Небажаний акціонер
Колишній народний депутат від БЮТ і Партії регіонів Олександр Шепелєв, підозрюваний у кримінальних злочинах, відновив свій статус власника істотної участі в КСГ Банку сім'ї Касьянова. Банкіра, який перебуває за гратами російського СІЗО, складно назвати бажаним акціонером будь-якого з українських банків, але Нацбанк з цим нічого не може вдіяти, а КСГ, ймовірно, розмиє його частку вдвічі в ході найближчої докапіталізації.
Шепелєв повернувся
Олександр Шепелєв, який перебуває під екстрадиційним арештом в Росії, «матеріалізувався» серед акціонерів невеликого КСГ Банку. Станом на 1 і 27 січня 2016 року Олександр Шепелєв володів 16,3911% акцій банку безпосередньо, про це йдеться в списку ключових учасників у структурі власності КСГ Банку. При цьому протягом останнього року банк нічого про нього не згадував.
На початок 2015-го у КСГ Банку не було жодного власника істотної участі (понад 10% акцій). НБУ визнав банк непрозорим, після чого Сергій Касьянов і його дружина Ксенія викупили в акціонерів банку по 33,4603% акцій. При цьому ні в повідомленнях НБУ і АМКУ про дозвіл операції, ні в релізі банку за підсумками купівлі 66,9% акцій не було жодного слова про те, що акціонером також є Олександр Шепелєв, який перебуває в міжнародному розшуку.
Олександр Шепелєв володів 16,4% акцій з 31 серпня 2007 року, коли установа ще називалася Європейським банком раціонального фінансування. Його пакет акцій зберігався в донецькому депозитарії «Укрфінком». Після початку бойових дій на Донбасі депозитарій перестав подавати інформацію в Нацдепозитарій. Банк просто не знав, чи є пан Шепелєв його акціонером. «Акції, що належать Шепелєву, враховувалися на рахунку у зберігача, який знаходиться в зоні АТО. Банк близько року намагався домогтися того, щоб ця інформація потрапила в НБУ», – сказав співрозмовник FinClub в НБУ, уточнивши, що «Укрфінком» передав цю інформацію.
«Документи щодо акцій KSG BANK, які перебувають у власності у Олександра Шепелєва, були втрачені під час війни разом з іншими документами депозитарної установи ТОВ «Укрфінком», що знаходиться в Донецьку. У процесі отримання істотної участі сім'єю Касьянова менеджери НБУ просили знайти ці документи. Для цього менеджери банку доклали певних зусиль. Завдяки тому що базу даних «Укрфінком» було передано до Нацдепозитарію, а НКЦПФР ухвалила спеціальне рішення, нам вдалося в січні 2016 року відновити інформацію про акціонерів банку в повному обсязі. Ми були «ощасливлені» цією подією», – повідомили FinClub в прес-службі КСГ Банку.
Зв’язок з минулим
Олександр Шепелєв відомий не тільки як банкір. Його обрано до парламенту VI скликання. 21 вересня 2010 року його виключили з фракції БЮТ, а вже 5 жовтня він вступив до фракції Партії регіонів. Пан Шепелєв був членом комітету з питань фінансів та банківської діяльності, а також членом спеціальної контрольної комісії з питань приватизації.
З вересня 2014 року Олександр Шепелєв перебуває в міжнародному розшуку. Згідно з даними Інтерполу, його звинувачують у замаху на умисне вбивство з корисливих мотивів, вчинене за попередньою змовою групою осіб, а також у легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. Він підозрюється в організації вбивства голови правління АвтоКрАЗбанку Сергія Кириченка, у замаху на життя екс-акціонера банку «Союз» Сергія Дядечка та розкраданні грошей з Родовід Банку. За інформацією СБУ, Олександр Шепелєв організував за державні кошти фіктивну реконструкцію будівлі, що належить його дружині, за адресою: провулок Рильський, 4, а також здав в оренду будівлю площею 5,2 тис. кв. м за ціною 550 грн за кв. м. Виконавцем реконструкції був керівник «АК Інжиніринг». Другий фігурант цієї справи – колишній тимчасовий адміністратор Родовід Банку Сергій Щербина – понад три роки перебував в ізоляторі СБУ. У березні 2015-го Олександра Шепелєва затримали в Росії, зараз він перебуває в СІЗО. Україна домагається його екстрадиції, але поки безуспішно.
Істотне питання
«Тепер у Нацбанку є всі підстави працювати з Шепелєвим як істотним учасником. Власники істотної участі повинні протягом усього часу відповідати вимогам закону, і регулятор відстежує це питання», – повідомили FinClub в Нацбанку. Але не змогли сказати, як саме НБУ працюватиме з акціонером, який перебуває в російському СІЗО.
У КСГ Банку повідомили FinClub, що зараз неможливо здійснювати будь-які операції з акціями Олександра Шепелєва. «Наскільки нам відомо, з 2012 року і дотепер на ці акції накладено арешт. За даними реєстру акціонерів, акції Олександра Шепелєва заблоковані, і він не може голосувати на загальних зборах акціонерів», – повідомили в прес-службі банку.
Незважаючи на це, мажоритарні акціонери готові підтримувати свій банк. «Існує постанова НБУ № 58, згідно з якою потрібно докапіталізувати банк до 300 млн грн до січня 2017 року. У нас зараз статутний фонд становить 153 млн грн. Ми виконуватимемо вимогу регулятора», – відзначили в КСГ Банку. Якщо Олександр Шепелєв не візьме участі у додатковій емісії, його частка в капіталі знизиться до 8,36% – менш істотної участі.
Репутаційні витрати
Підозри в участі Олександра Шепелєва у виведенні грошей з Родовід Банку і здійсненні інших кримінальних правопорушень де-факто псують його ділову репутацію. Зараз НБУ не дозволяє особам із зіпсованою репутацією володіти істотною участю в банках. Однак санкції до Шепелєва НБУ застосувати не може, оскільки де-юре його ситуація не підпадає під жодну з п'ятнадцяти ознак відсутності бездоганної ділової репутації.
Однією з них є наявність судимості за певні злочини, але щодо Олександра Шепелєва немає обвинувального вироку. «Ця обставина формально не допомагає в оцінці ділової репутації його як власника частки в КСГ Банку. До того ж у зв'язку з тим, що екстрадиція Шепелєва не відбулася, буде практично неможливо реалізувати персональне вручення йому під розпис рішення комітету з нагляду при НБУ, який має право вжити заходів впливу до власника істотної участі», – говорить юрист адвокатського об'єднання «Спенсер та Кауфманн» Андрій Гвоздецький.
Якби НБУ міг застосувати санкцію, він тимчасово, до усунення порушень, заборонив би власнику істотної участі використовувати право голосу належних йому акцій. «Розпорядження правом голосу до усунення порушень покладається на довірену особу НБУ: особа має діяти в цілях кваліфікованого управління банком і не повинна бути власником істотної участі в банку. Це означає, що фактично управління часткою може здійснюватися всупереч позиціям і цілям тимчасово відстороненого власника, так само, як і нарізно з інтересами і думкою інших власників банку», – пояснює Андрій Гвоздецький.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини