Енергоефективність не може без стимулів
ЄБРР подвоїв компенсацію за програмою IQ energy – до 35% від витрат громадян на утеплення житла або встановлення енергоефективного обладнання, якщо під час такої модернізації вони використовували кредити банків-партнерів. На такий крок банк пішов, оскільки протягом дев'яти місяців українці безоплатно отримали лише 180 тис. євро з передбачених проектом 15 млн євро. Підвищення компенсації має збільшити попит на кредити для енергомодернізації житла.
ЄБРР роздає гроші
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) шукає способи популяризувати програму компенсації витрат на модернізацію та утеплення житла. Якщо раніше банк повертав українцям 15-25% від суми їхніх витрат в залежності від виду та обсягу енергоефективних робіт, то тепер буде єдина підвищена ставка компенсації – 35%. Для ОСББ компенсація зросла з 25-30% до 40%. Максимальний ліміт на один проект залишився колишнім – 3000 євро.
Грантову підтримку програм енергоефективності ЄБРР запустив в квітні 2016-го, але повноцінно вона запрацювала лише у вересні. «Рівні компенсації, які були раніше, не відповідали реаліям ринку. Така компенсація не була стимулом для модернізації житла», – вважає керівник департаменту енергоефективності та кліматичних змін ЄБРР в регіоні України, Польщі та Кавказу Сергій Масличенко. Тепер в ЄБРР розраховують, що збільшення розміру грантової допомоги допоможе популяризувати енергомодернізацію житла.
Розмір компенсації вираховується виходячи із загальних витрат на модернізацію, але хоча б частину вартості проекту повинна бути оплачена за рахунок кредиту УкрСиббанку, Райффайзен Банку Аваль або ОТП Банку. Подати заявку на отримання компенсації можна тільки після виконання всіх робіт, для яких необхідно використовувати товари із затвердженого ЄБРР списку понад 4 тис. найменувань. Заявку можна подати протягом чотирьох місяців після отримання кредиту, але до його погашення. Компенсація виплачується протягом трьох-п'яти тижнів після підтвердження заявки.
ЄБРР вже схвалив 2,5 тис. заявок українців, за якими виплатив 180 тис. євро. «Ще кілька сотень кредитів вже зареєстровані в системі й зараз знаходяться на затвердженні, а кілька десятків заявок ми відхилили, оскільки вони не відповідають нашим критеріям. Наприклад, за рахунок кредиту було модернізовано нежитлове приміщення, хоча програма поширюється тільки на житло. Рівень відмов – не більше 4%», – говорить керівник програми IQ energy Оксана Булгакова.
Загальна сума виданих енергомодернізаційних кредитів досягла 60 млн грн. «Райффайзен Банк Аваль приєднався до нас в квітні, тому практично всю суму кредитів видали УкрСиббанк і ОТП Банк в пропорції приблизно 50 на 50», – підрахувала Оксана Булгакова.
До вересня 2020 року українцям можуть компенсувати за рахунок ЄБРР витрати на модернізацію на загальну суму 15 млн євро. «Коли ми вичерпаємо ліміт, у нас буде можливість звернутися до наших партнерів за додатковим фінансуванням», – говорить керівник IQ energy.
Проста арифметика
У банках-партнерах розповіли FinClub, що спеціальних кредитних програм зі співробітництва з ЄБРР у них немає. «Умови та процес оформлення кредитів і кредитних карток не відрізняються від стандартних умов в нашому банку. Для деяких сегментів передбачені спеціальні умови, наприклад, преміум-клієнти можуть отримати кредит готівкою до 300 тис. грн, а кредитну картку – з лімітом 150 тис. грн. під ставку на 10% нижче від стандартної, тоді як стандартні максимальні суми – 100 тис. грн і 50 тис. грн відповідно. Також в банку регулярно проводяться промо-акції з пропозицією зниженої ставки, і в такому випадку клієнт також може скористатися програмою IQ energy», – розповіли в Райффайзен Банку Аваль.
Учасником програми IQ Energy можуть стати позичальники ОТП Банку, які оформили будь-який з кредитних продуктів: кредит готівкою у відділенні банку, кредит на товар в торговій точці партнерів банку, кредит під заставу депозиту, кредитну картку. В УкрСиббанку є спецпрограми кредитування в рамках співпраці з вендорами. «Ми пропонуємо енергоефективні кредити на котли марки BOSCH. Клієнт може оформити кредит на цей товар як у наших національних партнерів в будівельних гіпермаркетах, так і у локальних партнерів», – сказали в прес-службі. У банках роблять акцент на тому, що клієнт може сам вибрати кредитний продукт, виходячи зі своїх потреб, і зовсім не зобов'язаний брати кредит на всю суму витрат.
До бюджету всі не влізуть
Компенсація від ЄБРР – не єдина діюча в Україні загальнонаціональна програма енергоефективності. Ще в 2014-му держбанки почали видавати «теплі» кредити для населення та ОСББ, за якими держава компенсує частину кредиту. Спочатку цей продукт пропонували Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк, а в лютому 2017-го до них приєднався ПриватБанк.
Від програми ЄБРР проект «теплих» кредитів відрізняється тим, що держава компенсує частину взятого кредиту, а не частину суми витрат на модернізацію. Розмір компенсації коливається від 20% до 40% від суми кредиту в залежності від видів робіт. «Фізичним особам компенсація виплачується після надання двох підтверджуючих документів: видаткової накладної про отримання товару і заяви-акту виконаних робіт. Дані вносяться до системи, після чого формуються реєстри позичальників для Держенергоефективності. Після перевірки та підтвердження ДЕЕ цих реєстрів у банк надходять кошти для розподілу компенсації клієнтам», – говорить директор департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку Юлія Мороз.
Тому позичальники фізично не отримують грошей на руки. «Сума, отримана від держави, буде зарахована в рахунок погашення частини кредиту», – пояснили в прес-службі Ощадбанку.
Тому попит на «теплі» кредити набагато вище, ніж на компенсацію від ЄБРР. У 2017 році Ощадбанк видав 33,3 тис. «теплих» кредитів фізособам на загальну суму майже 675 млн грн, а обсяг кредитування в 2014-2017 роках склав 2,7 млрд грн. ОСББ отримали в 2017-му 86 кредитів на суму понад 9,7 млн грн. «За рахунок держдопомоги фізособи отримали від початку 2017 року понад 220,2 млн грн компенсації, ОСББ – 2,58 млн грн», – сказали в прес-службі держбанку. Населенню Ощадбанк видає кредити до 50 тис. грн під 17,99% річних терміном до трьох років. Разова комісія – 4,3% від суми кредиту, початковий внесок – 10% від вартості товару.
Укргазбанк видав від початку року 7562 кредити населенню на 193,12 млн грн (розмір компенсації – 65,4 млн грн), а ОСББ – 144 кредити на 26,4 млн грн (компенсація – 7,7 млн грн). І Укргазбанк, і Ощадбанк, і ПриватБанк вже вичерпали бюджетні ліміти і чекають нового фінансування з держбюджету.
У банках – партнерах ЄБРР сподіваються, що збільшення розміру компенсації підштовхне попит і на їхню програму. «Я спочатку сам скептично поставився до цієї програми, але потім вирішив, що можна взяти кредит на частину витрат – 50% або 25%, оформивши кредитну картку з пільговим періодом погашення, отримати компенсацію від ЄБРР і закрити борг перед банком, нічого не переплачуючи» , – похвалився голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в Viber, Twitter и Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини