Єврокомісія схвалила план відмови від енергоносіїв з рф
Європейська комісія пропонує мобілізувати майже 300 мільярдів євро задля прискореної відмови від російських енергоносіїв.
Про це заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Ми мобілізуємо близько 300 мільярдів євро. Приблизно 72 мільярди євро становитимуть гранти і приблизно 225 мільярдів євро – позики. Це включатиме деяке фінансування – близько 10 мільярдів євро – на браковані ланки для газу та СПГ, щоб жодна держава-член не залишилася на холоді. І до 2 млрд євро на нафтову інфраструктуру з огляду на припинення відвантаження російської нафти. Усе інше фінансування, тобто 95% від загального фінансування, піде на прискорення та масштабування переходу на чисту енергетику», – заявила вона.
План називається REPowerEU та передбачає остаточну відмову від російського газу «суттєво раніше» 2030 року.
В Єврокомісії вважають можливим зменшити закупівлю «блакитного палива» у рф на дві третини вже до кінця 2022 року, а від російської нафти та нафтопродуктів ЄС може відмовитися майже повністю, за винятком кількох країн Центральної Європи, які не мають виходу до моря.
REPowerEU передбачає заходи в трьох сферах: економію енергії, диверсифікацію джерел постачання та прискорену розбудову відновлюваної енергетики.
Реалізація плану потребуватиме додаткових 210 мільярдів євро інвестицій упродовж 2022-2027 років. Однак скорочення імпорту російського викопного палива може заощадити майже 100 млрд євро на рік.
Згідно плану, Єврокомісія пропонує підняти ціль зростання до 2030 року частки енергії з відновлюваних джерел з 40% до 45%. Потрібно подвоїти потужність сонячної фотоелектричної енергії до 2025 року та встановити 600 ГВт до 2030 року.
Запровадиться ініціатива «сонячних дахів» із поетапним юридичним зобов’язанням встановлювати сонячні панелі на нових громадських та комерційних будівлях та нових житлових будинках.
Очікується подвоєння темпів розгортання теплових насосів та заходи щодо інтеграції геотермальної та сонячної теплової енергії в модернізовані системи централізованого та комунального опалення.
Запропонована мета у 10 млн т внутрішнього виробництва відновлюваного водню та 10 млн т імпорту до 2030 року, щоб замінити природний газ, вугілля та нафту в галузях промисловості та транспорту, які важко декарбонізувати.
План дій щодо біометану містить інструменти, включаючи новий біометановий промисловий альянс та фінансові стимули для збільшення виробництва до 35 млрд кубометрів до 2030 року, у тому числі через Спільну сільськогосподарську політику.
Короткострокові зміни поведінки можуть скоротити попит на газ і нафту одразу на 5%. Економія енергії, ефективність, заміна палива, електрифікація та посилене використання відновлюваного водню, біогазу та біометану промисловістю могли б заощадити до 35 млрд куб. м природного газу до 2030 року.
Єврокомісія пропонує посилити довгострокові заходи щодо енергоефективності, включаючи збільшення з 9% до 13% обов'язкової цілі енергоефективності.
Нагадаємо, Єврокомісія анонсувала нову програму макрофінансової допомоги Україні на 9 млрд євро.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини