ОСЦПВ розбрату
Зміна правил ринку ОСЦПВ знову відкладається. Депутати профільного парламентського комітету не змогли вирішити, чи потрібна Моторному (транспортному) страховому бюро України координаційна рада. Обидва обговорюваних законопроекти не знайшли підтримки, нову версію законопроекту про «автоцивілку» підготує робоча група.
Не вийшло
Парламентський комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності вчора мав вибрати, який із двох законопроектів з поправками до закону про «автоцивілку» необхідно підтримати. Конкурували законопроект № 3551, авторами якого є екс-тимчасовий в.о. голови Нацкомфінпослуг, секретар комітету Максим Поляков, Денис Дзензерський (обидва – «Народний фронт») і два депутати від БПП, та законопроект № 3670 авторства Сергія Рибалки (Радикальна партія Олега Ляшка) і п'яти депутатів БПП.
Як повідомляв FinClub, ключові тези законопроектів схожі: впровадження механізму прямого врегулювання, видача електронного полісу, вільне ціноутворення на ОСЦПВ, спрощення процедури отримання страхового відшкодування від неплатоспроможних СК. Зокрема, один законопроект передбачає, що якщо компанія не виплатить відшкодування потерпілому протягом 90 днів, виплата проводиться за рахунок коштів цієї компанії в фондах МТСБУ. А в другому прописано, що виплати потерпілим за рахунок коштів фондів починаються одразу після відкликання ліцензії страховика або після початку процедури банкрутства.
Обидва документи передбачають поетапне підвищення лімітів за шкоду, заподіяну майну, життю і здоров'ю громадян. До 8 млн грн і 16 млн грн відповідно – до 2022 року в законопроекті Сергія Рибалки, до 1 млн євро і 5 млн євро – в законопроекті Максима Полякова.
Депутати визнали, що обидва документи враховують більшість вимог страховиків. Але якщо Максим Поляков запропонував внести поправки до закону про ОСЦПВ, то Сергій Рибалка – прийняти новий закон. «Запропонована саме оновлена редакція, оскільки чинний закон набув сили ще 1 січня 2005 року. За цей час його занадто багато міняли і доповнювали, значно оновилися світова практика, європейське та українське законодавство і судова практика. Закон банально застарів», – пояснив свою позицію голова комітету.
Незайвий нагляд
«Яблуком розбрату» стала координаційна рада МТСБУ. Максим Поляков запропонував ліквідувати коордраду, до якої входять три представники Верховної Ради. «Депутати використовували МТСБУ для вирішення власних проблем. В результаті з фондів зникли 250 млн грн, які страховики досі не можуть компенсувати», – упевнений він. Оскільки МТСБУ – об'єднання страховиків, «втручання держави в особі депутатів є зайвим».
Сергій Рибалка не бачить втручання депутатів. «Мені не зовсім зрозуміло, як депутати могли це робити», – здивувався він. Голова комітету, лобіюючи збереження коордради, заявив, що ОСЦПВ – соціальний вид страхування, і оскільки держава зобов'язала усіх автомобілістів страхуватися, треба контролювати бюро, що об'єднує учасників ринку «автоцивілки».
Цю позицію підтримав регулятор. «Нагляд за МТСБУ необхідно зберегти, оскільки досвід показує, що Моторне бюро ухвалює занадто багато рішень, які викликають багато нарікань», – заявив голова Нацкомфінпослуг Ігор Пашко. Він уточнив, що за підсумками 2015 року 70% скарг громадян надходило саме на діяльність страховиків у сегменті ОСЦПВ.
На бік Максима Полякова став Павло Різаненко. «Держава повинна контролювати витрати бюджетних коштів, а на роботу МТСБУ держава їх не виділяє. Уявіть собі, що у вас є приватне виробництво, а до вас приходить представник держави і розповідає, що робити і за якою ціною та яку платити зарплату», – пояснив він. «Якщо вироблений товар споживають усі громадяни, тоді такий контроль можливий», – відповів Сергій Рибалка.
Були у депутатів і специфічні аргументи. «Співавторами законопроекту № 3670 є Ігор Кононенко і Сергій Березенко. Я принципово не підтримуватиму цей документ. Я не заради цього стояв на Майдані», – заявив Віктор Романюк (НФ). Голова МЕРТ Айварас Абромавичус звинуватив Ігоря Кононенка в тиску і втручанні в його роботу.
У пошуках компромісу
Одноголосно депутати змогли підтримати лише ідею голови підкомітету зі страхування Олександра Жолобецького відправити на доопрацювання обидва законопроекти і потім вийти з єдиним варіантом документа. «Якщо ми зараз не можемо знайти спільної мови, то взагалі не можна виносити ці документи на розгляд до сесійної зали. Ми провалимо голосування», – погодився з колегою Степан Кубів (БПП). В робочій групі буде також ГО «Страховий захист». «До складу коордради мають увійти представники споживачів страхових послуг. Вони повинні мати можливість контролювати діяльність страховиків», – зажадав голова правління Всеукраїнського об'єднання споживачів страхових послуг «Страховий захист» Василь Дарков.
Друге питання, яке Сергій Рибалка поставив на голосування, – це вибір законопроекту, на базі якого розроблятиметься новий. Проект Максима Полякова підтримали чотири депутати (Максим Поляков, Віктор Романюк, Павло Різаненко, Олександр Жолобецький), а решта п'ять депутатів (Сергій Рибалка, Степан Кубів, Михайло Довбенко, Олег Лаврик, Леонід Клімов) – законопроект, який зберігає коордраду в структурі МТСБУ. Леонід Клімов прийшов на засідання саме перед голосуванням. Його голос став вирішальним.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини