З липня ринок залишили майже 100 небанківських установ – НБУ

З липня ринок залишили майже 100 небанківських установ – НБУ

З липня 2020 року по квітень 2021 року з ринку небанківських фінансових послуг добровільно пішли близько 100 компаній.

Про це розповіла директор департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг НБУ Ольга Максимчук в інтерв’ю Укрінформу.

«Йдеться саме про добровільний вихід із ринку. Частина компаній тривалий час не вела жодної діяльності. І продовжувати перебувати у «сплячці» за нинішніх умов недоцільно. Інша причина: з 1 липня 2020 року посилено вимоги до страховиків – повною мірою запрацювали вимоги до платоспроможності. Через це деякі страхові компанії залишають ринок добровільно, не чекаючи, доки це зробить регулятор. Оскільки примусове виведення з ринку матиме негативні наслідки – прямо вплине на ділову репутацію власників і керівників. Певно, це й стимулює власників та менеджмент фінустанов не чекати «оргвисновків», а робити такий крок добровільно», - пояснила вона.

За словами Максимчук, скороченню небанківських фінустанов сприяє не лише коронакриза, а й відсутність ефективного способу виведення їх з ринку, зокрема недосконале законодавство.

«Нині є досить обмежений інструментарій, що дозволяє виводити ці компанії цивілізовано. Ситуація парадоксальна: алгоритму дій після виключення фінустанови з реєстру фактично немає», - зазначила представниця Нацбанку.

Водночас у випадку зі страховиками з ринку йдуть переважно компанії, які не працювали з населенням, а здебільшого мали справу із юрособами, займалися перестрахуванням. Тобто громадяни через припинення їхньої діяльності не постраждали. Усі ж питання із юридичними особами установи намагаються врегулювати до того, як заявити про вихід з ринку.

«Тож у переважній більшості випадків страховики не мають невиконаних зобов’язань. Але щоб захистити споживачів у майбутньому, потрібні глобальні законодавчі зміни», - резюмувала Ольга Максимчук.

Торік 1 липня Національний банк отримав функції регулятора ринку небанківських фінпослуг: фінансових, страхових, лізингових, факторингових компаній, кредитних спілок, ломбардів тощо.

Ці фінустанови включають ризиковий сегмент (страховики та кредитні спілки, які залучають кошти у громадян), і неризиковий – фінкомпанії, ломбарди, лізингові та факторингові компанії, що працюють із власними коштами.

За оцінками експертів, 25–30% ринку небанківських фінпослуг є неактивною. Це компанії, які не працюють чи не подають регуляторові звітності, або розташовані/зареєстровані на тимчасово окупованих територіях Донбасу та в анексованому Росією Криму.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь