Інвестори «Петрокоммерц-Україна» не втримали банк
Несанкціонований Нацбанком перепродаж акцій банку «Петрокоммерц-Україна» разом з відмовою банку обслуговувати клієнтські платежі стали фатальними причинами смерті установи. З ринку виводиться ще один банк з непрозорою структурою власності. НБУ буде доводити, що винними в цьому виявилися інвестори Іван Шехавцов і Олексій Крупій.
В тіні
«Непрозорі» банки не борються за виживання. Банк «Петрокоммерц-Україна» виводиться з ринку, щоправда, лише частково через свою непрозору структуру власності. В четвер Нацбанк прийняв постанову № 169, якою визнав банк неплатоспроможним. А вже в п'ятницю ФГВФО направив на один місяць до «Петрокоммерц-Україна» тимчасового адміністратора Олександра Гулея.
Як повідомляв FinClub, російський банк «Петрокоммерц» (раніше належав власникам компанії «Лукойл», зараз – групі «Відкриття») ще в березні 2015 року продав українську «дочку» 11 фізособам, частка кожного з яких становила менше 10% акцій. «Протягом 2015-го акціонери банку Іван Шехавцов і Олексій Крупій (його фактичні контроллери) неодноразово повідомляли Нацбанку про свій намір юридично оформити акції банку на себе, але тільки в грудні подали регулятору відповідні пакети документів. Однак наприкінці лютого – на початку березня 2016 року ці фірми без будь-якого попередження продали акції банку іншим 11 фізособам. Після чого повідомили, що вийшли зі складу акціонерів і відкликали пакети документів», – сказали в НБУ.
Протягом двох місяців змінилися майже усі акціонери банку, хоча їхні частки не змінилися. У капіталі залишилися громадянин Великої Британії Робінс Ентоні Кіт Вудроф і частка Мінінфраструктури.
Непрозорий капітал став причиною віднесення банку до категорії «проблемний». Але не це вбило установу. У банку виникли проблеми з ліквідністю. Після віднесення «Петрокоммерц-Україна» до категорії проблемних НБУ виявив факти невиконання банком операцій клієнтів у встановлений законодавством термін. На 16 березня обсяг невиконаних угод перевищив 30% від зобов'язань банку. У зв'язку з цим НБУ ухвалив рішення про віднесення банку до неплатоспроможних.
«Українське кредитно-рейтингове агентство» сьогодні вже знизило рейтинг банку «Петрокоммерц-Україна», втім, лише до рівня uaBB з прогнозом «негативний». Після чого відразу ж призупинило кредитний рейтинг банку.
Санкції будуть
Незважаючи на зміну власників, Нацбанк вчора ухвалив рішення визнати Івана Шехавцова і Олексія Крупія власниками істотної участі в банку. Адже, незалежно від формального володіння, вони здійснювали вирішальний вплив на управління та діяльність банку з березня 2015 року до лютого 2016-го. «Таким чином, на них поширюються усі зобов'язання і відповідальність, які згідно із законом покладаються на власників істотної участі в банку», – стверджують в НБУ.
Хоча ще тиждень тому Нацбанк намагався вирішити з власниками банку існуючі проблеми. «У нас є питання до їхньої структурі власності. Але ми і банк працюємо над цим. Ми прагнемо в кожному питанні отримати максимум інформації та все зважувати», – говорив співрозмовник FinClub в НБУ. У банку не змогли прокоментувати зауваження Нацбанку до їхньої структури власності.
Інвестиційна привабливість
Попередні власники купили банк «Петрокоммерц-Україна» у російського власника для створення інвестиційного банку. Декларувалося, що установа займеться залученням зовнішнього фінансування під 10% річних для великих компаній з сільського господарства, промислового виробництва та енергетики. «Ми подивилися багато варіантів і зрозуміли, що у «Петрокоммерц-Україна» невеликий портфель депозитів фізосіб, а отже, невеликі ризики відтоку коштів через паніку або девальвацію, – розповів раніше FinClub голова наглядової ради банку Іван Шехавцов. – Тут не було кредитів інсайдерам і не було "фроду"».
Оскільки банк дійсно не був активним у роздробі, його банкрутство не стане навантаженням на державний бюджет. На 1 жовтня 2015 року депозитний портфель громадян у «Петрокоммерц-Україна» становив лише 60 млн грн. Гарантований державою обсяг вкладів ще менше.
Фонд гарантування вкладів фізосіб підтримує політику НБУ з очищення системи від банків з непрозорим капіталом. «На ринку не повинно залишитися схемних банків і банків з незрозумілою структурою власності. Вони мають піти», – заявляв директор-розпорядник Костянтин Ворушилін.
Власні проблеми
Нацбанк проводить роботу з виявлення реальних власників банків, щоб знати, кому висувати претензії в разі банкрутства фінустанов. «Ми маємо розуміти, хто володіє банками, хто на них впливає. Як правило, люди, які контролюють банки, володіють також іншими бізнесами. Тому потрібно враховувати, як ці бізнеси впливають на банки», – вважає в.о. заступника голови НБУ Катерина Рожкова.
Від минулого року відповідальність власників банків за їхнє банкрутство істотно посилилася. Якщо їхню провину буде доведено, їм загрожує тюремне ув'язнення на термін до п'яти років.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини