Угорщина сигналізує, що може зняти вето з фінансування України на 50 млрд євро

Угорщина сигналізує, що може зняти вето з фінансування України на 50 млрд євро

Угорщина просигналізувала Євросоюзу про готовність піти на поступки та припинити блокування довгострокового фінансування України на 50 млрд євро.

Про це пише Politico з посиланням на дипломатів та чиновників, які говорили на умовах анонімності, передає Укрінформ.

За даними видання, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наближається до ухвалення компромісу щодо використання грошей з бюджету ЄС для допомоги Україні, навіть незважаючи на те, що угода, ймовірно, не відповідає вимогам, висунутим ним після грудневого саміту лідерів ЄС, коли він заблокував чотирирічний пакет фінансування України на суму 50 млрд євро.

Відтоді часу обидві сторони беруть участь у делікатному пошуку рішення, як схвалити допомогу на саміті лідерів ЄС 1 лютого.

"Хоча досі немає згоди щодо того, які поступки запропонувати Угорщині натомість і на що вона може погодитися, ЄС тепер упевнений, що угода може бути укладена протягом наступних кількох тижнів", – пишуть журналісти.

Співрозмовник видання зазначив, що у Брюсселі з’являється відчуття, що цього разу ЄС міг "розкусити" блеф Орбана.

"Грудневий саміт став тривожним дзвінком. Кілька лідерів зрозуміли, що він (Орбан, – ред.) насправді має на увазі", – сказав європейський дипломат.

Як пише видання, Єврокомісія "встановила високу планку" для виділення будь-яких коштів, сигналізуючи, що Угорщині доведеться "пройти довгий шлях", перш ніж вона зможе отримати свою частку із загального фонду, призначеного для допомоги країнам у відновленні після "економічного шоку", спричиненого пандемією.

Європейський дипломат назвав "дуже малоймовірним", що держави-члени ЄС ухвалять рішення, яке дасть Угорщині "можливість регулярного шантажу".

Ще одна пропозиція Угорщини передбачає середньостроковий перегляд фінансування у 2025 році. Однак і цей варіант найсильніші прихильники Києва вважають неприйнятним, оскільки це знову "створить хаос" через 12 місяців.

До того ж це суперечить логіці семирічного бюджету ЄС, який має на меті забезпечити стабільність і передбачуваність.

Співрозмовник видання зазначив, що потенційний компроміс може полягати в тому, що Єврокомісія відшкодує Угорщині витрати на виплату відсоткових ставок за кредитами, отриманими в період після пандемії.

Єврокомісія також розглядає можливість запровадження "екстреного гальма", яке дозволить будь-якій країні, що блокує фінансування України, затримати виплати і відкласти обговорення на саміті лідерів ЄС. Але в такому разі цей варіант не дозволить жодній країні-члену ЄС накласти вето на виплати.

Наголошується, що консенсус полягає в тому, що будь-який остаточний компроміс повинен включати певні поступки Угорщині, достатні для того, щоб Орбан міг заявити про певну "перемогу".

Два дипломати зазначили, що друге вето на фінансування України спонукатиме столиці ЄС закликати до так званої процедури статті 7, аби призупинити право голосу Угорщини в Європейській Раді.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь