Використання індикаторів LIBOR припинять після Нового року
Відмова від використання індикаторів процентної ставки LIBOR на світових фінансових ринках відбудеться після 31 грудня 2021 року.
Національний банк інформує учасників фінансового ринку про те, що після 31 грудня 2021 року буде припинено публікацію більшості котирувань індикаторів LIBOR (Лондонської міжбанківської ставки пропозиції) через втрату репрезентативності та глобальним поступовим відходом від використання індикаторів, що базуються на заявлених даних.
Як повідомив адміністратор LIBOR ICE Benchmark Administration Limited (IBA), припинення публікації LIBOR у доларі США овернайт та за строками 1, 3, 6 та 12 місяців заплановано після 30 червня 2023 року.
Відтак надалі учасники ринку не зможуть укладати нові угоди та підтримувати наявні, де LIBOR є референтним індикатором, оскільки інформація про ці ставки буде недоступною.
Для забезпечення плавного переходу до використання нових індикаторів, мінімізації пов’язаних із цим фінансових ризиків для фінансових установ та для споживачів фінансових послуг НБУ рекомендує українським банкам вжити низку заходів:
• поінформувати клієнтів про відхід від використання LIBOR та необхідність вжиття заходів для нівелювання пов’язаних із цим ризиків;
• утриматися від укладання договорів та використання фінансових інструментів, де LIBOR є референтним індикатором;
• провести завчасну ідентифікацію всіх наявних експозицій, що прямо або опосередковано залежать від LIBOR;
• перейти на використання нових індикаторів до 31 грудня 2021 року;
• передбачити в договорах із контрагентами референтну ставку, що застосовуватиметься замість LIBOR після 31 грудня 2021 року;
• врахувати перехід до використання інших індикаторів та можливі пов’язані з цим ризики в системі управління ризиками.
Ці рекомендації також стосуються небанківських фінустанов, які у своїй діяльності прямо чи опосередковано використовують індикатор LIBOR.
Перелік рекомендованих індикаторів, що замінюють LIBOR, та детальніші рекомендації для переходу на інші індикатори оприлюднені на офіційних вебсайтах центральних банків, зокрема ФРС США, Європейського центробанку, міжнародних організацій.
Індикатор процентної ставки відіграє важливу роль на фінансових ринках. Він апроксимує вартість залучення грошей, є базовим показником інструментів хеджування та широко використовується в оцінці фінансових інструментів.
Надійність індикаторів процентної ставки є однією із запорук глобальної фінансової стабільності. Принципи, на яких ґрунтуються надійні індикатори, описано Міжнародною організацією комісій з цінних паперів (IOSCO) у документі «Принципи для фінансових індикаторів (бенчмарків)».
Випадки спроб маніпуляцій індикаторами, що базуються на заявлених даних (на противагу таким, що базуються на фактичних угодах), а також значне скорочення ліквідності ринку, який вони відображають, підірвало довіру учасників ринку до індикаторів IBOR (LIBOR, EURIBOR тощо) та мотивувало регуляторів фінансових ринків ініціювати відхід від використання цих індикаторів.
Зокрема у 2014 році Рада з фінансової стабільності (FSB) випустила документ «Реформування головних індикаторів (бенчмарків) процентної ставки», який заклав фундамент для подальших кроків у цьому процесі.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини