті таких судових рішень наш внесок в розвиток країни – наші дивіденди до держбюджету – можуть значно скоротитися».
«В даному конкретному випадку правова позиція банку була виключно сильною і підкріплена переконливими фактами і доказами. Ми будемо оскаржувати це рішення. Ми продовжимо добиватися справедливості для ПриватБанку і українських платників податків, які є кінцевими акціонерами банку, в Україні і зарубіжних юрисдикціях, де верховенство закону понад усе», – зазначили у банку.
Йдеться про $250 млн депозитів (та $100 млн начебто процентів за ними) шести офшорних компаній сім’ї Суркісів, які були розміщені в кіпрському філіалі ПриватБанку за часів, коли власниками банку були Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Ці кошти, як кошти пов’язаних осіб, були конвертовані в капітал банку перед його націоналізацією. Тому на поточний момент жодних депозитів, виконання яких як запобіжних захід вимагає суддя Вовк, в ПриватБанку немає.
Компанії оскаржили це рішення в суді і Печерський районний суд Києва 9 лютого 2017 року виніс ухвалу про забезпечення позову, якою без розгляду справи фактично задовольнив позов по суті і зобов'язав банк виконати умови депозитних договорів та повернути компаніям-нерезидентам $250 млн. Рішення про законність чи незаконність процедури bail-in ще немає. При цьому сама ухвала суду від 09.02.2017 не є остаточною і оскаржується ПриватБанком в касаційному порядку у Верховному Суді. Але в 2020 році офшорні компанії активізувалися і спробували примусово виконати цю ухвалу, щоб списати з рахунків ПриватБанку $250 млн (позивачі збільшили «немайнові» вимоги до $350 млн).
21 липня компанії-нерезиденти подали декілька ідентичних заяв до Печерського районного суду міста Києва. В подальшому, заяви, розподілені на інших суддів, заявниками було залишено без розгляду.
Суддя Вовк, в порушення автоматизованого розподілу справ, та не дивлячись на те, що справу №757/7499/17 розглядає інший суддя, прийняв заяву від 21.07.20 до свого провадження і призначив її до розгляду в судовому засіданні на 14 серпня.
ПриватБанк 10 серпня звернувся до суду з заявою про відвід судді Сергія Вовка від розгляду цивільної справи про зобов'язання ПриватБанку повернути $350 млн.
Але 14 серпня суддя відмовився усунутися від справи про депозити офшорних компаній Суркісів.
ПриватБанк звернувся до Національного антикорупційного бюро з заявою про протизаконне призначення судді Печерського суду Вовка С.В. у справі за позовом офшорних компаній Суркісів.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини