Нацбанк каратиме банки за ризики
Національний банк видав банкам «чорну мітку». Він визначив перелік фінансових операцій, проведення яких означатиме ризикову роботу банків. Якщо НБУ викриє кредитні установи у проведенні цих заборонених транзакцій, їм загрожують великі штрафи, а в особливо складних випадках – навіть ліквідація.
Ризикові операції
Нацбанк активізував боротьбу зі схемами та шахрайством на банківському ринку. Постановою № 778 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів НБУ» він де-факто заборонив ряд операцій. Нацбанк вважатиме діяльність банку ризиковою, якщо, зокрема, банк проводитиме операції, які не мають очевидної економічної доцільності, операції з фіктивними цінними паперами або інструментами, що приводять до штучного поліпшення фінансового результату або до спотворення звітності. Також регулятор має намір детальніше відстежувати роботу банків із пов'язаними особами. До ризиків буде віднесено опосередковане кредитування пов'язаних осіб, дострокове повернення їм вкладів, приховування інформації про них.
Банки будуть зобов'язані стежити буквально за кожною операцією клієнтів. Вони повинні відмовляти їм у проведенні операцій з ознаками легалізації злочинних доходів, не проводити операції з украденими або підробленими документами. Банкам заборонено надавати послуги клієнтам, які є публічними діячами або пов'язаними з ними особами, якщо їм не відомі джерела появи у них грошей.
Під контролем опинилися також операції, які регулятор підозрює у виведенні банком капіталу або ухиленні від оподаткування, ухиленні від виконання вимог банківського або валютного законодавства.
Штрафні наслідки
У разі виявлення таких операцій Нацбанк визнає діяльність банку ризиковою. І йому загрожуватиме штраф у розмірі 1% від статутного капіталу. Враховуючи, що на вимогу НБУ незабаром мінімальний статутний капітал має становити 120 млн грн, штрафи будуть від 1,2 млн грн і вище. За інші порушення банкам загрожують менші штрафи. За неподання або несвоєчасне подання звітності з питань фінансового моніторингу – всього 17 тис. грн, за інші порушення – 51 тис. грн. Якщо банк систематично порушує законодавство у сфері відмивання доходів та веде ризикову діяльність, то після двох санкцій протягом року Нацбанк може відкликати у нього ліцензію.
«Серед інших новацій документа – покладання на банк обов'язку довести, що в діях клієнта або банку немає ознак здійснення ризикової діяльності. Крім того, значно посилені санкції за недотримання вимог», – зазначив директор департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор Береза.
Ринок готовий
Учасники ринку говорять, що застосування більш жорстких заходів контролю за банками необхідно давно. «З ринку виводяться банки з негативним капіталом, що спотворюють статистику всієї банківської системи, кидаючи при цьому тінь і на установи, які проводять докапіталізацію, впроваджують програми антикризових заходів. З ринку йдуть схемні банки, бізнес яких міг полягати в чому завгодно, але не в ринковому кредитуванні. На жаль, такі банки не гребували залучати депозити населення», – розповідає старший радник Альфа-банку Роман Шпек.
Банкіри вказують на те, що важливо не тільки, які норми прописав НБУ, але чи буде він сам їх застосовувати. «У законодавстві вже прописано, що банкам не можна займатися відмиванням грошей, є нормативи кредитування пов'язаних осіб тощо. Проте це не заважало безлічі фінустанов займатися такими речами. Тому важливо не тільки ще раз заборонити це робити на папері, а й запровадити жорсткіший контроль за виконанням цих правил з боку самого регулятора», – говорить заступник голови правління одного з великих банків.
Однак радник голови правління банка «Новий» Олександр Ярецький каже, що список НБУ залишився неповним, і правління НБУ або створений наглядовий комітет можуть трактувати діяльність банку на свій розсуд. «Здійснення клієнтами банку операцій на підставі втрачених, вкрадених або підроблених документів також трактуватиметься як ризикова діяльність самого банку. Службам безпеки банків краще тепер шахраїв не ловити, бо чим більше зловлять, тим більшою буде провина банку в проведенні ризикової діяльності. І якщо клієнт приніс підроблену довідку про доходи, а банк йому за нею видав кредит, то теж краще йому в цьому не зізнаватися. Ризикова діяльність! Взагалі, краще б банки ще кілька місяців пожили без цього списку, а чиновники використали б цей час для більш вдумливої роботи над такими документами», – стверджує пан Ярецький.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини