Сбербанк отримає латвійську прописку Фото finclub.net

Сбербанк отримає латвійську прописку

Український Сбербанк продано двом російським британцям – синові інгушського олігарха Саїду Гуцерієву і співвласникові латвійського банку Norvik Banka Григорію Гусельникову. Ймовірно, що НБУ узгодить цю угоду, оскільки сам квапив Сбербанк піти з ринку. Нові інвестори вже оголосили свої плани.Перший виходить

Ощадбанк став першим з п'яти українських банків з російським державним капіталом, на який знайшовся покупець. Російський Сбербанк 27 березня підписав юридично зобов'язуючу угоду про продаж своєї української «дочки». Новими власниками банку стануть Саїд Гуцерієв, який через неназвану білоруську компанію встановить контроль над 55% акцій Сбербанку, і Григорій Гусельников, який через латвійський Norvik Banka отримає 45% українського банку.

Ціна угоди не називалася. На етапі переговорів у російських ЗМІ називалися суми від $450 млн до $680 млн, зараз же газета «КомерсантЪ» стверджує, що ціна угоди – $130 млн. В Україні банк оцінювали в половину капіталу – приблизно в $50 млн. «Українська «дочка» повинна повернути російському Сбербанку кредит майже $1 млрд. І рішення цього питання напевно закладено в угоді», – вважає голова аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій. До початку 2017 року Сбербанк винен був іншим банкам сумарно 25,47 млрд грн. Керуючий партнер компанії FinPoint Investment Advisors Сергій Будкін вважає, що ці кредити можуть реструктуризувати на 10-15 років.

Гроші на угоду отримають в тому числі від продажу Вятка-банку, адже Norvik Banka запланував заходи щодо скорочення присутності на російському банківському ринку. За словами Григорія Гусельникова, це дозволить ліквідувати ряд політичних ризиків, пов'язаних з географією роботи банку. «Norvik буде міняти російський банк на український. Ми не можемо дозволити собі мати банк і там, і там. Відверто кажучи, в Росії не хочемо», - сказав пан Гусельников.

Обидва покупці – уродженці Росії, але мають громадянство Великої Британії. Григорій Гусельников раніше працював президентом Бінбанку. Зараз він власник лондонського інвестфонду G2Capital і співвласник латвійського Norvik Banka. Саїд Гуцерієв – син інгушського мільярдера Михайла Гуцерієва, власника НК «Русснефть» і групи «БІН». Саїд закінчив Harrow School та Oxford University, працював в компанії Glencore. Зараз Саїд Гуцерієв займається прямими інвестиціями і входить до ради директорів Бінбанку.

Група «Сафмар» (управляє активами сім'ї Гуцерієвих-Шішханових) і Бінбанк не мають відношення до купівлі Сбербанку, а угода є особистою інвестицією Саїда Гуцерієва, поспішили заявити в групі «Сафмар». Для сім'ї Гуцерієвих це не перша купівля «українського» банку. Навесні 2014 року Бінбанк, що належить їй, придбав за 6 млрд руб. Москомприватбанк, «дочку» ПриватБанку. Потім установу перейменували у Бінбанк Діджитал.

Власник Сбербанку прискорив завершення переговорів через введені проти банку санкції та блокаду регіональної мережі. Потенційне банкрутство банку могло б завдати іміджеві втрати бренду Сбербанку. А європейських покупців не було. «Виходячи з оприлюдненої структури угоди (латвійський банк і білоруська компанія), існуючі санкції проти російського Сбербанку не дозволяли йому залучити серйозних західних інвесторів», – говорить аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків.

«З огляду на піднятий навколо банків з російським капіталом галас і введені санкції, продати їх за нормальною ринковою ціною зараз нереально, – вважає юрист, екс-співробітник департаменту ліцензування Нацбанку Олександр Ярецький. – Абсолютно логічною виглядає спроба переоформити їх на підставних власників, щоб погасити підняту навколо них інформаційну хвилю, і далі не поспішаючи шукати вже реального покупця на ці активи. Що, судячи з усього, й робиться».

Закриття угоди очікується в I півріччі 2017 року, після отримання схвалень від фінансових і антимонопольних регуляторів Латвії та України. У Нацбанку відповіли, що не отримували ні повідомлення від потенційних інвесторів про купівлю Сбербанку, ні документів на придбання істотної участі. «Рішення про погодження набуття істотної участі в капіталі банків, отримане від будь-яких інвесторів, ухвалюється в рамках єдиних для всіх існуючих нормативних вимог і законодавства», – заявили в прес-службі НБУ.

Є ймовірність, що Нацбанк визнає цю угоду. «Norvik Banka – відомий на просторах СНД фінансовий інститут, який активно працює в ЄС і має для цього всі необхідні ліцензії. Щодо участі приватної білоруської компанії в консорціумі, то теоретично тут може бути все що завгодно. Але, нагадаю, що НБУ запровадив досить жорсткі правила розкриття бенефіціарів. Якщо Нацбанк дасть дозвіл на цю операцію, то це буде виключати якихось підставних осіб», – вважає головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран.

 

«НБУ узгоджує цю транзакцію в максимально короткі терміни і, мало того, буде лобіювати інші відомства (наприклад, АМКУ) для того, щоб прискорити отримання дозволів від них. Для НБУ ця транзакція - не ідеальний вихід із ситуації, але однозначно кращий в порівнянні з «цегляним» бойкотом Сбербанку, який ні до чого хорошого, крім зупинки діяльності банку, не привів би. Банк - як велосипед. Ви його зупиняєте - він падає», - говорить Сергій Будкін.

Що купується й навіщо

Головним приводом для купівлі «дочки» Сбербанку в Україні Саїд Гуцерієв назвав розвинену інфраструктуру. «Придбаний банк має прекрасну інфраструктуру: у його платформу попереднім власником були вкладені сотні мільйонів доларів. Це солідна підстава для розвитку та якісного зростання проекту», – йдеться в повідомленні Norvik Banka. Після закриття угоди усі вивіски «Сбербанк» замінять. «Його перейменують. Напевно, він носитиме ім'я Norvik bankа, тому що він буде дочірнім по відношенню до європейського Norvik bankа», – сказав Григорій Гусельников.

Формально Сбербанк – не дуже хороший актив. У 2016 році банк отримав збитки 2,82 млрд грн, в 2015-му – 6,33 млрд грн. При цьому у банку кредитів юросіб – на 40 млрд грн, а вкладів юросіб – на суму понад 11 млрд грн. «Вкладникам банку турбуватися не варто. До закриття угоди банку надає зовнішню підтримку Сбербанк, після закриття угоди – надаватиме консорціум інвесторів, що пройшов досить непросту процедуру в НБУ», – говорить Віталій Шапран.

Але ключове питання – санкції. За словами пана Паращія, санкції не дозволяють банку виплачувати відсотки материнській структурі за кредитами. Їх скасування можливе після закриття угоди. Поки Сбербанк повертається до нормальної роботи. Головний офіс банку в Києві і відділення в Дніпрі та Запоріжжі були розблоковані, скасовані добові ліміти за картками бізнесу. «Банку потрібна ліквідність, і це буде першим завданням, яку повинні будуть вирішити нові власники. Я не здивуюся, якщо транзакція включає в себе отримання стабілізаційного кредиту від Сбербанку на певний перехідний період. А в середньостроковій перспективі я скоріше очікую того, що банк перетвориться в один з багатьох комерційних банків в країні. Плюс він може зайняти дуже серйозну нішу «прибалтійського» банкінгу, яка останнім часом порожніє не через відсутність попиту (він-то якраз є), а через що скорочується пропозиції», - зазначає Сергій Будкін.

На продаж усе ще виставлено другий банк з групи Сбербанку – ВіЕс Банк. Покупця підшукують обом банкам групи ВТБ – ВТБ Банку і БМ Банку, а також Промінвестбанку.

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу