«Народний фронт» пробивається у Нацбанк
Призначення Якова Смолія головою Нацбанку може не відбутися, якщо він не пообіцяє звільнити представників «команди Гонтаревої» – Катерину Рожкову і Олега Чурія. Цей ультиматум фракція «Народного фронту» висуне кандидату в ході їхньої майбутньої зустрічі. Політики «попросять» його взяти в заступники членів Ради НБУ Василя Фурмана та Олену Щербакову, адже від голосів «фронтовиків» залежить обрання голови НБУ.
«Золотий» голос
Кандидат на пост голови Національного банку, нинішній в.о. голови НБУ Яків Смолій почав проводити зустрічі з політичним «електоратом», щоб заручитися підтримкою перед виборами в сесійній залі парламенту. Цього тижня у нього було вже три «співбесіди». У понеділок він «рекламував» себе на засіданні комітету Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності. У вівторок він переконував депутатів фракції «Радикальної партії» Олега Ляшка, а в середу – «Самопомочі».
Їхньою публічною підтримкою йому заручитися не вдалося. «Радикали» вирішили не голосувати за кандидата, запропонованого президентом Петром Порошенком, а в «Самопомочі» заявили, що визначаться щодо Якова Смолія вже напередодні голосування.
Оскільки кандидатуру Смолія висунув глава держави, він може розраховувати на підтримку провладних депутатів: членів фракцій «Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт», депутатських груп, позафракційних депутатів. За словами співрозмовників FinClub в цих фракціях, БПП і НФ підтримають Якова Смолія, але у «Народного фронту» є умови.
Політична сила колишнього прем'єр-міністра Арсенія Яценюка планує 19 лютого заслухати Якова Смолія. «Кандидатура Смолія нас влаштовує, але ми хочемо, щоб склад правління покинули деякі члени команди Гонтаревої – Олег Чурій і Катерина Рожкова», – заявив FinClub представник фракції НФ. Двоє інших співрозмовників розповіли, що «Народний фронт» хоче не тільки «крові», а й введення до складу правління НБУ двох «своїх» людей: нинішніх членів Ради Нацбанку Олени Щербакової та Василя Фурмана.
«Голова – ваш, заступники – наші»
Оновити правління НБУ пропонується наступним чином. Олена Щербакова займе місце Олега Чурія – заступника голови НБУ, який курирує валютну політику. Отримати коментар Олени Щербакової поки не вдалося. Варто нагадати, що пані Щербакову до Ради НБУ на шість років влітку 2016 року делегувала саме фракція «Народного фронту». До призначення членом Ради вона була радником голови правління Ощадбанку Андрія Пишного, який є давнім соратником Арсенія Яценюка.
У Олени Щербакової накопичився значний досвід роботи в НБУ – близько двох десятиліть. Вона працювала під керівництвом і голови НБУ Володимира Стельмаха, якого потім Ігор Коломойський запросив до наглядової ради ПриватБанку, і під керівництвом голови НБУ Сергія Арбузова, який зараз знаходиться в бігах. Її останньою посадою в Нацбанку була позиція директора генерального департаменту грошово-кредитної політики. У грудні 2014 року Валерія Гонтарева відпустила її з НБУ «за власним бажанням».
Василь Фурман може зайняти місце першого заступника голови НБУ, яке звільниться після «підвищення» Якова Смолія, або місце заступника голови Катерини Рожкової, якщо «фронтовикам» і Смолію вдасться умовити її піти. Але поки цей сценарій виглядає найменш вірогідним. «У Смолія з Рожковою дуже давні взаємини, ще за часів роботи в банку «Аваль» (до продажу банку австрійцям. – Ред.). Навряд чи він погодився б йти в голови НБУ без наявності Рожкової в своїй команді», – розповів FinClub голова одного з українських банків.
Названі кандидатури не єдині, які обговорювалися в «Народному фронті». На місце першого заступника голови НБУ також розглядали голову Ощадбанку Андрія Пишного, голову Укргазбанку Кирила Шевченка та його першого заступника Олександра Дубровіна. «Усі вони категорично проти таких переходів», – заявили співрозмовники FinClub.
У коментарі FinClub пан Фурман сказав, що з ним кадрове питання не обговорювалося. «Я вперше про це чую», – відповів він. Василь Фурман став членом Ради НБУ на термін шість років у жовтні 2016-го за квотою глави держави. У 2014 році він балотувався до парламенту в мажоритарному окрузі № 199 у Черкаській області від БПП як голова черкаського осередку. У нього є не тільки політичний досвід, а й розуміння банківського (банк «Відродження» та Промінвестбанк) і страхового бізнесу (керував компанією «Вексель» аж до її ліквідації). Раніше член Ради НБУ Тимофій Милованов говорив, що Фурман разом з Щербаковою перебували в Раді НБУ в ідеологічній опозиції до Гонтаревої.
Підкилимна боротьба
Бажання «Народного фронту» явно суперечать публічній обіцянці Якова Смолія. У понеділок він заявив: «Істотні кадрові зміни (в правлінні НБУ. – Ред.) не передбачаються. У нас буде одна вакансія заступника, який відповідає за блок розрахунків і грошового обігу. Кандидатура буде відібрана на конкурсній основі».
У статті 19 закону «Про Національний банк» йдеться, що саме голова НБУ вносить на затвердження Ради НБУ прохання про призначення і звільнення своїх заступників. Тобто саме Яків Смолій після призначення головою НБУ на наступні сім років вирішуватиме спільно з Радою НБУ, хто покине правління, а хто увійде до нього. Але якщо Олег Чурій і Катерина Рожкова відмовляться добровільно йти, Яків Смолій не зможе їх звільнити.
Амбіції «Народного фронту» підживлюються тим, що кадрові зміни в правлінні НБУ не викличуть негативної реакції міжнародних партнерів, якщо воно не порушить принципу «незалежності» НБУ. «Для МВФ важливо, щоб Смолій нарешті позбувся префіксу «в.о.». Проти заміни будь-кого з заступників ніхто з міжнародних фінансових організацій серйозно заперечувати не стане. Якщо просуватимуть занадто одіозних персонажів, то потрібно розуміти, що Смолію складно буде налагодити командну роботу. А гарна системна команда в переговорах з МВФ є дуже важливою», – сказало джерело.
Водночас банківське співтовариство виступить проти втручання політиків у незалежність центрального банку і спроб контролювати майбутнього голову НБУ. «Не можна Національний банк втягувати в політичні призначення. НБУ має стратегічні функції, особливий статус, і в усьому світі стабільність системи залежить від незалежності центрального банку. Не можуть політичні партії управляти грошово-кредитною політикою, валютною політикою, тому що тих знань, які є у деяких «експертів», недостатньо. Призначення в НБУ не може бути предметом політичних торгів», – заявив FinClub голова ради Незалежної асоціації банків Роман Шпек.
Після публікації матеріалу «Народний фронт» заявив, що підтримає «незалежного» голову НБУ.
Подписывайтесь на новости FinClub в Telegram, Viber, Twitter и Facebook.
ТОП-новини