«Автоцивілка» вимагає розплати

«Автоцивілка» вимагає розплати

Страховики платять дедалі більше за страховими випадками ДТП. У I кварталі через погіршення ситуації з аварійністю на дорогах та подорожчання ремонту автомобілів страховики заплатили постраждалим на 37% більше. При цьому їхні премії виросли всього на 1,7%. Це призведе до фінансових проблем у компаній, які «платять з коліс». FinClub виявив компанії з зони ризику.


На порозі кризи

Страховики ринку «автоцивілки» переживають складні часи: грошей застраховані платять стільки ж, як і раніше (в I кварталі 2017-го премії виросли всього на 1,7%), а страхові виплати потерпілим в ДТП ростуть рекордними темпами (відразу на 37,2 %). Це викликано декількома факторами. По-перше, погіршилася ситуація на дорогах: кількість аварій зросла на 15,5%, а врегульованих страхових випадків – на 14,6%. По-друге, підвищується середня вартість ремонту: в I кварталі 2016-го середній розмір страхової виплати становив 10 768 грн, а в I кварталі 2017-го – вже 12 891 грн (+19,7%). Поєднання цих факторів і забезпечило 37-відсоткове зростання виплат, через що страховики віддають постраждалим вже 56,7% своїх поточних премій. Ще рік тому показник становив 42%.

Страховики додатково зібрали з ринку 13 млн грн, а виплатили додатково – 121 млн грн. «Зростання аварійності та підвищення рівня страхових виплат може найближчим часом обернутися значними фінансовими проблемами для страховиків, які не сформували достатніх страхових резервів і здійснюють виплати тільки за рахунок нових страхових премій», – говорить генеральний директор МТСБУ Володимир Шевченко.

З 54 гравців ринку ОСЦПВ у 14 компаній виплати вже перевищують 75% від зібраних ними премій. З таким негативним трендом зіткнулися як лідери ринку (наприклад, «АХА Страхування» виплатила 29,9 млн грн), так і невеликі гравці ( «Талісман Страхування» – 0,84 мільйона грн). У чотирьох компаній – «АСКО-Медсервіс», «Саламандра-Україна», «Колоннейд Україна» і «Кредо» – виплати на початку року взагалі перевищили 100% премії.

Затримка виплат

Середній термін врегулювання збитків від ДТП на початку року скоротився до 106 днів, тоді як в IV кварталі 2016-го він становив 114 днів з дати ДТП. Але половина страховиків стала платити гірше, а у дев'яти компаній середній термін врегулювання збільшився на 20 і більше днів. Різке погіршення відбулося у СК «Інтер-поліс» – зростання на 80 днів (до 185 днів), «Київ Ре» – на 77 днів (281), «Аска» – на 64 дні (238), «АХА Страхування» – на 35 днів (139).

В «Аска» кажуть, що виплати не затягують, а зростання показника викликано незалежними від них обставинами. Портфель «автоцивілки» страховика складався переважно з клієнтів у Донецькій та Луганській областях. Після початку бойових дій в регіоні багато страхових випадків довелося врегулювати в суді. «У I кварталі 2017-го «Аска» здійснила виплати за кількома судовими позовами, які відносяться ще до періоду початку АТО. Певна річ, термін такої виплати дуже великий, адже справи в судах часто розглядаються досить довго, іноді по кілька років. Це і вплинуло на середній термін виплати», – стверджує директор з виплат СК «Аска» Вікторія Овчинникова. У I кварталі компанія врегулювала всього 127 страхових випадків, тому вплив таких справ на загальний термін виплат в «Аска» вагоміший, ніж якби це сталося в СК «Провідна» (2797 випадків).

Погіршення показника компанії «АХА Страхування» викликано виправленнями в базі даних МТСБУ. «Виправляли дефект, в результаті якого збитки, сплачені в попередніх періодах за даними обліку підприємства, не були переведені у відповідний статус в базі даних МТСБУ. Це коректування вплинуло на розрахунок середнього терміну врегулювання, який визначається як середнє арифметичне за збитками, врегульованими у відповідному періоді», – сказав заступник віце-президента з операційної діяльності СК «АХА Страхування» Руслан Грабко. Страховик запевняє, що показник якості врегулювання компанії залишився на високому рівні, а за I квартал не було отримано жодної скарги від страхувальників або потерпілих на якість послуг компанії.

Крім того, самі постраждалі в ДТП не поспішають відразу звертатися за виплатами. «Особи, які мають право на отримання страхового відшкодування, не завжди звертаються до страховика безпосередньо після настання ДТП. Іноді звернення від потерпілого ми отримуємо через кілька місяців після настання аварії», – запевняє директор департаменту врегулювання збитків СК «Європейський страховий альянс» Федір Кузьмін. За його словами, якщо потерпілий застрахував автомобіль з КАСКО, він частіше звертається безпосередньо до свого страховика за виплатою. А вже після проведення виплати страховик виставляє претензію компанії, що застрахувала відповідальність винуватця ДТП з ОСЦПВ. У такому випадку термін врегулювання збитку з ОСЦПВ значно збільшується.

У компанії «Саламандра-Україна» кажуть, що виплати за виставленими регресами від інших СК також збільшують середній термін виплати. «Між датою ДТП і датою виставленого нам регресу може минути від шести місяців до двох років. Ще було кілька страхових випадків, за якими були порушені кримінальні справи, і розрахунки за ними відбулися після закінчення розслідування, тобто через півтора-два роки після дати ДТП», – кажуть в прес-службі СК.

Історія скарг

Ймовірно, страховики кажуть правду, і затягування виплат є лише статистичним. Адже на початку року в МТСБУ надійшло на 24% менше скарг на дії або бездіяльність страховиків – усього 316 заяв. Найвище співвідношення скарг до кількості врегульованих справ спостерігалося в СК «Страховий капітал» (32,6%), «УТСК» (19,4%), «Еталон» (13,2%), «АСКО-Медсервіс» (6,7 %), «Київ Ре» (5,3%). В середньому по ринку це 1%.

Лише «Альфа-Гарант» не оприлюднювала кількість скарг в I кварталі. Компанії є що приховувати. За інформацією FinClub, на неї поскаржилися 26 клієнтів. Більше скарг тільки на «УТСК» – 42. У «лідерах» «Київський страховий дім» (25) і «Провідна» (23).

Якість врегулювання страхових випадків (швидкість та обсяги) і кількість скарг клієнтів впливають на загальну оцінку страховика. Від неї залежить кількість бланків ОСЦПВ, які компанія отримує в МТСБУ. «Ми скорочуємо кількість бланків до видачі для СК в тому випадку, якщо загальна оцінка страховика в кілька разів гірше, ніж середня на ринку. У цьому кварталі кілька компаній отримали обмежену кількість полісів», – розповіла заступник генерального директора МТСБУ Людмила Білошицька. Виходячи з «світлофора» МТСБУ, мова може йти про шість компаній – «АСКО-Медсервіс», «Здорово», «Київ Ре», «Київський страховий дім», «УТСК» та «Юнівес». У них тривалий час спостерігаються високі терміни врегулювання, плюс збільшилася кількість скарг.

 

 

 

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в ViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу