Україна привертає нерезидентів високою прибутковістю держборгу

Україна привертає нерезидентів високою прибутковістю держборгу

Іноземні інвестори у січні подвоїли обсяг вкладень в українські внутрішні боргові папери. Нерезидентів зацікавили короткострокові гривневі ОВДП: спекулятивні операції з ними не тільки дозволять їм отримати до 20% річних, а й заробити на очікуваному зміцненні гривні. Приплив боргового капіталу дозволив НБУ відновити скупку валюти.

Нерезиденти заходять

Іноземні інвестори повертаються в Україну: у січні вкладення нерезидентів у облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) зросли майже вдвічі – на 5,5 млрд грн, до 11,8 млрд грн. Попри те, що січневий приріст не зміг побити попередній рекорд, ця тенденція видається обнадійливою. «Для порівняння: за лютий 2018 року портфель гривневих ОВДП збільшився за місяць на 8 млрд грн, тобто поки що темпи приросту ОВДП менше, ніж минулого року», – говорить начальник відділу по роботі з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрій Приходько.

Поточний рік став уже другим, коли інтерес інвесторів до України з'являється саме на початку року. У 2018-му максимальний обсяг вкладень нерезидентів у ОВДП зафіксовано 28 березня – 14,65 млрд грн, він підвищився до того моменту на 9,4 млрд грн за період від початку року. Інвестори заходили на короткий період – до кінця року портфель зменшився до 6,3 млрд грн.

Жорстка монетарна політика НБУ створила потужні передумови до того, щоб інвестори розцінювали Україну як країну для швидкого й високого заробітку. Висока облікова ставка у 18%, яку НБУ не знижував жодного разу з 2017 року, тримає високими ставки за ОВДП, а валютний курс гривні показував високу волатильність, в тому числі й періоди тривалого зміцнення.

«Вже традиційна сезонність курсу гривні, яка спостерігалася в останні кілька років, найвірогідніше, сформувала у інвесторів очікування чергового послаблення гривні в січні-лютому. Тому вони чекали старту 2019 року для нових інвестицій», – каже FinClub старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович. Так було минулого року, коли до 25 січня гривня ослабла до 28,87 грн/$, а під впливом припливу валюти, в тому числі від покупців ОВДП, гривня зміцнилася до 25,92 грн/$ вже до 13 березня. На рівні 26 грн/$ курс коливався аж до середини серпня, що обіцяло інвесторам додатковий курсовий дохід. Осінь не сприяла новим купівлям ОВДП, оскільки гривня девальвувала до 28,5 грн/$.

Цього року ситуація починає повторюватися: курс демонструє тенденції до зміцнення і гроші нерезидентів знову пішли в країну. Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова повідомила, що НБУ вже викупив у січні на міжбанку $120 млн. Для порівняння: доларовий еквівалент гривневого припливу капіталу нерезидентів у ОВДП склав за цей період близько $200 млн.

 

Під тінню МВФ

Цей тренд міг би не розпочатися, якщо б Україна не змогла в грудні підписати з МВФ нову програму stand-by загальним обсягом $3,9 млрд. «Можливо, інвестори очікували на фіналізацію нової програми МВФ для України, яку рада директорів затвердила тільки 18 грудня. Потім почалися різдвяні свята в Європі та США, тому, очевидно, інвестори відклали ухвалення інвестиційних рішень на січень», – пояснив FinClub Андрій Приходько.

Свою роль відіграло також поліпшення ситуації на зовнішніх ринках. «Четвертий квартал був важким: падали ринки акцій, зросла прибутковість за облігаціями емітентів країн, що розвиваються. Від початку року настрої на ринках радикально покращилися, тому інвестори почали звертати увагу на локальні валюти. Оскільки гривня відмінно закінчила минулий рік, зміцнившись на 1,4%, українські папери почали привертати увагу, особливо на тлі очікування пом'якшення грошової політики Нацбанком», – розповідає керівник напрямку інвестиційного бізнесу УкрСиббанку Сергій Ягнич. Андрій Приходько позитивним моментом називає завершення тривалого «шатдауну» в США, яке зміцнило глобальний оптимізм інвесторів, а це підтримує їхній інтерес до високоризикових активів, до яких відносяться українські облігації.

Інвесторам доступні вкладення також у інші українські боргові інструменти, але у ОВДП є чимало переваг. «У порівнянні з єврооблігаціями гривневі ОВДП мають більш високу процентну ставку. А своєчасний вхід у гривневі активи і вихід при більш сильній гривні додатково збільшує вигоду від таких вкладень», – каже Тарас Котович.

До того ж ризики дефолту за внутрішніми паперами України нижче, ніж за зовнішніми борговими інструментами. Сергій Ягнич каже, що історично локальний борг рідко підлягає реструктуризації. «У 2015 році Україна погасила усі зобов'язання за внутрішнім боргом, тоді як єврооблігації зазнали процесу реструктуризації», – підкреслив він.

Іноземні банки часто створюють зручні інструменти для полегшеного доступу інвесторів до боргів у локальних валютах. Citigroup Global Markets Holdings Inc. 29 січня випустила кредитні ноти під гривневі ОВДП на 777,42 млн грн. Термін погашення паперів – 8 квітня 2019 року. Аналогічні папери Citigroup випускала з серпня до грудня 2017 року (термін погашення – з 8 вересня 2018 року до 17 жовтня 2022-го). Крім того, кредитні ноти під українські ОВДП випускав британський ICBC Standard Bank і сінгапурська компанія Nomura International Funding.

Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів ІК Dragon Capital Сергій Фурса зазначає, що такі інструменти, як кредитні ноти, істотно спрощують доступ для нерезидентів на український ринок. «Це дуже зручно для інвесторів: не потрібно приїжджати в Україну, відкривати тут рахунки, проходити локальний комплаенс», – пояснює він. Сергій Фурса очікує, що якщо попит інвесторів зберігатиметься, Citigroup випускатиме додаткові обсяги паперів.

Гра в коротку

Основний інтерес у нерезидентів викликали гривневі папери (+5,53 млрд грн), тоді як обсяг ОВДП, номінованих в доларах США, знизився на 86,3 млн грн. «Як правило, із закінченням опалювального сезону гривня зміцнюється. Таким чином, інвестуючи у тримісячні облігації на сезонному піку курсу в січні-лютому з погашенням у квітні-травні, інвестор фактично хеджує валютні ризики і в міру зміцнення гривні отримує надприбуток за західними мірками у 19,5% і більше річних», – розповідає Андрій Приходько.

Наприклад, 29 січня прибутковість ОВДП з терміном обігу 91 день склала на первинному ринку 19,5%, а за більш довгими паперами – 18,47-18,98%. Ставки за ОВДП, номінованими в доларах, коливалися від 6,25% (терміном на 22 дні) до 7,25% (266 днів). «Інвестори заходять в Україну на очікуваннях зміцнення курсу гривні. Зростання курсу на 5-10% дозволить їм отримати додаткову прибутковість», – зазначає Сергій Фурса. Логіка такої операції проста: інвестор отримає від Мінфіну погашення боргу і виплату відсотків у гривні, після чого, у разі ревальвації гривні, він зможе за виручену суму купити на міжбанку більше доларів.

Андрій Приходько бачить ризики в поточній ситуації. «Бентежить фокус інвесторів на короткострокових інструментах. На аукціоні 29 січня найбільший обсяг серед гривневих ОВДП – 4 млрд грн – був розміщений терміном на 91 день. При цьому в І кварталі необхідно виплатити 59 млрд грн за внутрішнім держборгом, а в ІІ кварталі – вже 62 млрд грн. Короткі терміни ОВДП, випущених в І кварталі, збільшать і так рекордне навантаження на ІІ квартал», – вважає він.

Заступник голови НБУ Дмитро Сологуб каже, що НБУ пильно стежить за ситуацією. «Ці кошти досить рівномірно розподілені між різними термінами: це й 3-місячні, і 6-місячні, і річні облігації. Це не створює значних ризиків і піків погашення. І ми, і Мінфін будемо продовжувати дивитися на цю ситуацію. З іншого боку, в системі плаваючого обмінного курсу, коли НБУ і Мінфін не допускають різких піків погашень, така ситуація в принципі є нормальною і контрольованою. Ми бачили це минулого року», – запевняє він.

Ситуація win-win

Приплив грошей нерезидентів в українські ОВДП, як уже зазначалося, сприяє зміцненню гривні і/або поповненню валютних резервів НБУ, який скуповує надлишки валюти на міжбанку. Якщо 31 грудня 2018-го курс гривні становив 27,68 грн/$, а до 16 січня послабився до 28,16 грн/$, то наступного дня, коли нерезиденти почали купувати ОВДП, почалося й зміцнення курсу – до 31 січня він відкотився до 27,75 грн/$. «Разом з тим говорити про їх радикальний вплив на курс передчасно. Набагато більший ефект на курс має виручка аграрних експортерів, що реалізують рекордний врожай 2018 року», – вважає Сергій Ягнич.

Чисте сальдо операцій НБУ в січні склало $120 млн, причому якщо за перші два тижні січня Нацбанку довелося навіть продати на міжбанку сумарно $54,33 млн, після заходу нерезидентів НБУ більше жодного разу не продавав валюту – тільки купував. За останні три тижні він купив приблизно $155 млн, не рахуючи $20 млн, придбаних в першій половині місяця. «Без сумніву, приплив валюти від нерезидентів підтримує гривню, але обсяг вкладень усе ще невеликий, тому істотного впливу на курс не чинить», – вважає Тарас Котович.

Сергій Ягнич зазначив, що основні стратегії інвесторів у ОВДП будуть відіграні найближчим часом, після чого варто очікувати певної паузи в зв'язку з наближенням виборів: в березні-квітні відбудеться перший і другий тур президентських виборів. «Водночас процентні ставки за гривнею залишаються високими, що не виключає продовження інвестицій в ОВДП іноземними інвесторами», – сказав він. Зупинити спекулятивний приплив капіталу може занадто швидке зміцнення курсу, адже за ним, вже традиційно, слідує девальвація. Не секрет, що український бізнес, наприклад, вважає, що на початку 2019 року курс досягне 30 грн/$.

На думку Андрія Приходька, підтримати рішення інвесторів вкладати в Україну може і рішення МВФ про виділення в травні другого траншу кредиту. «Це може стати стимулом для нерезидентів і в другій половині року», – припускає Андрій Приходько. Плюс влада працює над тим, щоб нівелювати бюрократичні перепони на шляху іноземних покупців. «Окремо відзначу очікування щодо запуску українських локальних паперів у Clearstream, що може додатково підігріти інтерес інвесторів в українські папери», – говорить Сергій Ягнич.

Вікторія Руденко

Долучайтесь