Україна може втратити $100 млн експорту за рік від СВАМ
Механізм прикордонного вуглецевого коригування (СВАМ) охоплюватиме близько 20% українського експорту товарів до ЄС і безпосередньо впливатиме на його динаміку.
За оцінками НБУ, на основі низки даних, потенційні втрати українського експорту від СВАМ становитимуть близько $100 млн на рік за умови збереження поточного рівня екологічності виробництва.
При цьому левова частка втрат припаде на виробництво електроенергії та металургію.
Втрати також можуть бути більшими через перегляд поточного механізму, запланований на лютий 2022 року, появу аналогічних механізмів регулювання в інших країнах та випереджаюче екологічне оновлення виробничих процесів країнами, що є основними конкурентами України.
Водночас враховуючи передбачений до 2026 року перехідний період, який дає змогу країнам адаптуватися до нових правил з метою мінімізації втрат, CBAM може стати потужним драйвером модернізації українського виробництва.
НБУ констатує, що Україна є країною з малою відкритою економікою зі значною часткою сировинних товарів у зовнішній торгівлі.
Це зумовлює значний вплив кон’юнктури світових ринків на ВВП, обмінний курс та інфляцію в Україні, а отже, і на рішення з монетарної політики.
НБУ для кількісної оцінки цього впливу розраховує індекс сировинних умов торгівлі, який ґрунтується на основі найбільших груп експорту та імпорту України. За гнучкого обмінного курсу економіка має вбудований механізм балансування змін умов торгівлі. Водночас його дія відрізняється залежно від природи цінових шоків, сили прямих та непрямих ефектів.
Монетарна політика залежатиме від того, чи впливає ціна відповідного товару на споживчі ціни напряму. Підвищення цін на сировинні товари у 2021 році зумовило стрімке покращення умов торгівлі для України. Це сприяло зміцненню обмінного курсу гривні та стримувало інфляцію. В умовах фіксованого курсу інфляція була б вищою, а монетарна політика мала б бути жорсткішою.
Проте в 2022 році очікується погіршення умов торгівлі внаслідок зниження експортних цін і високих цін на енергетичні товари. З одного боку, зниження експортних цін, зокрема на продовольство, знизить тиск на внутрішні ціни. З іншого, ‒ зберігатиметься тиск з боку високих цін на енергоносії, а погіршення умов торгівлі позначиться на валютному каналі. Це потребуватиме проведення жорсткішої монетарної політики.
За оцінками НБУ, у 2023‒2024 роках умови торгівлі залишатимуться майже незмінними, що матиме нейтральний вплив на монетарні рішення.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини