Євросоюз підготував 3 варіанти фінансової підтримки України

Євросоюз підготував 3 варіанти фінансової підтримки України

Європейська комісія підготувала три способи фінансової підтримки України, за допомогою яких країни ЄС можуть підтримати Україну. Їх можуть розглянути під час зустрічі міністрів у четвер.

Про це повідомляє Politico із посиланням на текст документа Єврокомісії.

«Україна й надалі матиме високі короткострокові потреби у фінансуванні в доступному для огляду майбутньому. Ось чому важливо, щоб додаткова підтримка ЄС була мобілізована якнайшвидше та надавалася на регулярній та передбачуваній основі», – йдеться у документі.

Єврокомісія хоче залучити до 18 млрд євро позик і грантів, щоб допомогти профінансувати приблизно половину очікуваного дефіциту бюджету України в 2023 році, який дорівнює $38-40 млрд. Згідно з проектом, виплати здійснюватимуться щоквартально, починаючи з січня, «якщо це можливо».

Перший варіант залучення коштів, який Єврокомісія описує як найвигідніший, полягає в тому, щоб запозичити гроші під так званий «запас міцності», або різницю між максимальною сумою, яку блок може залучити від країн ЄС, і фактичними витратами ЄС.

Це дозволило б уникнути ситуації, яка виникла влітку, коли Єврокомісії довелося домагатися від членів ЄС гарантій під макрофінансову допомогу Україні. Водночас для цього варіанта потрібна згоди всіх країн ЄС та Європейського парламенту, а також зміни до нормативних актів ЄС.

Другий варіант – це надання країнами бюджетних гарантій Єврокомісії, що відбувається зараз. Але тепер вони повинні будуть покривати 100% суми, а не 61%, оскільки в бюджеті ЄС «немає іншого бюджетного покриття». Водночас надання таких гарантій може сповільнити допомогу на кілька місяців, зазначають у Єврокомісії.

Третій варіант – аналогічний до другого, але без національних гарантій. У цьому випадку в разі нестачі коштів Єврокомісія повинна буде скоротити заплановані витрати ЄС та запозичувати й надавати кредити на зворотній основі.

За словами дипломатів і офіційних осіб ЄС, міністри фінансів країн ЄС збираються обговорити варіанти та вибрати один із них на зустрічі в четвер, після чого Єврокомісія представить пропозиції наступної середи.

Нагадаємо, регулюючі органи ЄС розглядають можливість продовження до кінця 2023 року спрощених правил, за якими уряди ЄС можуть надавати державну підтримку підприємствам, що постраждали від війни в Україні.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь