Страховики влаштують природний відбір
Керівництво МТСБУ пропонує встановити жорсткі критерії до страхових компаній, які захочуть увійти до президії бюро. До керівного органу, зокрема, не допустять компанії з невеликою часткою ОСЦПВ і сумнівними акціонерами. Щоправда, такі пропозиції суперечать статуту бюро, а тому їх використання не буде швидким.
Кадровий галас
Моторне (транспортне) страхове бюро вирішило реформувати саме себе. Бюро хоче змінити правила обрання президії. Нові критерії відбору його членів заступник генерального директора МТСБУ Людмила Білошицька повідомила страховикам на загальних зборах членів.
Членами президії не зможуть стати страховики, частка ОСЦПВ в портфелі яких менше 5%, а оцінки за показниками «якість врегулювання збитків» та «рівень скарг від потерпілих і страхувальників» є незадовільними. Між членами президії не може бути прямого або прихованого корпоративного зв'язку, а страховики – члени президії не повинні мати конфлікту інтересів (СК однієї групи не зможуть одночасно бути в органах управління і контролю МТСБУ; СК не зможуть мати зв'язку з держорганами, які впливають на страховий ринок). Повинна бути прозорою інформація про страховика та його бенефіціарів з часткою понад 10%.
Ще одним критерієм стане репутація страховика, його менеджерів і власників: протягом року акціонером СК – члена президії не зможе стати особа з сумнівною репутацією, серед контролерів СК не повинно бути осіб з негативною діловою репутацією, а СК повинна мати позитивний імідж на ринку ОСЦПВ. При цьому до президії потраплять не всі компанії з високою часткою ОСЦПВ у портфелі, високими оцінками і бездоганною репутацією. До неї повинні увійти і асоційовані, і повні члени бюро (не менше трьох), щонайменше по дві компанії з вітчизняним та іноземним капіталом, а також об'єднання страховиків.
Вузький інтерес
Страховики відмовилися підтримати цю ініціативу. Проти пропозиції МТСБУ найчастіше висловлювалися великі компанії, оскільки впровадження критерію за часткою ОСЦПВ в портфелі «б'є» саме по них. Маючи великі портфелі ОСЦПВ, в інших сегментах ринку компанії можуть залучати ще більше премій. Наприклад, за підсумками січня-червня 2016 року менше 10% частка ОСЦПВ – у СК «Арсенал Страхування», УСГ, «ІНГО Україна», «Альфа Страхування», «Аска», «Колоннейд Україна», «Юнісон-Страхування» та «Перша». У зоні ризику (частка ОСЦПВ від 10% до 11%) перебувають нинішні члени президії – «АХА Страхування» і «PZU Україна».
Представники інтересів невеликих компаній пропонували ще більш жорсткі критерії. Генеральний директор асоціації «Страховий бізнес» В'ячеслав Черняховський вважає, що частка ОСЦПВ у портфелі страхової компанії має бути не менше 10%, кількість діючих договорів, укладених протягом останніх 12 місяців, – не менше 25 тис., а середній термін виплати відшкодування (без урахування регресів) – до 120 днів від дати ДТП. Також він пропонує дотримуватися принципу гендерної недискримінації – включати до президії одну-дві жінки-керівника. При цьому компанія повинна буде розкривати інформацію про власників пакетів акцій розміром від 4,99%, а рівень виплат в СК не повинен перевищувати середньоринковий більше ніж на 10%.
Призначити не можна відмовити
Імовірність, що пропозиції впровадять, невисока. «Не зовсім зрозуміло, який статус у цієї ініціативи? Якщо ми її зараз затвердимо, що буде?» – дивується голова правління Української страхової групи Павло Нельга. «Такі обмеження порушують статут, в якому йдеться, що кожна компанія може увійти до складу президії», – заявив голова СК «Універсальна» Андрій Музичко. До того ж зміна статуту має узгоджуватися з Нацкомфінпослуг.
Невідомо також, як чинити в ситуації, коли компанія перестала відповідати будь-яким критеріям вже після обрання до президії: механізму відкликання члена президії немає. Тому страховики доручили дирекції до наступного зібрання доопрацювати пропозиції з урахуванням побажань ринку, щоб в подальшому внести зміни до положення про президію.
Це означає, що новий склад президії, обрання якого очікується в березні 2017 року, буде сформований за старими правилами. Більш того, навіть в МСТБУ визнають, що виконання усіх вимог малоймовірне. «Якщо під час формування складу президії не вдається одночасно забезпечити відповідність усім принципам, то перевага віддається варіанту, за якого досягається найбільша відповідність цим принципам», – припустила Людмила Білошицька.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини