ЄС визнав майбутні перспективи приєднання України

ЄС визнав майбутні перспективи приєднання України

Неформальне засідання Європейської ради (саміт ЄС), що відбулося у ніч на п'ятницю 11 березня, завершилося схваленням декларації, що містить компромісне визнання перспективи членства України в ЄС.

Екстрений саміт ЄС, присвячений питанню російської агресії проти України, відбувся у четвер у Версалі. Головне питання саміту – прагнення України вступити до ЄС – обговорювалося 5 годин.

«Європейська Рада визнала європейські прагнення та європейський вибір України, як зазначено в Угоді про асоціацію. 28 лютого президент України, реалізуючи право України обирати свою долю, подав заявку України на вступ до Європейського Союзу. Рада ЄС без зволікань запропонувала Єврокомісії подати свій висновок щодо цієї заяви відповідно до відповідних положень Договорів ЄС», – йдеться у рішенні саміту, яке цитує «Європейська правда».

«До винесення цього висновку вже відтепер ми будемо ще більше зміцнювати наші зв’язки та поглиблювати наше партнерство, щоб підтримати Україну на її європейському шляху. Україна належить до нашої європейської родини», – зазначено у документі.

В цьому рішення немає посилання на статтю 49 Договору ЄС щодо процедури приєднання, а також немає ані позитивних, ані негативних згадок про «пришвидшену процедуру» вступу, якої прагнула Україна.

Президент Литви Гітанас Науседа, який є одним з найбільших адвокатів вступу України до ЄС, залишився задоволений таким рішенням. «Після п'яти годин гарячих дискусій лідери ЄС сказали «так» українській євроінтеграції. Процес почався. Тепер ми і українці повинні зробити це швидко», – написав він.

Однак він має певне розчарування: «Статус кандидата був програмою максимум, цього не вдалося досягти. Але я сподіваюся, що ми до цього повернемося».

 

Однак президент України Володимир Зеленський заявив, що рішення лідерів країн ЄС щодо заявки України на вступ – «це не те, що ми чекаємо».

«Вчора відбулася дуже важлива зустріч лідерів країн Європейського Союзу. Довга, предметна. Ми знаємо, що говорили на цій зустрічі всі лідери, хто нас підтримував, хто мовчав, а хто старався, щоб формулювання були недостатніми для України, Європи і для нашої спільної свободи», – зазначив він.

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що рішення саміту «є чітким», та що «європейський шлях є чітким для України», але не назвав жодних термінів розгляду заявку України на вступ.

«Політичне повідомлення, яке європейські лідери надіслали вчора з Версаля, є чітким. У нас тут вчора звучав український гімн, ми надіслали дуже чітке політичне повідомлення», – сказав він.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що всі згодні з тим, щоб Україна стала членом ЄС. При цьому деякі країни, зокрема Польща, хотіли б, щоб Україна швидше інтегрувалася з ЄС, але є й такі країни, як Нідерланди, які хотіли б уповільнити цей процес.

Прем’єр Бельгії Александр Де Кроо вважає, що Україна повинна виконати всі необхідні процедурні кроки, перш ніж стати членом ЄС, але закрити двері для країни було б помилкою.

«Процес набуття членства в ЄС вимагає багато реформ, і логічно, що вони будуть йти крок за кроком, інакше ми матимемо країни, які стануть членами ЄС, не будучи до цього готовими, – сказав він. – Ми могли б запрошувати їх на саміти, не даючи жодних повноважень для прийняття рішень. Комісія творчо працює в цьому відношенні. Але щоб стати членом, треба поважати процес».

Прем’єр-міністр Словенії Янез Янша визнав, що Україна мала отримати більш амбітні сигнали, однак він сподівається на зміну позиції колег. Прем’єр наголосив, що нові реалії вимагали чіткіших сигналів щодо членства для України ніж ті, що увійшли до фінального рішення. «Зараз новий світ. Світ змінився. Ми також змінилися, але недостатньо», – зазначив Янша.

Він розкритикував те, що до рішення саміту увійшла фраза про належність України до «європейської сім’ї». «Є відмінність між європейською сім’єю та сім’єю Європейського Союзу», – пояснив Янша.

Прем’єр водночас висловив надію на зміну риторики ЄС вже ближчим часом, бо більшість країн була за прискорення вступу України до ЄС. «Переважна більшість, в тому числі Словенія, була за те, щоби зробити більше… Ми ще не узгодили цей сигнал, але я сподіваюся, прийдемо до наступного саміту», – заявив він.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу