Казахи поглинають українську «Січ»

Казахи поглинають українську «Січ»

Скай Банк казахського бізнесмена Аріфа Бабаєва готує злиття з невеликим банком «Січ». І хоча юридично запускається об'єднання банків за спрощеною процедурою, де-факто відбуватиметься поглинання Скай Банком другого банку. «Збільшений» Скай Банк прагне увійти за активами у 20 найбільших банків, але угода вже опинилась під загрозою зриву.


Банк «Січ» іде в історію

Банківський ринок консолідується. 24 квітня мажоритарний власник Скай Банку Аріф Бабаєв (йому належить 99,44% акцій) доручив наглядовій раді підготувати план злиття або поглинання банку «Січ». Але, як повідомили FinClub два незалежних один від одного джерела на ринку, мова йде саме про поглинання Скай Банком банку «Січ». «Кінцевим бенефіціарним власником після проведення всіх необхідних процедур стане власник Скай Банку Аріф Бабаєв», – зазначив співрозмовник.

У Скай Банку розповіли FinClub, що реорганізація направлена на нарощування бізнесу. «Скай Банк розглядає можливість реорганізації банку з банком «Січ» для масштабування бізнесу, розвитку мережі, об'єднання кращих практик обох банків. Це в кінцевому підсумку позитивно відіб’ється на продуктовому ряді та обслуговуванні наших клієнтів», – повідомив FinClub в. о. голови Скай Банку Рустем Галієв.

Статутні капітали обох банків ідентичні – по 200,1 млн грн. Це мінімальний рівень капіталу, відповідно до вимог НБУ. До 2024 року планка мінімального капіталу підніметься до 500 млн грн, і нинішнє злиття банків спростить Скай Банку виконання в майбутньому нормативу. На поточний момент обидва банки виконують усі нормативи НБУ.

Аналогічне рішення про підготовку злиття, а фактично – про приєднання до Скай Банку, акціонери банку «Січ» повинні були ухвалити на зборах акціонерів 26 квітня. Зараз найбільшими акціонерами банку «Січ» є вихідці з газового бізнесу Олег Баланда (55,6%) і Валерій Роздорожний (31%). У банку «Січ» не прокоментували запит FinClub про майбутню зміну власника.

Але оприлюднений протокол загальних зборів акціонерів вказує на серйозні проблеми в переговорному процесі. Останнім пунктом зборів розглядалося питання «доручення наглядовій раді банку «Січ» провести переговори і відповідні заходи зі Скай Банком для вирішення питання визначення шляхів реорганізації банку за спрощеною процедурою». Але все 100% присутніх голосів акціонерів проголосували проти цього рішення, що не дозволяє зараз розпочати процес об'єднання.

Казахська експансія

Аріф Бабаєв давно знайомий з банківським ринком України. З серпня 2015-го до червня 2016 року він очолював наглядову раду українського БТА Банку як керуючий директор Казкомерцбанку. А з 2003-го по 2014-й він працював у казахстанських «дочках» ABN AMRO і Royal Bank of Scotland, в яких отримав великий досвід від стажиста до заступника голови правління.

Навесні 2016 року він вийшов з правління Казкомерцбанку і зайнявся купівлею харківського Регіон-банку. «Ідея купити український банк з'явилася в 2016-му. До угоди ми готувалися півроку, а до лютого 2017 року закрили її. Після закриття угоди куплений Регіон-Банк був перейменований у Sky Bank», – говорив Аріф Бабаєв в інтерв'ю казахстанському Forbes.

Аріф Бабаєв не розкрив суму угоди, назвавши її «зовсім невеликою» для банківської галузі. При цьому він зазначав, що після кризи банківський сектор в Україні значно недооцінено.

Після проведення ребрендингу влітку 2017 року Скай Банк був докапіталізований до необхідного мінімуму в 200 млн грн і «переїхав» до Києва. До правління банку увійшов Рустем Галієв – колишній топ-менеджер страхової компанії «Оранта», підконтрольної казахському інвестору. З квітня 2018 року Рустем Галієв почав виконувати обов'язки голови правління.

Після придбання Скай Банку пан Бабаєв ставив завдання вивести установу в тридцятку найбільших банків України за активами через три роки, а в двадцятку – через п'ять років. За підсумками 2017 року Скай Банк посів 74-е місце за активами (428,2 млн грн) серед 82 банків. Після поглинання банку «Січ» (58-е місце; 844,7 млн грн) він увійде до топ-50 з активами в 1,2 млрд грн.

Що купує Аріф Бабаєв? На початок року кредитний портфель банку «Січ» в розмірі 461 млн грн складався на 95% з робочих корпоративних кредитів. Майже 30% від портфеля – це кредити виробникам електроенергії або газу. Юрособи зберігали в банку 197,2 млн грн, фізособи – 396,8 млн грн.

Минулий рік банк «Січ» закінчив з чистим прибутком 1 млн грн, тоді як Скай Банк отримав збиток у 19 млн грн. Слабкі показники банків пояснюються високими адміністративними витратами, які будуть оптимізовані після злиття. «В обох банках адміністративні витрати досить високі та після об'єднання мають будуть зменшені. Як наслідок, має зрости прибутковість банку», – говорить фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

На його думку, основна мета, яка може бути у акціонерів обох банків, – це економія за рахунок ефекту масштабу. Адміністративні витрати Скай Банку склали 66,7 млн грн, а банку «Січ» – 112,9 млн грн. З них сумарно банки витратили на персонал 80 млн грн.

Спрощена процедура

Банки планують провести злиття в рамках закону «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків», який Верховна Рада ухвалила в березні 2017 року. Він дозволяє всім банкам проводити об'єднання за скороченою процедурою – сумарний термін зменшено з півтора року до трьох-чотирьох місяців. «Потенційна угода може передбачати обмін акцій банку, який приєднується, на нововипущені акції Скай Банку», – каже Михайло Демків.

Цей закон, який також передбачає спрощену докапіталізацію і відмову від банківської ліцензії без ліквідації юридичної особи, тимчасовий – діятиме до 1 січня 2020-го.

Першими ним скористалися Експрес-банк та Індустріалбанк. Процес їх об'єднання спрощувався тим, що обидва банки належать одній групі власників, і зайняв усього чотири місяці після отримання дозволу НБУ. У Скай Банку не знають, скільки у них займе процедура злиття. Рустем Галієв лише уточнив, що це процес тривалий, складний і знаходиться в полі регулювання Національного банку та Антимонопольного комітету.

Подписывайтесь на новости FinClub в TelegramViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь