Трамп розпочав торгову війну з Канадою, Мексикою та Китаєм
Президент США Дональд Трамп запровадив додаткові імпортні мита на товари з Китаю, а також мита на товари з Мексики та Канади, із якими у США діє договір про вільну торгівлю. Канада вже запровадила дзеркальний тариф у відповідь. Контрзаходи готують Мексика та Китай. Одночасно США почали погрожувати тарифами Євросоюзу.
Нові мита набувають чинності в США з 4 лютого.
Йдеться про мито у 25% на імпорт до США товарів з Канади та Мексики та 10% – на товари з Китаю (на додачу до раніше запроваджених 25%), хоча під час виборів Трамп обіцяв накласти мито у 60% на товари з Китаю.
Канада є найбільшим іноземним постачальником сирої нафти до США. З січня по листопад 2024 року 61% імпорту нафти в США надійшло з нафтових родовищ Канади, пише BBC. Тому для цих поставок буде діяти пільгове мито у 10%.
Крім того, тільки для Канади Трамп скасував звільнення від мінімального мита, яке накладається на поставки вартістю менше $800, повідомляє Голос Америки.
Трамп виправдав підвищення митних тарифів наявністю нелегальної міграції та транспортування наркотиків через кордони країни.
«Це робиться через впровадження закону про надзвичайні економічні заходи (International Emergency Economic Powers Act; IEEPA), тому що велика загроза нелегальних мігрантів та смертельних наркотиків, включно із фентанілом, вбиває наших громадян», – аргументував Трамп.
Однак мита «не зупиняють нелегальну імміграцію і, ймовірно, заохочують її, загрожуючи робочим місцям у Мексиці», каже старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва Дерек Сіссорс.
Трамп не визнає, що підвищення мит призводить до збільшення вартості товарів, на які вони накладаються, – тобто до інфляції. «Не мита викликають інфляцію. Мита викликають успіх», – додав він.
Канада вже відповіла на початок торгової війни.
З 4 лютого Канада запровадила мито у 25% на американські товари. Загальну суму імпорту, на який будуть запроваджені вищі мита, оцінюють у $155 млрд річних поставок. Зокрема йдеться про американське пиво, вино, бурбон, фрукти та соки, овочі, одяг і взуття, товари для дому та меблі.
Мита для товарів на $30 млрд набудуть чинності у вівторок, а мита на інші $125 млрд – через 21 день.
«Ми не хочемо цього, ми цього не просили, але ми будемо задкувати, захищаючи інтереси канадців», – заявив прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Він сказав, що Канада розглядає немитні заходи, можливо, пов’язані з важливими корисними копалинами, енергетикою та іншими галузями співпраці.
Трюдо закликав канадців читати етикетки в продуктових магазинах і віддавати перевагу «канадському віскі, а не бурбону з Кентуккі», відмовитися від апельсинового соку з Флориди і «змінити плани на літні канікули», щоб відвідати місця всередині Канади.
Очікуються схожі кроки і від Мексики. Президентка країни Клаудія Шейнбаум розпорядилася запровадити відповідні мита у відповідь на дії США, заявивши, що її уряд віддав би перевагу діалогу, але був змушений відповісти.
«Я доручила своєму міністру економіки реалізувати «план B», над яким ми працювали, який включає митні та немитні заходи на захист інтересів Мексики», – написала вона в соцмережі X Ілона Маска.
Китай засудив додаткове мито у 10% на всі товари, яке додається до 25-відсоткового вибіркового мита, яке запровадив ще президент Джо Байден.
Китай заявив, що оскаржить цей крок у Світовій організації торгівлі та вживе «відповідних контрзаходів для рішучого захисту наших власних прав та інтересів».
Хоча міністерство торгівлі Китаю заявило, що крок США «серйозно порушує» правила міжнародної торгівлі, воно закликало Вашингтон «вести відвертий діалог і зміцнювати співпрацю».
На Китай, Мексику та Канаду припадає більше однієї третини товарів і послуг, які імпортують США.
ЄС також постраждає від нових тарифів, які хоче запровадити Трамп.
«Вони не беруть наші автомобілі. Вони не беруть нашу сільськогосподарську продукцію. Вони, по суті, майже нічого не беруть. У нас величезний дефіцит з ЄС. Тож ми зробимо щось дуже суттєве стосовно ЄС», – заявив американський президент.
Трамп пообіцяв запровадити широкі мита на напівпровідники, фармацевтичну продукцію, сталь та алюміній, а також нафту та газ.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини