Гонтарева змінила «праву руку»

Гонтарева змінила «праву руку»

Через три тижні голова НБУ Валерія Гонтарева втратить свого вірного соратника – пост першого заступника залишить Олександр Писарук. Після того як його відпустить ще несформована Рада НБУ, Олександр Писарук повернеться в банківський бізнес, ймовірно, знову в голландський ING. Другою людиною в НБУ стане Яків Смолій.



НБУ змінює першого

Олександр Писарук сьогодні оголосив про відставку. Він покине пост першого заступника голови Нацбанку наприкінці року, 31 грудня – його останній робочий день. «Правою рукою» глави НБУ Валерії Гонтаревої він працював від моменту її приходу в центробанк – пан Писарук почав трудитися в НБУ в липні 2014-го саме на запрошення Валерії Гонтаревої. Він відповідав за пруденційний нагляд за банками, їх виведення з ринку, впроваджував проект із забезпечення прозорої структури власності та розкриття кінцевих бенефіціарів банків, посилення відповідальності власників і керівництва банків за доведення установ до банкрутства.

На початку 2016 року пост першого заступника голови НБУ отримає Яків Смолій, який обіймає посаду заступника голови і відповідає за блок розрахункових операцій. Яків Смолій працює в правлінні НБУ з квітня 2014 року. До цього він був директором з питань банківського бізнесу компанії «Престиж-груп», а ще раніше – співвласником банків «Аваль» і «Престиж». Заступником голови НБУ, який відповідає за блок пруденційного нагляду, стане директор департаменту банківського нагляду Катерина Рожкова. Вона приєдналася до команди Нацбанку в червні 2015 року, покинувши заради цього посаду в. о. голови правління Платинум Банку.

В НБУ стверджують, що звільнення Олександра Писарука добровільне і заздалегідь обумовлене, адже його запросили на рік для проведення трансформації банківського сектора і Нацбанку.

План виходу

Але Олександра Писарука можуть не відпустити – повноваження звільняти членів правління знаходяться в компетенції Ради Нацбанку. Але її зараз просто не існує: попередній склад Ради є нелегітимним з вересня, а новий не сформовано: своїх представників до неї поки не направили ні Верховна Рада, ні президент. «Сподіваємося, що до кінця року буде сформовано Раду НБУ, яка зможе узгодити ці призначення», – завила голова НБУ Валерія Гонтарева.

Якщо Рада НБУ не буде призначена і не збереться до кінця року, Олександр Писарук де-юре не зможе покинути свій пост. Ймовірно, він піде у відпустку за свій рахунок або продовжить працювати. У Нацбанку не змогли повідомити FinClub, що станеться, якщо Рада НБУ не збереться до кінця року.

Олександр Писарук хоче повернутися в банківський бізнес. «Моїх сил і професійного досвіду вистачило, аби виконати поставлені завдання і досягти конкретних результатів. Я повертаюся до міжнародної діяльності, оскільки свою місію вважаю виконаною», – сказав він. До приходу в НБУ він працював в Амстердамі – був регіональним керівником ING Wholesale Banking в Центральній і Східній Європі. За даними джерел, він повернеться в ING.

Нагляд залишиться

Перші чутки про заплановане звільнення першого заступника голови з'явилися в жовтні, коли декілька джерел FinClub повідомили, що він написав заяву і подав її на стіл Валерії Гонтаревої. На пряме запитання журналіста Олександр Писарук тоді відповів спростуванням. Після цього він ще не раз писав заяву. У розмові з банкірами він говорив: «Кожен чоловік робить хоча б одну помилку в житті. Здається, свою я зробив (коли погодився стати заступником голови НБУ. – FinClub)». Дії пана Писарука оцінювали неоднозначно, але коли в листопаді 2014 року в Адміністрації президента розглядали можливість відставки глави НБУ, саме Олександра Писарука розглядали тоді як найбільш компромісну кандидатуру на це місце.

Для багатьох звільнення Олександра Писарука усе ж сприймається як передчасне – не завершено ані реформу НБУ, ані реформу банківського ринку. Перед центробанком стоїть завдання вирішення проблеми інсайдерського кредитування і впровадження кластерного нагляду за банками. «Для мене це несподівано. Лише недавно почалася робота з реструктурування банківської системи, тому для мене це незрозуміло. Він дуже грамотний фахівець, і мені шкода, що він залишає Нацбанк», – зазначає голова правління банку «Хрещатик» Дмитро Гриджук.

Банкіри визнають заслугу Олександра Писарука в реформі банківського нагляду. «Хронічна хвороба банківської системи, з якою нарешті почали боротися, – це відсутність чіткого розуміння кінцевих бенефіціарів банків і високий рівень інсайдерських кредитів, які в підсумку призвели до банкрутства цих банків і втрати вкладниками заощаджень», – розповідає голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек. При цьому банкіри не очікують істотного перегляду нагляду. «Катерина Рожкова працювала в одній команді з Олександром Писаруком. Вони сповідували загальні принципи і вели одну стратегію. Тому плани НБУ в напрямку нагляду навряд чи зміняться», – впевнений Дмитро Гриджук.

Олена Губар, Руслан Чорний

 

Долучайтесь