Верховний Суд поставив крапку у справі щодо націоналізації ПриватБанку
Велика палата Верховного Суду 15 лютого закрила провадження у справі за позовом колишнього голови правління та акціонера ПриватБанку Олександра Дубілета (раніше володів 2,72% акцій) про визнання недійсними договорів купівлі-продажу акцій фінустанови (процедури bail-in) у процесі його націоналізації.
Про це голова Національного банку України Андрій Пишний повідомив у Facebook.
«Тепер остаточно: колишні власники ПриватБанку за жодних обставин не зможуть повернути акції банку, які перейшли у власність держави. Сьогодні Верховний Суд поставив крапку у справі, яка тягнеться вже кілька років», – наголосив голова Нацбанку.
В НБУ пояснили, що суд залишив в силі ухвалу Господарського суду міста Києва від 2 червня 2021 року, якою було закрито провадження у справі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу ПриватБанку, внаслідок яких держава набула у власність 100% акцій банку в грудні 2016 року та витратила на його докапіталізацію понад 155 млрд грн.
В ПриватБанку уточнили, що Верховний Суд задовольнив касаційні скарги ПриватБанку та Кабінету Міністрів. Касаційну скаргу подавав і Мінфін.
«Верховний Суд визнав правомірним застосування в цій справі норм закону № 590-ІХ. Таке рішення не тільки поставило крапку в цій справі. Воно дасть змогу вирішити понад 40 ініційованих іншими пов’язаними з ПриватБанком особами подібних спорів та унеможливить повернення акцій державного банку колишнім власникам. Адже відповідно до цього закону провадження в таких справах підлягають закриттю. Єдиним можливим способом захисту прав колишніх учасників банку в разі їх порушення є відшкодування завданої шкоди в грошовій формі», – зазначив Пишний.
Ексголова правління ПриватБанку Олександр Дубілет у грудні 2019 року подав позов до Господарського суду міста Києва до ПриватБанку, Міністерства фінансів та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за участю третіх осіб – Національного банку та Кабінету Міністрів, аби визнати недійсними договори купівлі-продажу акцій банку. Господарський суд міста Києва 2 червня 2021 року закрив провадження у справі №910/18214/19.
Північний апеляційний господарський суд 11 жовтня 2021 року задовольнив апеляційну скаргу Олександра Дубілета та, проігнорувавши вимоги зазначеного закону, направив справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Аналогічні позови наприкінці грудня 2019 року також подали колишні міноритарні акціонери та колишні топменеджери ПриватБанку: Тимур Новіков (станом на 31 березня 2016 року володів 1,36% акцій), Олег Гороховський (0,32%), Володимир Яценко (0,32%), Тетяна Гур'єва (0,24%), Людмила Шмальченко (0,16%) та інші. Відповідачами у справі виступають Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерство фінансів та ПриватБанк.
Колишні топменеджери ПриватБанку оскаржували, у тому числі, процедуру bail-in – примусову конвертацію їх депозитів у нові акції банку, які були випущені у грудні 2016 року, а потім були викуплені державою в особі Мінфіну за 1 грн з усіма "старими" акціями банку.
Уряд України 18 грудня 2016 року на підставі пропозиції НБУ та колишніх акціонерів ПриватБанку, найбільшими з яких на той час були Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, ухвалив рішення про націоналізацію цієї найбільшої на українському ринку фінустанови та влив у його капітал понад 155 млрд грн.
13 травня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон № 590-ІХ, який був спрямований на усунення прогалин в законодавстві, які раніше дозволяли судам реанімувати «зомбі» банки, виведені з ринку через неплатоспроможність, окрім того, закон остаточно закріплював недопущення повернення націоналізованих банків, колишнім власникам.
Цим законом визначено передумови та процедура отримання компенсацій колишніми власниками виведених з ринку банків та їх форма, зокрема єдиним способом захисту прав колишніх акціонерів банку є відшкодування шкоди у грошовій формі. Всі інші судові провадження, в тому числі, що стосуються витребування акцій, визнання недійсними договорів, укладених у процедурі виведення банку з ринку за участю держави, у відповідності до приписів вказаного закону підлягають закриттю.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини