Верховний Суд дозволив українському боржнику не платити російському кредитору
Створена та зареєстрована за законодавством рф заява про визнання грошових вимог до боржника, заявлена в межах справи про банкрутство української юридичної особи, не підлягає задоволенню.
Такий висновок зробив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 30 травня 2023 року у справі № 925/1248/21, повідомляє портал PRAVO.UA.
У справі про банкрутство акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Смілянський електромеханічний завод» кредитор, а саме ТОВ «Представництво «НПП Смілянський електромеханічний завод», подав заяву з грошовими вимогами до боржника. Як встановили суди, місцем реєстрації цього кредитора є місто москва в російській федерації.
Господарські суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку про залишення поданої заяви без розгляду. Зокрема, суди вказали, що вимоги кредитора – юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства рф, не можуть бути виконані та визнані з огляду на наявність мораторію (заборони) на їх виконання, встановленого постановою Кабміну «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією російської федерації» від 3 березня 2022 року № 187.
Касаційний господарський суд у складі ВС не погодився з висновками судів попередніх інстанцій, але вказав на необхідність відмовити в задоволенні заяви про визнання грошових вимог.
Верховний Суд аргументував свій висновок таким чином:
1) Дія мораторію передбачає заборону на вчинення конкретно визначеного переліку дій між учасниками правовідносин, встановлює певний правовий режим для цих правовідносин і впливає на перебіг грошових та інших зобов’язань.
2) З моменту запровадження зазначеного мораторію суб’єктивне право кредиторів (стягувачів), перелік яких наведено в постанові КМУ № 187, зазнає обмежень у можливості реалізувати ними право вимоги до зобов’язаної сторони, зокрема шляхом звернення за судовим захистом.
3) Мораторій хоча і не припиняє суб’єктивного права, однак протягом дії мораторію таке право не може реалізуватися шляхом виконання.
«Установлений у підпункті 1 пункту 1 постанови КМУ № 187 мораторій (заборона) на виконання грошових та інших зобов’язань, кредиторами (стягувачами) за якими є юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства рф, у співвідношенні з положеннями КУзПБ щодо правил і наслідків звернення та визнання грошових вимог кредитора до боржника у справі про банкрутство унеможливлює визнання за правилами КУзПБ грошових вимог тих кредиторів, які є особами, визначеними в постанові КМУ № 187, зокрема юридичними особами, створеними та зареєстрованими відповідно до законодавства рф, яким є ТОВ», – зазначив Верховний Суд.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини