Крим довів банки до санкцій

Крим довів банки до санкцій

Україна готова застосувати санкції до трьох десятків російських банків, які всупереч забороні вийшли на ринок анексованого Криму. Однак погроз бізнесу може побоюватися лише Банк Москви, якому належить український БМ Банк. Решта 28 установ у нас не працюють, і максимум, що їм загрожує, – розірвання корвідносин з українськими банками.


Банки під санкціями

Україна готова застосувати санкції до російських банків, які стали загрозою її національній безпеці та суверенітету. Президентський указ № 549 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» містить список 29 російських банків, які Україна планує покарати.

Йдеться про те, що ці російські установи відкрили філії або відділення в анексованому Росією Криму, чим завдали шкоди національним інтересам України. При цьому влада не зробила виключення навіть для банку кримського татарина. До санкційного списку України включено Джаст Банк, що належить власнику кримськотатарського телеканалу ATR Ленуру Іслямову, який переселився до Києва. Джаст Банк створений у Москві в 2011 році, але відділення в Криму він відкрив вже після анексії – 11 квітня 2014 року.

Під санкціями Рада національної безпеки та оборони України має на увазі блокування активів (тимчасове обмеження права особи використовувати і розпоряджатися належним йому майном) і припинення виконання економічних і фінансових зобов'язань (заборона надавати кредити, позики, фінансову допомогу, гарантії; заборона здійснювати кредитування через купівлю цінних паперів; заборона купівлі цінних паперів).

Однак 28 банків з цього списку і так не працюють в Україні. «В даному випадку Національний банк може діяти достатньо оперативно і, виступаючи як регулятор, приймати рішення самостійно, без залучення інших державних органів. По суті, ми не припускаємо можливості, що такі банки працюватимуть на території України в майбутньому», – пояснює партнер юридичної фірми Trusted Advisors Артем Подольський.

Блокування під питанням

Лише одному з банків, що потрапили до списку, є що втрачати: Банк Москви володіє в Україні 99,98% акцій невеликого БМ Банку. У Нацбанку поки не встигли прокоментувати, чи будуть вони застосовувати санкції саме до української фінансової установи або обмежувальні заходи торкнуться тільки материнської структури.

У РНБОУ причини «покарання» Банку Москви не розкривають. Але відомо, що 21 з 38 кримських відділень Сбербанку Росії, банку ВТБ і Банку Москви були продані в березні 2014 року Російському національному комерційному банку (РНКБ) для формування кримської регіональної мережі. При цьому Банк Москви продав РНКБ структурам, що належать кримській владі, відразу після анексії – 26 березня. Це дозволило РНКБ стати першим російським банком в Криму.

В БМ Банку кажуть, що санкції до акціонера не впливають на їхню роботу. «Застосування санкцій щодо Банку Москви – резидента Російської Федерації – не впливає на операційну діяльність БМ Банку – резидента України, який створений і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України. БМ Банк працює в звичайному режимі, здійснює всі види банківських операцій, своєчасно і в повному обсязі виконує свої зобов'язання перед клієнтами, – повідомили в прес-службі БМ Банку. – Усі розрахунки за гривневими і валютними рахунками клієнтів, у тому числі за банківськими картками міжнародних систем, проводяться без будь-яких затримок». Банк повідомив, що дотримується всіх нормативів і має достатній запас ліквідності. Нещодавно російські акціонери українського банку прийняли рішення збільшити його капітал на 1,39 млрд грн – до 3,02 млрд грн.

Банк Москви контролюється російським банком ВТБ. Вчора він не відповів на запит FinClub.

Опосередковані наслідки

Дотепер українські банки стикалися тільки з наслідками санкцій міжнародного співтовариства. Наприклад, Всеукраїнський банк розвитку (ВБР) визнано неплатоспроможним через те, що Євросоюз застосував санкції до його власника Олександра Януковича. Крім того, Нацбанк міг застосувати санкції до Промінвестбанку, оскільки він фігурує в списку санкцій США безпосередньо і як «дочка» Зовнішекономбанку. Але регулятор не планує цього робити, тому що банк надто важливий для української економіки і є системною установою.

Решті російських установ, які не присутні в Україні, санкції Києва не загрожують істотною шкодою. «Формально Україна може вплинути тільки на ті банки, які мають активи в Україні. А на решту – не можна. Можливі тільки обмеження для коррахунків: українські банки не зможуть відкривати їх у цих російських банках, – розповідає старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець. – А взагалі Нацбанк повинен застосувати санкції до БМ Банку, як було зроблено по відношенню до ВБР. Інакше санкції будуть вибірковими».

Вибірковими є також списки банків. Наприклад, Україна не планує застосовувати санкції до низки банків, які були внесені до чорних списків на Заході. Канада застосувала санкції до Експобанку, Росенергобанку і ВТБ, а США – до Зовнішекономбанку. Збігаються списки щодо Россельхозбанку, Банку Москви, РНКБ, Газпромбанку.

 

Долучайтесь