Валютні операції спростять
Українцям обіцяють у майбутньому спростити операції з валютою. НБУ готовий полегшити експортно-імпортні операції та сприяти припливу прямих іноземних інвестицій. Експерти радять зробити акцент і на зворотному процесі – механізмах інвестування українців у закордонні активи.
НБУ готується до полегшення
Національний банк розповів, як планує провести валютну лібералізацію. Зараз операції з валютою регулюються декретом 1993 року, який, за визнанням Нацбанку, давно застарів. Через це практично будь-яка зовнішня операція вимагає тривалого і складного отримання індивідуальної валютної ліцензії Нацбанку. Тому регулятор планує сконцентруватися на спрощенні експортно-імпортних операцій та поліпшенні можливостей для інвестування грошей в Україну. «У першу чергу потрібно провести лібералізацію поточного рахунку, а також ринку прямих інвестицій. Як правило, інвестиції йдуть в технології та менеджмент, що може дозволити Україні стати частиною виробничих потужностей в усьому світі», – вважає заступник голови Нацбанку Олег Чурій. Він не назвав інструменти, які планується впровадити для цих цілей.
Передумовами до лібералізації в НБУ бачать достатній рівень міжнародних резервів, капіталізацію банківської системи, усунення дисбалансів поточного рахунку, плаваючий курс, зниження інфляції. «Не повинно бути ситуації, коли держава позичає гроші на зовнішньому ринку за привабливішими для інвесторів ставками і стає конкурентом для приватного бізнесу», – зазначає Олег Чурій.
Що стосується нинішніх адміністративних обмежень, які діють на валютному ринку, то Нацбанк не планує їх скасовувати найближчим часом. «Ми розуміємо, що ніякої зручності для бізнесу і людей це не створює. Нашим завданням була стабілізація ринку, коли він вийшов з-під контролю через війну. Адміністративні обмеження тимчасові, вони потрібні, щоб стримати атаку на курс національної валюти. Безумовно, багато з цих обмежень драконівські, вони заважають бізнесу. Але не факт, що після їх скасування до України відразу ж зайдуть інвестиції», – розповідає Олег Чурій.
Ринок хоче інструментів
Учасники ринку давно чекають полегшення правил роботи з валютою. Центр економічних стратегій з'ясував, що для надходження валюти в країну потрібні передбачуване середовище, дерегуляція та економічне зростання. «Це навіть важливіше, ніж припинення війни на сході. Якщо не можна вивести валюту з країни, то ніхто не буде її заводити, – впевнена заступник голови Центру економічних стратегій Марія Репко. – Негативними чинниками залишаються необхідність продажу 75% валютної виручки та резервування коштів на чотири дні. У результаті бізнес згортається або переходить у тінь».
Нацбанку рекомендують сконцентруватися не просто на пом'якшенні правил роботи з валютою, а на створенні конкретних інструментів. «Ліберальна економічна система набагато краща, ніж закрита. Одним з головних моментів є створення нормальних умов для приходу приватного капіталу в країну», – вважає голова наглядової ради Національного депозитарію Роман Сульжик. «Одне з головних питань для ринку – торгівля гривнею і свопи. Це питання не вирішується 20 років. Регулятору потрібно врахувати цю задачу, і ринок буде серйозно лібералізовано. Якщо цей інструмент не буде нормально запущено на ринок, то ми й далі 10 років говоритимемо про лібералізацію», – підкреслює член наглядової ради Української кредитно-банківської спілки Ярослав Колесник.
Учасники ринку зацікавлені в можливостях для інвестування в іноземні активи. «Валютна лібералізація має проводитись для чогось. Необхідне створення ринку і надання людям можливостей заробляти на ньому. Валюта і валютні свопи – це основні інструменти, які потрібні для запуску ринку. Треба дати можливість українцям інвестувати в іноземні активи. У ПАР створили квазііноземні інструменти, номіновані в локальній валюті: можна отримати еквівалент акцій Apple в локальній валюті, і якщо продаєш, то отримуєш суму теж в локальній валюті», – зазначає Роман Сульжик.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини