Україна йде ва-банк

Статьи: Украина идет ва-банк
Кілька місяців безуспішних переговорів України з приватними кредиторами змусили Мінфін змінити тактику, оскільки самостійно домогтися від них згоди на списання частини боргу не вийшло. Уряд звернувся за підтримкою до МВФ і направив кредиторам нову фінансову пропозицію.

Починається бій
Україна вирішила використати «важке озброєння» в переговорах з приватними держателями її зовнішнього боргу – до них буде залучено Міжнародний валютний фонд. На тристоронній зустрічі цього тижня обговорюватимуться технічні питання пропозиції України. «В результаті усі учасники процесу повинні отримати однакове розуміння технічних та економічних аспектів нашої пропозиції. І, таким чином, у кредиторів не буде причин надалі затримувати переговори з Україною про реструктуризацію боргу», – заявила в п'ятницю міністр фінансів Наталія Яресько. Якщо переговори затягуватимуться, МВФ готовий до їх завершення виділити Україні другий транш кредиту за програмою розширеного фінансування, у той же день пообіцяла голова МВФ Крістін Лагард.

Сторони обговорять нову пропозицію України, яка включає «значне зменшення основної суми боргу, продовження періоду погашення і зміну процентної ставки». Мінфін має новий аргумент, чому кредитори повинні пробачити їй частину зовнішнього боргу: ситуація в економіці країни виявилася набагато гіршою, ніж очікувалося раніше. Новий макропрогноз припускає падіння ВВП в 2015 році на 9%, а не 5,5%. При цьому Наталія Яресько назвала бажання кредиторів перекласти частину виплат у розмірі $8 млрд на резерви Нацбанку неприйнятним і незаконним. Вона підкреслила, що якщо кредитори не підуть на компроміс, Україна не зможе платити.

Сильне плече

Залучення до переговорного процесу третьої сторони – МВФ – аналітики вважають виправданим, оскільки двосторонні переговори поки що завершувалися взаємним обміном звинувачень. «Напевно, будуть намагатися разом говорити з кредиторами, і думають, що це виглядатиме солідніше. До того ж у кредиторів не вийде шантажувати Україну якимись проблемами з МВФ. Теоретично Україна тепер має трохи більше шансів на успіх. Нехай кредитори і зіткнуться зі збитками в разі реструктуризації, але це неминуче», – зазначив FinMaidan фахівець відділу продажів боргових цінних паперів ІК Dragon Capital Сергій Фурса. У ЗМІ вже публікувалася неофіційна інформація про вимогу України списати 40% боргу.

Заява МВФ про безумовне виділення другого траншу важлива не тільки для переговорів з кредиторами, а й для валютного ринку. «МВФ каже, що другий транш, по суті, не залежить від того, чи встигнуть домовитися, чи ні. Це найголовніше для нас зараз, – зазначає старший економічний стратег інвестиційної компанії AYA Capital Павло Ілляшенко. – Отримання другого траншу – це більше, ніж певна сума грошей, яка може поповнити резерви. Це впевненість в тому, що ми на вірному шляху і все йде за планом. Якщо знову зійдуться разом чинники втрати впевненості в уряді, країні та міжнародних партнерах, і військове загострення, як ці фактори зійшлися в лютому, то паніка, в тому числі на валютному ринку, може статися знову».

І хоча закон, що дозволяє Україні не платити за зовнішніми боргами, набув чинності ще 30 травня, Мінфін поки не буде його застосовувати, щоб не заважати переговорам з кредиторами. Тому Росії пощастило: український уряд планує своєчасно виплатити їй 22 червня купонний дохід у розмірі $75 млн за дворічними єврооблігаціями, випущеними в грудні 2013 року на $3 млрд. Однак здатність України оплачувати відсотки не повинна вплинути на результати переговорів за основним боргом. «Це купон. А Україна поки всім платить купони», – зазначає Сергій Фурса.

 

теги #МВФ #Кубів

Долучайтесь