Без грошей не залишимося
МВФ відновлює співпрацю з Україною, що означає можливість отримання чергового траншу вже в липні. Незважаючи на те що Україна змогла прожити без коштів Фонду останні півроку, ніхто не закликає відмовитися виконувати рекомендації МВФ.
МВФ готовий до відновлення
Україна завершила переговори з МВФ. «Під час перебування місії в Києві (з 10 по 18 травня. – FinClub) сторони досягли згоди щодо заходів, необхідних для завершення другого перегляду в рамках програми розширеного фінансування. Тепер ці домовленості мають бути затверджені керівництвом МВФ і радою виконавчих директорів Фонду, після чого буде рішення про надання Україні наступного траншу», – повідомили в Мінфіні. Серед решти завдань: «закріплення фінансової стабільності, збільшення прозорості та забезпечення верховенства закону».
У МВФ визнали, що Україна протягом року домоглася значного прогресу у відновленні економіки. «Стійке проведення структурних та інституційних реформ зараз є важливим, аби перетворити недавно досягнутий підйом на стабільне і стійке зростання, а непохитна рішучість в боротьбі з корупцією є «лакмусовим папірцем» для здатності уряду зберегти широку внутрішню і міжнародну підтримку своєї політики», – оголосив підсумки глава місії МВФ Рон ван Руден. Він назвав ключові проблемні напрямки: закріплення фіскальної та фінансової стабільності, підвищення транспарентності та верховенства закону, реформа неефективного сектора держпідприємств.
Якщо Україна впорається із завданнями, МВФ надасть їй третій транш на $1,7 млрд в рамках програми розширеного фінансування (EFF), заявив учора у Вашингтоні офіційний представник МВФ Джеррі Райс. Ця сума буде спрямована на підвищення розміру резервів Нацбанку, «запобігання відтоку капіталу з країни, посилення заходів для стабілізації платіжного балансу, подолання структурних проблем в економіці».
Перенесення термінів
Ще у вівторок в Мінфіні очікували, що МВФ ухвалить «грошове» рішення щодо України вже наступного місяця. «Ми взяли на себе зобов'язання виконати домовленості в червні та сподіваємося, що відразу ж у червні буде засідання ради директорів, на якому ухвалять позитивне рішення», – сказав тоді заступник міністра фінансів Юрій Буца. Але в четвер риторика Мінфіну змінилася. «Перегляд програми розширеного фінансування Радою директорів МВФ очікується в липні 2016 року», – йшлося учора в заяві Мінфіну.
За словами джерела в уряді, затримка з розглядом траншу на засіданні Ради директорів МВФ викликана тим, що НБУ повинен в червні прийняти узгоджені з МВФ зміни. Усі інші зобов'язання виконані. А в меморандумі прописані оновлені умови, які Україна має виконати для отримання нових траншів кредиту. Основна – збалансування бюджету Пенсійного фонду шляхом розширення бази його доходів (зміна страхового стажу, а також розширення бази оподаткування ЄСВ).
Усього до кінця 2016 року очікується три транші кредиту. «Програма базується на показниках на кінець березня. Перегляд за липневими показниками буде у вересні, за вересневими – в грудні. Це означає, що за планом, крім нинішнього перегляду, має бути ще два (транші. – FinClub)», – сказав заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.
Для чого гроші
Аналітики кажуть, що отримання грошей від МВФ зараз не є критичним для України. «І без нього Євросоюз, ЄБРР, американський уряд та інші західні джерела фінансування продовжували надавати відчутну фінансову допомогу Україні. Однак співпраця з МВФ, швидше за все, набула політичного характеру, пов'язаного з більш широким спектром відносин України та її керівництва з великими провідними геоекономічними країнами, з провідними державами Заходу», – говорить старший аналітик ІК Empire State Capital Partners Тантелі Ратувухері.
Проте кошти Фонду потрібні Україні. «По-перше, липень не скоро, є певний елемент відтягування дати видачі. Це може бути пов'язано як зі штилем в нашій економіці, коли кредитна підтримка Фонду не потрібна, так і з необхідністю ухвалення низки законів у Раді для виконання рекомендацій МВФ. По-друге, ситуація на сировинних ринках нестабільна і наша економіка ще на дні. Є тільки перші ознаки зростання. Отже опіка Фонду – це психологічний плюс», – зазначає головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран.
Дмитро Сологуб це підтверджує: «У нас дуже нестабільна економіка. Але зараз ситуація в економіці досить стабільна. Я сподіваюся, що все відбуватиметься за базовим сценарієм, і все буде добре. Заява МВФ – не тільки для міжнародних партнерів, а й для приватних інвесторів. Зараз багато інвесторів цікавляться Україною».
Курс на утримання
Кошти МВФ будуть направлені до валютних резервів Нацбанку, який і так вже відстав від свого плану щодо їх наповнення. Рівень резервів у 2016 році повинен був досягти $15-18 млрд, але потім план програми розширеного фінансування EFF переглянули. Голова НБУ Валерія Гонтарева тепер очікує, що до кінця року резерви складуть $19,6 млрд. «Гроші МВФ потрібні для підтримки курсу до осені та для запуску інших міжнародних кредитних програм, пов'язаних з відновленням співпраці з МВФ. І експортери почнуть виручку більше заводити в Україну, а ціни на сировину вже почали рости», – зазначає президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров.
У перспективі на курс гривні також мають вплинути надходження від інших організацій. «Разом з МВФ пожвавиться Всесвітній банк і ЄБРР, а також ескадра інших донорів, а це конкретний плюс і в платіжний баланс, і в баланс реформ», – вважає Віталій Шапран.
Олена Губар, Вікторія Руденко
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини