Курс пішов униз
Різке зростання курсу долара на початку минулого тижня змінилося зниженням вже у четвер. Нацбанку навіть довелося у п'ятницю викуповувати зайву валюту, курс впав нижче 26 грн/$. Банкіри говорять, що причин для зростання немає, але найближчими днями може бути ще один курсовий стрибок.
Долар відкочується
Після різкого подорожчання курс долара почав поступово опускатися. У п'ятницю гривня на міжбанківському валютному ринку зміцнилася до 25,83 грн/$ з 26 грн/$ напередодні, тоді як іще в середу середньозважений курс на міжбанку до кінця торгів становив 26,35 грн/$.
Регулятору навіть довелося наприкінці тижня викуповувати у банків валюту. Національний банк на п'ятничному аукціоні при заявленому обсязі у $50 млн купив $26,7 млн. На аукціон банки подали заявки за курсами від 25,78 грн/$ до 25,9 грн/$, але «найдорожчі» заявки в діапазоні 25,86-25,9 грн/$ на суму $0,4 млн НБУ проігнорував. За два дні до цього НБУ продав банкам $40,7 млн в середньому по 26,32 грн/$.
У Нацбанку говорили, що підвищений попит на валютному ринку сформували переважно дрібні та середні підприємства, які працюють в агросекторі та восени-взимку скуповують валюту за гривневу виручку від продажу врожаю. «Ми бачимо цю тенденцію кілька років поспіль. На жаль, це питання не до Національного банку, а до правоохоронних органів та податкової, – зазначив заступник голови НБУ Олег Чурій. – НБУ безпосередньо не впливає на курс гривні, тому що курс – це по суті ціна грошей, яка коливається в залежності від попиту й пропозиції, як і на будь-який інший товар».
На початку тижня НБУ пояснював зростання курсу, що почалося 14 листопада, тим, що у п'ятницю 11 листопада в США був вихідний день, тому валютні надходження експортерів були зараховані на їхні рахунки із затримкою. Найближчий вихідний день в США – 24 листопада на День подяки, тому наприкінці поточного тижня на ринку знову може виникнути дефіцит гривні. Але довгострокових причин для зростання курсу зараз немає. «Торгова виручка від експорту аграрної продукції зростає, як і обсяг золотовалютних резервів НБУ. Сьогодні у регулятора є усі необхідні інструменти для врегулювання ситуації на ринку. Тому ймовірно, що найближчими днями курс повернеться до позначки 26,1-26,3 грн», – говорить директор казначейства Діамантбанку Олексій Циганенко.
Тривожні очікування
Вартість американської валюти на готівковому ринку, де вона традиційно вище навіть на 1-1,5 грн, залежатиме не лише від міжбанку, але й від виплати вкладів клієнтам банків-банкрутів. «Крім міжбанківського індикатора тренда, проти гривні зіграли виплати Фонду гарантування вкладів. З 24 жовтня знову стартувала серія виплат за вкладами фізосіб низки банків. Ці кошти, мабуть, потрапили на готівковий ринок. Заявлені виплати триватимуть до кінця листопада. Також парламент ухвалив закон про виплату через Фонд вкладникам ще одного банку, тому девальваційний тренд на готівковому ринку триватиме, найімовірніше, до середини грудня», – говорить начальник відділу казначейських операцій Форвард Банку Ганна Танцюра.
Надалі курс залежатиме від дій експортерів та імпортерів. «Минулого року в другій половині листопада теж був стрибок курсу готівкового долара майже на 1 грн, але вже в перших числах грудня ситуація стабілізувалася і курс повернувся на колишні показники. Цілком можливо, що цього року варто очікувати на подібну ситуацію. На початку грудня попит на валюту з боку імпортерів спаде, а ось експортери, навпаки, продаватимуть обов'язкові обсяги валютної виручки», – зазначає головний аналітик Укрсоцбанку Андрій Приходько.
ТОП-новини