Транспортний податок «прив'яжуть» до автоцивілки
Мінфін може зобов'язати страхові компанії стягувати з автомобілістів транспортний податок під час продажу полісів ОСЦПВ. Проконтролювати кожного агента страховики не в змозі, тому не можуть гарантувати перерахування державі зібраних податків у повному обсязі. Накопичені податки «губитимуться» і в момент банкрутства страховиків.
Удар податком по автомобілістах
Міністерство фінансів може зробити страхові компанії податковими агентами зі сплати транспортного податку – така ідея обговорюється в рамках підготовки проекту податкової реформи. «Зараз податок платять тільки власники автомобілів з об'ємом двигуна понад 3 л: податкові органи самостійно виписують квитанцію на оплату і надсилають власникам поштою. Ми думали, що можна до «автоцивілки» додати цей податок, щоб вони платили разом з придбанням цієї страховки», – заявила заступник міністра фінансів Олена Макеєва.
У прес-службі Мінфіну пояснили, що це один з багатьох варіантів, які розглядаються в рамках підготовки податкової реформи. Альтернативні варіанти в міністерстві не уточнили. Як повідомило FinClub джерело на фінансовому ринку, відомство також пропонувало іншу ідею: зобов'язати страховиків перевіряти наявність квитанції про оплату транспортного податку під час продажу автомобілістам ОСЦПВ – обов'язкового виду страхування.
Міністерство фінансів пропонує поширити транспортний податок на всі автомобілі та мотоцикли з терміном експлуатації не більше п'яти років. Підвищена ставка (ймовірно, 25 тис. грн) стосуватиметься автомобілів сегментів преміум і люкс, середня ринкова вартість яких перевищує 1 млн грн. Решта автовласників платитимуть у середньому 800 грн на рік.
Ризикова справа
Страховики виступають проти ініціативи. «Нам дуже приємно, що держава так високо оцінює професіоналізм роботи страхового ринку, що готова довірити нам адміністрування транспортного податку. Але спочатку необхідно змінити законодавство, підвищивши гарантії захисту клієнтів за договорами ОСЦПВ, щоб клієнти довіряли страховикам. А ще зробити прозорими фінансові відносини між страховим агентом і страховиком через введення електронного поліса. До прийняття цих рішень ми просто не зможемо взяти на себе відповідальність за реалізацію цього податкового нововведення», – вважає генеральний директор Моторного (транспортного) страхового бюро Володимир Шевченко.
Особливо складно доведеться страховим компаніям, які роблять ставку на агентські мережі. «Агенти платежі за страховку не доносять, а тут – податки», – попереджає голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський. А з огляду на банкрутства, які почастішали на страховому ринку, постає питання, як СК-банкрути перераховуватимуть до бюджету клієнтські податки. «Ймовірність купівлі «лівого» бланку поліса за 300-400 грн істотно зросте. І не буде ані податку, ані страхових платежів», – нарікає В'ячеслав Черняховський. За даними МТСБУ, з 58 компаній – членів бюро, станом на 30 червня, сім страхових компаній отримали задовільні оцінки роботи, а ще дві мають заборгованість перед фондами бюро.
Не підтримують страховики також альтернативний варіант – перевірку наявності оплаченої податкової квитанції. «Клієнти домовлятимуться з агентами про наявність квитанції навіть у тому випадку, якщо платіжки не буде. Проконтролювати кожного агента неможливо, особливо страховим компаніям, у яких великі агентські мережі. Більше того, якою б ідеальною не була побудова мережі, збої трапляються у всіх», – говорить голова правління СК «Княжа» Дмитро Грицута.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини