Російську систему Contact витіснили з України
Банкрутство російського банку «Російський Слов’янський банк» призвело до виходу з України міжнародної платіжної системи Contact. З 12 листопада НБУ зажадав від українських банків припинити грошові перекази через цю систему. І хоча в Росії система Contact зможе існувати і після відкликання ліцензії, в Україні система Contact не зможе відновити роботу, поки не пройде процедуру реєстрації за українськими правилами.
Contact більше не в контакті
З 12 листопада система грошових переказів Contact призупинила перекази між Росією та Україною. Цю інформацію, поширену російськими ЗМІ, підтвердили FinClub і в НБУ, і в одному з партнерів системи Contact – українському банку «Львів».
«Банк «Львів» припинив співпрацю з платіжною системою Contact, оскільки Нацбанк України скасував реєстрацію і договори про участь цієї системи у зв'язку з відкликанням Центральним банком РФ ліцензії у «Російського Слов'янського банку», який був оператором послуг цієї платіжної системи», – розповіли в кол-центрі банку «Львів» і додали, що вони не працюють з цією системою «відучора». Банк працював з Contact з травня 2013 року.
Дійсно, Банк Росії наказом № ОД-3095 відкликав ліцензію на здійснення банківських операцій у кредитної організації Комерційний банк «Російський Слов'янський банк» (Банк РСБ 24) з 10 листопада. «Банк не дотримувався вимоги законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, – йдеться в прес-релізі Банку Росії. – При цьому кредитна організація була залучена до проведення сумнівних транзитних операцій у великих обсягах». У РСБ 24 тепер працює тимчасова адміністрація.
РСБ 24 був одним з розрахункових банків платіжної системи Contact. Як правило, відкликання ліцензії у розрахункових банків створює проблеми для систем. Наприклад, відкликання ліцензії у банку «Євротраст» спричинило крах системи Migom, у Об'єднаного національного банку – системи F5, санація Москомприватбанку – вихід з Росії PrivatMoney. Однак в Contact проблем через крах «Російського Слов’янського банку» не очікували. У Contact, за даними реєстру Банку Росії, було чотири розрахункових центри – крім РСБ 24, це банки ВТБ, «ХМБ Відкриття» і НКО «Рапіда».
Складнощі перекладу
У Національному банку пояснили FinClub, що «в Україні послуги міжнародної системи переказів коштів Contact надавали українські банки і ПАТ «Українська фінансова група», які зареєстрували в НБУ договори про участь у цій системі, які укладені з КБ “Російський Слов'янський банк”».
«НБУ, у зв'язку з відкликанням Центральним банком Російської Федерації ліцензії на здійснення банківських операцій у кредитної організації КБ «Російський Слов'янський банк» та керуючись Положенням про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, направив листа учасникам системи Contact про скасування реєстрації договорів про участь у цій системі, які укладені з «Російським Слов’янським банком», і припинення надання послуг з 12 листопада», – повідомили в прес-службі НБУ.
Платіжна система Contact працює з 1999 року. Оператором системи Contact є ТОВ НКО «Рапіда», засновником – «Російський Слов’янський банк», який виконує для неї функції розрахункового центру. РСБ виступав засновником і власником системи до травня 2014-го. Після обшуків навесні минулого року банк зіткнувся з відтоком ліквідності, після чого систему викупив холдинг «Відкриття» (в числі її розрахункових центрів з'явилися «НКО Рапіда» і банк «ХМБ Відкриття», що входили до холдингу), а потім її було перепродано Qiwi. Партнерами Contact є більш як 900 фінансових інститутів, у яких є понад 400 тис. пунктів обслуговування більш ніж у 160 країнах.
Повернення не близько
При цьому в НБУ наголосили, що реєстрація договорів українських банків з «Російським Слов’янським банком» сталася ще до зміни норми закону про ведення Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури.
Реєстрація в реєстрі була потрібна з 1 січня 2015 року, до цієї дати системи, які бажали працювати з українськими банками, повинні були направити до Нацбанку пакет документів, що вони й зробили. Але за минулі десять з половиною місяців розгляду заявок НБУ так і не включив до реєстру жодного російського гравця, в тому числі й Contact, стверджує газета «КоммерсантЪ».
В НБУ кажуть, що їм надійшли документи від ТОВ «Небанківська кредитна організація «Платіжна система "Рапіда"», яка має намір стати платіжною організацією системи Contact, для узгодження умов та порядку діяльності цієї системи в Україні. «Проте зазначені документи не відповідали вимогам законодавства (зауваження заявнику спрямовані листом НБУ від 23.10.2015 № 53-02010/79918)», – зазначили в Нацбанку. І оскільки законодавством України не передбачена реєстрація розрахункових центрів, а РСБ позбувся ліцензії, робота системи Contact в Україні стала неможливою – системи немає в Реєстрі НБУ.
Станом на травень 2013 року система Contact заявляла, що працює з 56 банками і фінансовими організаціями України, загальна мережа обслуговування яких становила 12 тис. пунктів. Зокрема, з цією системою грошових переказів працювали Мегабанк, банк «Капітал», банк «Петрокоммерц-Україна», Полікомбанк, Юнекс Банк, ліквідовані зараз банк «Морський» і «Демарк». Раніше з системою працювали навіть ПриватБанк та Ощадбанк.
Україна займала в структурі переказів Contact менше 10% об'єму. На українському ж ринку система Contact в I півріччі 2015 року займала 6% за обсягом валюти, що надійшла в Україну через системи-нерезиденти ($70 млн), і 4% – відправленої з України за кордон ($8,8 млн).
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини