Аграрії позбавляються страху за врожай

Аграрії позбавляються страху за врожай

Ринок агрострахування після декількох років застою почав відновлюватися: незважаючи на скорочення застрахованих посівів, страховикам вдалося в минулому році майже на третину наростити збір премій. Учасники ринку розкрили умови, за яких до цього сегменту потечуть гроші агробізнесу.


Криза на ринку агрострахування закінчилася. Страховикам вдалося залучити на 30% більше премій, ніж роком раніше, йдеться в дослідженні IFC «Ринок агрострахування України в 2017 андеррайтинговому році». Учасники ринку отримали від аграріїв 204,4 млн грн (раніше – 157,1 млн грн). У доларах зростання склало 28% (з $6 млн до $7,7 млн).

Більш того, вперше з 2011 року кількість укладених договорів зросла – з 793 договорів минулого року до 957 договорів у поточному (+20%). З них 427 договорів передбачають страхування зимових ризиків, 530 – літніх. «Найбільшою популярністю у наших клієнтів користується програма зі страхування озимих культур на період перезимівлі. За даним видом страхування клієнтів у першу чергу цікавить страхування озимої пшениці та озимого ріпаку», – говорить керівник департаменту корпоративного страхування СК «ІНГО Україна» Сергій Кривошеєв. Обсяг застрахованих площ, втім, скоротився – з 700 тис. га до 657 тис. га. Це мінімум з 2011 року.

Вузьке коло

У дослідженні IFC, копію якого має в своєму розпорядженні FinClub, відзначається, що ліцензія на страхування сільгосппродукції є у ​​58 страхових компаній, але дані для звіту надали лише 13 компаній. «Дослідження є репрезентативним, оскільки компанії, які не надали інформацію, як правило, не здійснювали страхування сільгоспризиків у 2017 році», – наголошується в звіті. Лідирує за обсягом залучених премій СК «Універсальна» (53,6%). Активними також були компанії «ІНГО Україна» та «Аска» (по 8,6%), «PZU Україна» (7,8%) і «Країна» (7%).

Начальник управління андеррайтингу СК «АХА Страхування» Віктор Андрійчук розповідає, що під час добровільного страхування за весняно-літнім періодом клієнти обирають поіменний перелік ризиків, який обов'язково включає град, бурю, ураган, шторм. Середня ставка премії склала 3,5% (страхування на зимовий період дорожче – 3,7%; дешевше на літній – 3,4%). «Страхові продукти в 2017 році включали більш широкий перелік ризиків, ніж у попередні роки. Це захист від повної загибелі плюс весняні заморозки на період перезимівлі та страхування майбутнього врожаю від багатьох ризиків на весняно-літній період», – зазначено в дослідженні. Основним ризиком для посівів озимих культур в осінньо-зимовий період є критична температура.

Лідерами за обсягом виплат стали «Брокбізнес» (40,3% ринку), «ІНГО Україна» (24,3%) і «Аска» (19,8%). Середній рівень виплат – 44,2%, але у «Аска» – 123,1%.

Основними «постачальниками» клієнтів для страховиків стали Аграрний фонд і Державна продовольчо-зернова корпорація (ДПЗКУ). «Страхування, пов'язане з програмами фінансування сільгоспвиробників через Аграрний фонд і ДПЗКУ, становить приблизно третину від загального на ринку за показником кількості укладених договорів і застрахованої площі та дві третини – за показником обсягу зібраних премій. Середня ставка премії за цими договорами вище аналогічного середнього показника по ринку на 0,8 п.п», – зазначено в дослідженні IFC.

Хліб всьому голова

Страховики пояснюють зростання премій подорожчанням агропродукції та зростанням витрат на сільське господарство. «Вартість страхування багато в чому залежить від перестрахування, бо Україна перебуває в зоні ризику за даним видом страхування. В останні три роки вартість перестрахування була незмінною, що дозволило нам не підвищувати тарифи для клієнтів», – говорить в.о. генерального директора «Гардіан» Олександр Коріненко.

Далеко не всім компаніям вдалося домогтися середньоринкових темпів зростання. «Якщо порівнювати 2016-й та 2017 андеррайтинговий рік з агрострахування в нашій компанії, то загальний збір премії зменшився на 26%», – визнає Сергій Кривошеєв. А СК «АХА Страхування» вдалося наростити премії більш ніж на 50%. З'являються на ринку агрострахування і нові учасники. «Компанія розпочала роботу з агрострахування в 2015 році, за два роки роботи портфель збільшився в 10 разів», – зазначає Олександр Коріненко.

Клієнтами страхових компаній є великі холдинги, а також аграрії, від яких банки вимагають страхувати врожай. «Це добровільні клієнти, які потрапляють до АХА через брокерський канал продажів або безпосередньо. Також серед наших клієнтів є спільні клієнти з банками і постачальниками засобів захисту рослин», – каже Віктор Андрійчук. «У нашому портфелі переважно великі агрохолдинги та аграрії з банком землі від 5 тис. га, які страхуються добровільно. Основні клієнти співпрацюють з нами тривалий час і тому ми маємо стабільний портфель страхувальників, який щорічно поповнюється новими. Тими, хто ніколи не страхував агроризики. Частка таких клієнтів не перевищує 20%», – розповідає Сергій Кривошеєв. За словами Олександра Коріненка, фермери не готові самостійно страхувати свої посіви. «Щороку вони сподіваються, що якось воно буде», – визнає Олександр Коріненко.

IFC також досліджувала страхування тварин: було укладено 13 договорів страхування великої рогатої худоби (486,07 тис. грн премій; тариф – 0,4%), 9 договорів страхування свиней (1,87 млн грн; 1%) і один договір страхування домашньої птиці (73,06 млн грн; 0,5%). «Обсяги страхування тварин незначні. Ставка премії низька, отже таке страхування не надає покриття від основних ризиків», – йдеться в звіті. В органічному виробництві аграрії страхують озиму пшеницю (17 договорів), озиме жито і ячмінь (за одним договором). Це всього 0,02% від зібраних премій в сегменті.

Стриманий прогноз

Пік розвитку ринку агрострахування в минулому припадав на періоди страхування з держпідтримкою, але страховики сподіваються, що зараз агросектор буде активніше користуватися їхніми послугами навіть без держдотацій. «У нього величезний потенціал для зростання і за умови стабільності політичної та економічної ситуації. В першу чергу розвиватимуться класичні та найбільш популярні види – страхування сільськогосподарських культур на зимовий період», – прогнозує Сергій Кривошеєв. На думку Олександра Коріненка, за умови відновлення державної підтримки та субсидування агрострахування можливі кардинальні зміни в галузі.

Зростання можливе за рахунок популяризації нових напрямків. «Цього року всі заговорили про страхування багаторічних насаджень, зокрема про яблуні. Причина проста: минулого року в окремих регіонах вимерзло до 80% врожаю яблук. Переважно поки погода диктує доцільність страхування для наших сільгоспвиробників. А багато хто з них вважають, що сприятливі погодні умови триватимуть завжди, в чому вони, на нашу думку, глибоко помиляються», – каже Віктор Андрійчук.

Подписывайтесь на новости FinClub в TelegramViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь