Троє виробників цигарок платять мізерні податки

Троє виробників цигарок платять мізерні податки

Одні тютюнові фабрики перетворюють тютюн на цигарки, а на інших фабриках тютюн зникає.

Про це заявили учасники конференції «Як детінізувати роздрібну торгівлю та мінімізувати контрабанду в Україні», організованої Економічною експертною платформою.

«Є компанії, які з тонни сировини виробляють значно більший обсяг продукції і сплачують значно більше податків. А є компанії, які з такого самого обсягу вхідної сировини випускають значно менший обсяг продукції та сплачують значно менші обсяги податків. У них «великі втрати сировини», «пошкодження», якісь інші чинники, які впливають на те, що продукції офіційно немає і доходів немає також», – повідомив фахівець Економічної експертної платформи Мирослав Лаба.

Приклад: ТОВ «Маршалл Файнест Тобакко Юкрейн» з однієї тонни придбаної сировини сплачує 67 тис. грн податків, ТОВ «Українське тютюнове виробництво» – 57 тис. грн, ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика» – 2,85 млн грн. «В той час як доброчесні виробники тютюнової продукції сплачують в середньому 4-5 млн грн податків на одну тонну придбаної сировини. На рік втрати держбюджету через мінімізацію податків у тютюновій галузі складають 20-22 млрд грн», – підрахував Мирослав Лаба.

Розрахунки фахівців Економічної експертної платформи демонструють, що мінімальні обсяги податків за 2023 рік сплатили «Маршалл Файнест Тобакко Юкрейн», «Українське тютюнове виробництво» та «Табако Дім». «Винниківська тютюнова фабрика» хоча й сплатила більшу, ніж вони, суму податків, але при співставному обсязі сировини, що і у «В.А.Т. – Прилуки», обсяг її податків був майже вп’ятеро менший.

«Є всього сім виробників, які виготовляють 95% продукції. І три виробники ліворуч (на слайді. – Ред.) по тоннах купують і десь дівають приблизно так само, як і «білі» виробники (по кілька тисяч тонн на рік), а за податковим навантаженням різниця у десятки і сотні разів. Тож виходить, що 2-3 тисячі тонн у трьох виробників просто кудись постійно щороку зникають. З’їдають пацюки чи довгоносики – невідомо, але так не може бути», – заявив координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.

фабрики податки Укр

Тому фахівець рекомендує порівнювати саме придбані тонни сировини та обсяг сплачених податків із готової продукції щоквартально, щоб виявляти найбільш ризикових виробників. «Нам не треба додаткових доказів, ми і так розуміємо це», – відреагував голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

За його словами, ринок тютюну є найбільш складним ринком підакцизних товарів. «Бо там найбільше грошей, найбільше чорного кешу, який, на жаль, супроводжує процеси з прикриття незаконної діяльності в цій галузі на всіх рівнях, передусім на середньому рівні правоохоронних органів», – заявив Данило Гетманцев.

Він навів один із загадкових випадків зникнення тютюну. «Ми розбирали на комітеті кейс одного з виробників, до якого прилетів дрон і спалив тисячі тонн. Я підняв ці документи. Це кримінальне провадження з фотофіксацією наслідків, з експертизами, з фотографіями тілесних ушкоджень охоронців у зв’язку з прильотом цього дрону, з їхніми показами. Там настільки все задокументовано, що жоден суд не може сказати, що це фікція», – пояснив депутат.

В Нацполіції кажуть, що вони концентруються на незаконному виробництві. «Ліцензіатами більше займається Бюро економічної безпеки. Ми свої дії скеровуємо на нелегальне виробництво. Цього місяця набрав законної сили вирок суду щодо полтавської тютюнової фабрики, яка виробляла велику кількість тютюнових виробів, за добу це понад 50 тисяч пачок сигарет з фільтром різних марок, і у нас визнані потерпілими офіційні виробники, такі як JTI та Phillip Morris, – заявив заступник начальника управління – начальник 2-го відділу департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Іван Писарчук. – Так само зараз утилізована лінія і виробництво на волинській фабриці, де так само Phillip Morris були потерпілими».

«Ми бачимо зворотні ситуації, коли національним виробникам, в яких два роки тому забрали обладнання, його повертають, і тому очікуємо, що, можливо, навіть скоро з’явиться ще один нелегальний виробник на українському ринку», – попереджає менеджер із захисту торгових марок Philip Morris Сергій Вербов.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу