Укрексімбанк, Правекс Банк та МТБ Банк потребують збільшення капіталу
Розрахований еквівалент потреби в капіталі Укрексімбанку, Правекс Банку та МТБ Банку становить близько 10 млрд грн.
Про це свідчать аналітичні матеріали, опубліковані НБУ за підсумками оцінки стійкості 20 найбільших банків в 2023 році.
Ця сума потрібна Укрексімбанку, Правекс Банку та МТБ Банку для досягнення цільових рівнів достатності капіталу, що гарантуватимуть дотримання банками нормативних значень у прогнозному періоді.
Згідно індивідуальних показників банків, за базовим макроекономічним сценарієм на 3-й прогнозний рік регулятивний капітал Укрексімбанку становитиме мінус 7,472 млрд грн, Правекс Банку – мінус 764 млн грн, МТБ Банку – мінус 225 млн грн.
Серед цих трьох банків зараз збитки має лише Правекс Банк.
При цьому Укргазбанк та Сенс Банк, для яких також встановлені підвищені необхідні рівні нормативів, вже мають норматив достатності понад необхідний рівень на початок грудня. Цим банкам потрібно щонайменше утримувати капітал на встановленому для них цільовому рівні.
Укрексімбанк, Укргазбанк та Сенс Банк належать державі, Правекс Банк має італійський капітал, а МТБ Банк – український.
Головною причиною виникнення потреби в капіталі для цих п’яти банків стала їхня значно нижча за середню для сектору операційна ефективність.
Майже всі ці банки мали низьку процентну маржу та високе співвідношення операційних витрат та доходів у звітному періоді, який охоплював три останніх квартали 2022 року та І квартал 2023 року.
Суттєвий негативний вплив на капітал декількох банків спричинили розрахункові втрати від кредитного ризику.
Найкращий результат на графіку в Укрсиббанку.
Банки, для яких встановлено підвищені необхідні рівні нормативів достатності капіталу, найближчим часом мають подати до Національного банку програми реструктуризації або капіталізації.
У цих програмах банки відображатимуть заходи для поетапного досягнення встановленого рівня нормативів.
Читайте: Вплив нових регуляторних вимог НБУ на капітал банків становитиме 25 млрд грн
Необхідний рівень, що визначено граничним рівнем достатності капіталу 0%, банки мають забезпечити до кінця вересня 2024 року, а граничний нормативний рівень (7% та 10% для основного та регулятивного капіталу відповідно) – до кінця березня 2026 року.
Ключовими заходами банків у програмах очікувано стане реструктуризація балансів та поліпшення операційної ефективності. Такі заходи знизять вразливість фінустанов до ризиків, тобто поліпшать їхній профіль ризику.
Водночас банки за рахунок прибутку та збільшення обсягів капіталу повинні поступово підвищувати поточні значення достатності капіталу, у такий спосіб наближаючись до необхідного рівня.
Підвищені нормативи за результатами оцінки стійкості встановлювалися лише для тих банків, що працюють збитково в прогнозному періоді. У них не виникає зобов’язань з податку на прибуток. Водночас вище оподаткування сповільнить нарощення капіталу надалі.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини