«Контракт» розірвано
Банк «Контракт» визнано неплатоспроможним через скарги клієнтів на невиконання операцій – перевірка показала зникнення готівкових коштів з кас. Власник банку громадянин США Девід Халперт не завершив операцію з продажу банку: його новий, але ще не схвалений НБУ власник Йєхіам Авіссар збирався внести в банк «Контракт» гроші, але так і не зробив цього.
Ізраїльський капітал не допоміг
В Україні збанкрутував перший банк з «реальним» іноземним капіталом, за яким не переховувався б український власник. Національний банк вчора визнав неплатоспроможним банк «Контракт», який посідав 82-е місце за активами. Цим банком раніше володів громадянин США Девід Халперт, але в 2014 році він продав його громадянину Ізраїлю Йєхіаму Авіссару.
Причиною банкрутства «Контракту» стали скарги клієнтів на непроходження платежів. У вересні НБУ призначив «Контракту» куратора, який виявив значний обсяг непроведених платежів, які ховалися за різними статтями балансу. Також у банку була виявлена недостача понад 12 млн грн в касі (знайшли 5,1 млн грн при зазначених у звітності 17,1 млн грн). Керівництво банку пояснило розбіжність помилковим формуванням звітності.
Крім того, установа використовувала фіктивні операції з цінними паперами для поліпшення свого фінансового результату, що фактично є спотворенням фінансової звітності. «Від моменту призначення куратора ні менеджмент, ні власник банку не надали Нацбанку планів щодо фінансового оздоровлення, хоча за таких умов функціонування фінустанови було неможливим без підтримки власника. Натомість розпочався продаж майна банку третім особам без фактичного надходження грошових коштів з відстрочкою платежів, за рахунок перепродажу цінних паперів тощо. Недостатній обсяг ліквідних коштів, невиконання платежів клієнтів і систематичне спотворення фінансової звітності створювали загрози для вкладників і кредиторів банку», – пояснив НБУ своє рішення.
За даними банку, що були надані НБУ, акціями банку «Контракт» «володіє» британська компанія Eco World Logistic (94,31%). Але вона є тільки ескроу-агентом – власником акцій в інтересах громадянина Ізраїлю Йєхіама Авіссара. Він має отримати акції банку, які були передані ескроу-агенту Девідом Халпертом, після узгодження угоди в НБУ. «Девід Халперт (екс-власник банку, у нього залишилося 4,21% акцій. – FinClub) продав банк ще рік тому. Після цього власником став Йєхіам Авіссар. Він ходив на співбесіду до Нацбанку, його представляли регулятору як бенефіціарія банку», – розповіло FinClub джерело, близьке до банку «Контракт». У Нацбанку повідомили FinClub, що пакет документів від нового покупця був у них на розгляді. Але ніякого рішення за ним поки не прийнято.
Гроші не прийшли
Йєхіам Авіссар є генеральним директором компанії SI Group Consort Ltd., яка працює з небезпечними токсичними відходами. В українському представництві SI Group Consort Ltd. вчора не змогли прокоментувати ситуацію з банком «Контракт».
Джерела, близькі до банку, кажуть, що у його банкрутства є кілька причин. «З банку почали йти клієнти. Я вважаю, що це сталося через менеджмент, який в ньому працював. В результаті це вплинуло на скорочення доходів банку і падіння ліквідності», – розповів співрозмовник FinClub. Другою причиною стала недокапіталізація банку. Нібито 5 жовтня акціонер збирався завести в його капітал $5-10 млн. Однак гроші так і не надійшли.
Учасники ринку здивовані тим, що в банку не було офіційного власника, який мав його фінансово підтримувати. «Незрозуміло, навіщо був потрібен якийсь агент. Колишній власник міг би продати банк і просто перевести акції з себе на нового акціонера», – дивується старший аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран.
І поки незрозуміло, до кого НБУ і ФГВФО висуватимуть претензії за доведення банку до банкрутства і чия ділова репутація стане небездоганною: колишнього власника, який передав акції агенту, або нового, який контролював банк, не отримавши дозволу НБУ.
Подальша доля
Банк «Контракт» відомий великою мережею валютно-обмінних пунктів, з якими він працював за агентськими угодами. Але вчора в кол-центрі банку повідомили, що на момент запровадження тимчасової адміністрації продаж валюти здійснювався виключно через їхні власні відділення. В НБУ розповіли, що якщо у банку ще залишилися агенти з продажу валюти, то договори з ними вже недійсні. Агенти зможуть укласти договори з іншими банками.
Тепер Фонд гарантування вкладів шукатиме для банку інвестора. «Можливо, акціонер захоче урятувати установу тими грошима, які планувалося направити на докапіталізацію. Але це його гроші, і він міг передумати», – говорить співрозмовник FinClub.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини