Ощадбанк вимагає з росіян мільярд

Ощадбанк вимагає з росіян мільярд

Ощадбанк подав до арбітражного суду докази провини Російської Федерації у втраті бізнесу українського держбанку в окупованому Криму. Він вимагає з РФ компенсувати збиток, нанесений анексією Криму, на суму понад $1 млрд. Росія поки уникає участі в суді, і цим прискорює терміни розгляду позову.


Позов наздогнав Росію

Ощадбанк 26 серпня подав до Міжнародного арбітражу позовну заяву до Російської Федерації з усією доказовою базою. Сума вимог перевищує $1 млрд і включає як вартість втрати активів та бізнесу, так і відсотки на суму, що будуть нараховані до прийняття Трибуналом остаточного рішення і отримання компенсації за комерційним курсом.

Йдеться про втрати майна і кредитного портфеля Ощадбанку в Криму. 94% кредитів на півострові були видані попереднім керівництвом банку на оплату будівництва 16 сонячних електростанцій, які пов'язують з братами Сергієм та Андрієм Клюєвими. Портфель кредитів Ощадбанку юрособам в Криму становив $650 млн, громадянам – 170 млн грн. В результаті цих втрат банк ще в 2014 році сформував резерви на 9,6 млрд грн і отримав збиток на 8,5 млрд грн.

Ощадбанк звинувачує РФ в «тотальному знищенні його інвестицій в Криму через незаконну окупацію і фактичну анексію цієї території». Підготовку до суду банк почав рік тому. 8 липня 2015 го він подав письмове повідомлення уповноваженим представникам РФ щодо претензій стосовно незаконних операцій з інвестиціями Ощадбанку в Криму. Юрфірма Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan стала юридичним представником банку. 18 січня 2016-го Ощадбанк подав повідомлення про арбітражний розгляд проти РФ відповідно до арбітражного регламенту Комісії ООН з права міжнародної торгівлі 1976 року. А постійна палата арбітражного суду в травні 2016 року сформувала арбітражний трибунал у справі Ощадбанку проти Росії.

Прискорений процес

Російська Федерація відмовилася від участі в засіданні першої процесуальної конференції арбітражного трибуналу наприкінці липня. Трибунал вирішив не «роздвоювати» процес і не виділяти питання юрисдикції в окреме провадження. Усі питання юрисдикції, суті позовних вимог та оцінки збитку будуть заслухані в одному засіданні. Це дозволить прискорити розгляд справи.

В Ощадбанку заявили, що якщо Росія продовжить ухилятися від участі в судовому процесі, то позов буде розглянуто за прискореним графіком, а фінальне слухання відбудеться наприкінці березня 2017 року. «На даний час Ощадбанк ретельно готується до захисту перед Трибуналом своїх позовних вимог до Російської Федерації. Наступним процесуальним кроком буде слухання справи по суті в судовому засіданні», – заявив голова правління Ощадбанку Андрій Пишний.

Судові процеси

Це не перший позов проти Росії через анексію Криму. ПриватБанк звернувся до суду в Гаазі з позовом про захист інвестицій, сума яких публічно не називалася. В уряді РФ цей позов назвали безпідставним. Мін'юст РФ вважає, що термін «інвестиції» відноситься до майна, яке інвестор однієї країни вкладає на території іншої сторони відповідно до її законодавства. І майно ПриватБанку в Криму нібито тому «інвестицією» не вважається.

Ощадбанк та інші установи, які втратили активи в Криму, не мають інших способів їх повернути, крім звернення до суду. «З юридичного погляду альтернативи міжнародним позовами не існує. Хіба що Росія сама вирішить відшкодувати збиток власникам з панського плеча. ЄСПЛ має безперечну юрисдикцію у таких справах, але присуджує досить скромні суми відшкодування. Інвестиційні арбітражі присуджують доволі щедрі компенсації, але чи мають вони юрисдикцію, потрібно розбиратися і доводити в кожному окремому випадку», – вважає старший юрист юридичної фірми CMS Cameron McKenna Сергій Гришко.

Долучайтесь