Папери залишаються в ціні

Папери залишаються в ціні

Першого ж дня, коли на ринку з’явилися нові суверенні єврооблігації України, вони зацікавили інвесторів. Вартість бондів була в п'ятницю навіть вищою, ніж у старих паперів, які зверталися до реструктуризації, проведеної напередодні. Експерти очікують, що основними гравцями вторинного ринку цих паперів стануть не тільки нові інвестори, але й нинішні кредитори, які захочуть змінити структуру свого портфеля з точки зору термінів погашення українських паперів.



У четвер завершився процес реструктуризації частини держборгу. «Власники, які вчасно подали розпорядження щодо участі, вже сьогодні отримують нові облігації та державні деривативи згідно з умовами обміну», – повідомили в п'ятницю в Мінфіні.

Цього ж дня вже укладалися перші угоди з новими єврооблігаціями, поставка яких відбудеться в понеділок, 16 листопада. «Нові папери торгувалися вранці приблизно по 95% від номіналу, до вечора котирування трохи знизилися – до 90-91% від номіналу», – говорить старший аналітик ІК «Адамант Капітал» Костянтин Фастовець. Нові папери котирувалися з реальною прибутковістю 8,8-9%, тоді як номінальний купон за ними складе 7,75% річних.

Виставлялися котирування також і за варрантами, які випускалися окремо від основних паперів, але які також видавалися кредиторам, що погодилися з 20-процентним списанням. «Їхня ціна на сірому ринку становила близько 40% від номіналу», – зазначає старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович. Згідно з умовами реструктуризації, умовний номінал варрантів становить $1000. Однак ця сума власникам не виплачується – вони можуть розраховувати тільки на платежі, прив'язані до зростання ВВП.

Перед реструктуризацією єврооблігації торгувалися по 80% від номіналу, а зараз, за оцінками Тараса Котовича, сукупна прибутковість нових облігацій та варрантів на 3-4 п.п. навіть виявилася вищою – 83-84%.

Ти – мені, я – тобі

Покупцями нових паперів на вторинному ринку виступатимуть в першу чергу діючі їхні власники. «Можливо, хтось із кредиторів захоче переформатувати портфель: комусь можуть бути цікаві більш довгі папери, а комусь – більш короткі», – пояснює Тарас Котович. Власники облігацій з погашенням в 2015 році виступали проти запропонованих спочатку умов реструктуризації. Вони вважали несправедливим, що до 2027 року пролонговано виплати за паперами як з погашенням в 2015-му, так і в 2023-му. У результаті ці кредитори отримали більшу кількість коротких нових паперів із погашенням в 2019 році.

Зацікавитися новими паперами можуть і нові інвестори. «Швидше за все, це будуть стратегічні інвестори, які працюють на довгострокові перспективи. Хоча найближчим часом нові папери навряд чи приваблюватимуть нових покупців: вони зараз торгуються біля верхньої цінової межі ринку. Більш того, враховуючи перспективи відновлення фінансових ринків та розвиток корпоративних цінних паперів, інтереси інвесторів будуть переноситися на останні. Однак якщо економіка не проявлятиме ознак сталого розвитку в середньостроковому періоді, то суверенні облігації будуть знову в центрі уваги», – вважає старший аналітик компанії Empire State Capital Partners Тантелі Ратувухері.

Зараз потенційні покупці цікавляться купівлею варрантів окремо від основних облігацій. «Цей інтерес зростатиме в міру стабілізації, відновлення та зростання української економіки», – говорить Тантелі Ратувухері. Тоді прибутковість самих облігацій знижуватиметься, а прибутковість варрантів зростатиме.

Ціна питання

Щоправда, поки незрозуміло, чи будуть бажаючі позбутися українського боргу – як від основних єврооблігацій, так і від варрантів. Найбільшим власником паперів є американський фонд Franklin Templeton. «Фонд не позбавлявся паперів України в більш складні часи. Зараз українські папери точно не менш привабливі, ніж були раніше. Franklin Templeton може продати хіба що найкоротші папери Україна-2019 ближче до дати погашення», – вважає Костянтин Фастовець. «Навряд чи фонд розглядатиме вихід з українських паперів. Він уже втратив частину інвестицій від цих вкладень. Більше того, продати єврооблігації вони зможуть, тільки якщо з'явиться покупець, готовий придбати їх за нинішньою високою ціною. А це малоймовірно», – зауважив Тантелі Ратувухері.

 

 

Долучайтесь