Нацбанк підвели особисті відносини

Нацбанк підвели особисті відносини

До банкрутства банків їхні власники охоче давали Нацбанку особисті гарантії для отримання рефінансування. Але тепер вони не хочуть повертати ці кошти, тому домагаються в судах як можливості не платити за кредитами, так і зняття арешту з їхнього особистого майна і активів. Нацбанку залишається тільки сподіватися на вищі суди, інакше неповернені кредити рефінансування будуть списані.



Поручителі знімають арешти

У Нацбанку виникли серйозні проблеми з поверненням рефінансування, яке він видавав збанкрутілим банкам під особисті гарантії їхніх власників. Його найбільшими боржниками, які давали поручительство за кредитами, є Олег Бахматюк (кредит ВіЕйБі Банку на 4,55 млрд грн і банку «Фінансова ініціатива» на 4 млрд грн), Костянтин Жеваго (на 1,45 млрд грн за банком «Фінанси та Кредит»), Леонід Клімов (на 300 млн грн за Імексбанком) і Микола Лагун (земельні ділянки на 766,8 млн грн під рефінансування Дельта Банку).

Нацбанк почав вести роботу щодо повернення цих грошей на початку 2016 року. І спочатку він демонстрував успіхи в судах, але потім Феміда почала ухвалювати рішення на користь боржників. У березні було арештовано майно народного депутата, власника Імексбанку Леоніда Клімова на загальну суму 315 млн грн, в тому числі футбольний стадіон «Чорноморець» в Одесі. Однак наприкінці листопада Приморський районний суд Одеси задовольнив клопотання пана Клімова і скасував арешт. Суд зміг зняти арешт, оскільки в липні НБУ програв апеляцію – він занадто пізно подав до суду, пропустивши визначені законом шість місяців від моменту оголошення про ліквідацію банку.

Аналогічна ситуація склалася і з боргами власника аграрної компанії Ukrlandfarming Олега Бахматюка. Наприкінці жовтня його майно на суму 1,2 млрд грн, в тому числі його житло під Києвом, було заарештовано. Але вже в листопаді Державна виконавча служба скасувала це рішення, заявляв Олег Бахматюк.

Кредитор чекає грошей

У Нацбанку збираються оскаржити зняття арештів. «Національний банк планує подати касаційну скаргу на рішення судів», – повідомили в прес-службі НБУ.

Регулятор визнає, що наявність особистого поручительства власників банків не зробила кредити більш надійними. «Якщо в інших країнах не виникає проблем зі стягненням заборгованості за рахунок поручительства, то в Україні це виявляється вкрай проблематичним. Зараз у НБУ є два кейси, за якими центральний банк подав позови з метою стягнення боргу за договорами поруки двох кінцевих власників збанкрутілих банків: Олега Бахматюка, власника банків «Фінансова ініціатива» та ВіЕйБі, на суму 4,8 млрд грн, і Костянтина Жеваго, власника банку «Фінанси та Кредит», на 1,5 млрд грн», – повідомив директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник.

Особисті проблеми

Особисті гарантії власників не є поширеними заставами під рефінансування НБУ. Переважно кредити видаються під заставу нерухомості, корпоративних прав, державних облігацій та іноземної валюти. Минулого року кредити під поруки власників також брали ПриватБанк і Платинум Банк.

Юристи вважають, що кредитування під особисті гарантії в деяких випадках буває невиправданим. «Інститут поруки є одним з найдавніших інститутів цивільного права, і його застосування в більшості випадків є доцільним для кредитора. У цьому на власному досвіді могли переконатися багато громадян України, які свого часу підписали «якісь документи» в банку, щоб їхній родич або знайомий мав можливість отримати кредит. Але в разі надання кредитів банкам дещо «дивними» є критерії, якими НБУ керувався, по-перше, вибираючи банки, яким надавав кредити, а по-друге, погоджуючи «поручителів» таких банків», – говорить юрист юридично-консалтингової компанії «ДЕ-ЮРЕ» Олександр Гун.

Тому зараз Нацбанк віддає перевагу більш твердим заставам під свої кредити. «Із середини 2015 року Національний банк використовує виключно монетарні інструменти підтримки ліквідності банків, терміни погашення яких не перевищують трьох місяців. Банки отримують кредити рефінансування в результаті тендерів з підтримання ліквідності банків. У 2016 році всі кредити надавалися виключно на тендерах під заставу облігацій внутрішньої держпозики і валюти, що робить такі кредити безризиковими», – повідомила прес-служба НБУ.

Але це ніяк не дозволяє повернути кредити рефінансування, видані раніше. Заборгованість неплатоспроможних банків (53 млрд грн) приблизно вдвічі перевищує заборгованість діючих банків (28 млрд грн), і шанси Нацбанку на повне повернення цих грошей тануть з кожним програним судовим рішенням.

Долучайтесь