Нацбанк повертає банкірів на ринок

Нацбанк повертає банкірів на ринок

Регулятор дозволив уже п'ятьом екс-топ-менеджерам банків-банкрутів повернутися на банківський ринок. Щоправда, ажіотажного попиту на послугу «відбілювання» репутації не спостерігається. Або банкіри не вплутуються в цю складну процедуру, або наймають фахівців середньої ланки, ділова репутація яких не була зіпсована банкрутством їхнього попереднього роботодавця.


Механізм відновлення бездоганної репутації топ-менеджерів, створений Нацбанком в квітні, восени почав працювати на повну і вже використовується банкірами для «відбілювання» своєї репутації. Як повідомили FinClub в прес-службі НБУ, цю процедуру успішно пройшли п'ять кандидатів. Станом на середину грудня на розгляді перебувало ще два пакети документів.

«Під час ухвалення рішення враховуються всі обставини роботи особи в неплатоспроможному або ліквідованому банку, збирається інформація структурних підрозділів Нацбанку, а також Фонду гарантування вкладів фізосіб. На підставі комплексного аналізу всіх обставин ухвалюється рішення», – повідомили в центробанку.

«Чорна мітка»

Репутацію банкірів НБУ визнавав небездоганною і до початку кризи, але з 2014 року ситуація змінилася. По-перше, банки почали банкрутувати мало не щотижня, збільшуючи армію безробітних банкірів. А, по-друге, з 6 червня 2015 року Нацбанк істотно розширив перелік критеріїв небездоганності репутації банкірів. Таке рішення було обумовлено бажанням НБУ не допустити повернення до банківського сектора осіб, які були причетні до банкрутства кредитних установ.

Зараз керівникам і власникам збанкрутілих банків заборонено протягом трьох років з моменту банкрутства банку ставати керівниками або співвласниками в будь-яких інших банках. Якщо НБУ вивів банк з ринку через відмивання «брудних» грошей, мораторій збільшується до 10 років. Через дію нових правил в чорному списку НБУ опинилося більше тисячі банкірів, які більше не могли бути керівниками банків.

Відповідно до закону «Про банки та банківську діяльність», до керівників відносяться голова правління, його заступники, члени правління; голова, заступники та члени наглядової ради; головний бухгалтер та його заступники; голови окремих підрозділів. Тому посилені в 2015 році обмеження НБУ поширювалися на весь цей список, в тому числі керівників регіональних підрозділів.

Але в квітні 2016 року НБУ звузив перелік осіб, небездоганна репутація яких заважає їм працевлаштуватися. Обмеження стали застосовувати тільки до осіб, які обіймали «не менше шести місяців посади в органах управління і/або контролю банку, або посаду головного бухгалтера, або посаду керівника підрозділу внутрішнього аудиту, або виконували обов'язки зазначених вище осіб, або незалежно від посад і володіння участю в банку станом на будь-яку дату мали право давати обов'язкові вказівки, або можливість іншим чином визначати чи істотно впливати на дії банку».

Але навіть ці особи можуть вийти з-під дії заборони. У квітні ж Нацбанк наділив себе правом «відбілювати» репутацію банкірів. Ініціатором цієї процедури повинен виступати новий роботодавець особи з небездоганною діловою репутацією, адже репутація «відбілюється» не про запас, а для роботи на новій отриманій посаді.

Перші пішли

НБУ не називає імена осіб, репутацію яких відновлено.

За інформацією FinClub, першими банкірами, які скористалися правом повернутися на ринок, стали колишні топ-менеджери ліквідованого банку «Юнісон». Цей банк виведено з ринку через непрозору структуру власності, тому питання у регулятора виникали саме до акціонерів, а не менеджерів – банк виконував усі нормативи НБУ.

Тимчасова адміністрація увійшла в банк «Юнісон» 28 квітня, а вже 21 червня екс-голова правління банку Олександр Глущенко обійняв пост заступника голови правління ТАСкомбанку, а екс-заступник голови правління «Юнісону» Дмитро Яковлєв з 30 червня став заступником голови правління банку «Форвард». Після цього їхні нові роботодавці подали відповідні заявки до НБУ. «У них обох була позитивна характеристика як від ФГВФО, так і від НБУ, тому що вони не підписували ніяких суперечливих речей. Більш того, проблема, через яку вивели «Юнісон», не мала ніякого відношення до топ-менеджменту», – розповів екс-співробітник банку «Юнісон» Єгор Перелигін.

«Цього року було прийнято рішення про створення абсолютно нового для банку напрямку бізнесу – інкасації, якого давно потребують клієнти фінансової установи. Розвиває цей напрямок Олександр Глущенко. Він є досвідченим фахівцем і має великий управлінський досвід, що стало вирішальним фактором у виборі кандидата на цю посаду», – заявили в ТАСкомбанку. За інформацією FinClub, слідом за Олександром Глущенком до ТАСкомбанку перейшла команда фахівців, які займалися інкасацією в «Юнісоні».

Але відновлення репутації потрібно не всім. Наприклад, колишній директор казначейства неплатоспроможного Укрінбанку (власник в суді скасував рішення про ліквідацію банку) Олександр Юкало з 1 червня почав працювати начальником казначейства Альпарі Банку, а з 2 вересня став заступником голови правління. У Альпарі Банку уточнювали FinClub, що Олександр Юкало процедуру «відбілювання» не проходив, оскільки в Укрінбанку не входив до складу топ-менеджменту. Щоправда, вже 2 грудня Олександр Юкало покинув банк, а 5 грудня першим заступником голови правління Альпарі Банку став екс-директор фінансового департаменту «Юнісону» Єгор Перелигін. Його призначення не вимагає «відбілювання» репутації, оскільки вона у нього залишилася бездоганною: в «Юнісоні» він пропрацював менше шести місяців протягом року до моменту впровадження тимчасової адміністрації (до моменту банкрутства «Юнісону» він пропрацював з 2 лютого менше трьох місяців).

У Нацбанку не фіксують масове звернення банків з метою прийняти на роботу банкірів з неплатоспроможних банків – від початку листопада до початку грудня на його розгляд надійшло усього дві заявки. Банки дуже обережні та не хочуть коментувати призначення менеджерів з небездоганною діловою репутацією до прийняття Нацбанком остаточного рішення. «Питання «відмивання» репутації, як і раніше, залишається досить суб'єктивним, тому щоб уникнути проблем, ми не будемо коментувати це питання до вердикту Нацбанку», – сказали в одному з таких установ.

Зуміли не всі

Небездоганною репутація банкірів стає не лише через банкрутство банків, але навіть через неналежну сплату податків. За інформацією FinClub, серед тих, чию кандидатуру Нацбанк не погодив на керівну посаду, був Сергій Святко. Його з 2 вересня найняли на посаду першого заступника голови правління Альпарі Банку, а звільнили вже 20 жовтня. Раніше він був директором ДП «СП Земельний фонд». «Там щось було пов'язано з несплаченими податками», – сказав співрозмовник FinClub на ринку.

Деякі банкіри з чорного списку навіть не подаються на узгодження до НБУ, а обіймають непримітні посади, які не потребують проходження перевірки на бездоганність ділової репутації. «Згідно із законодавством, людина підлягає дискваліфікації тільки від посад правління у вищому керівництві, в наглядовій раді або від акціонерного володіння. Закон не забороняє дискваліфікованому банкіру бути радником або менеджером середньої ланки. Цю лазівку використовують для того, щоб насправді поставити потрібних людей», – каже Єгор Перелигін. Наприклад, екс-голова правління Банку Михайлівського Ігор Дорошенко після звільнення з банку працював радником в Платинум Банку, де радником також трудився екс-голова правління банку «Надра» Дмитро Зінков.

Але таких прикладів небагато. Найчастіше роботодавці не потребують навіть радників, роблячи ставку на наймання професіоналів середньої ланки. «Як правило, беруть на роботу ризиковиків, фінансистів, роздрібників, які не входили до правління, але при цьому відмінно знають свою роботу і є відмінними фахівцями в своєму напрямку», – сказав співрозмовник FinClub в одному з банків.

Вікторія Руденко, Юлія Кузнєцова
теги #нбу #кадри

Долучайтесь