Удвох дешевше

У парламенті пропонують знизити вдвічі вартість ОСЦПВ для міжнародних перевізників, які укладають річні договори страхування «Зелена карта». Ця ініціатива аргументується тим, що такі автомобілі більшу частину часу перебувають за межами України. Страховики здивовані: у них і так є інструменти, що дозволяють здешевити вартість страхових послуг для міжнародних перевізників.

Велика знижка

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 1845, яким пропонується зменшити для перевізників на 50% розмір страхового платежу за ОСЦПВ. Але не для всіх, а тільки для тих автовласників, які на термін дії ОСЦПВ уклали договір «Зеленої карти», що діє на території усіх країн – членів міжнародної системи автомобільного страхування «Зелена карта». При цьому «зазначена пільга надається при укладенні внутрішнього та міжнародного договорів ОСЦПВ у того самого страховика», говориться в проекті, поданому членом комітету з питань транспорту Віктором Остапчуком (група «Економічний розвиток»).

Перевізники страхують свою цивільну відповідальність як за межами України («Зелена карта»), так і всередині країни (ОСЦПВ). Транспортні засоби міжнародних автомобільних перевізників 60-70% робочого часу перебувають за кордоном, де їх ризики перед третіми особами покриває «Зелена карта», і не потребують повного покриття «внутрішнього» страхування. «В умовах скорочення ринку міжнародних перевезень вантажів та зменшення вартості цих послуг перевізники знаходяться на межі рентабельності, тому оплата страхування в разі відсутності такої необхідності призводить до невиправданих фінансових витрат. Основним завданням прийняття законопроекту є збільшення конкурентоспроможності українських перевізників під час здійснення міжнародних автомобільних перевезень», – йдеться в пояснювальній записці.

Страхова дискримінація

Учасники ринку здивовані ініціативою. «Абсолютно незрозуміло, на чому грунтується автор законопроекту: ніяких розрахунків немає. Грузоперевізник, який катається з України в Росію чи Білорусь, навряд чи 60-70% часу проводить за кордоном, адже він значну частину шляху проїжджає територією України. І чому знижка за ОСЦПВ має бути саме 50%? І чому має бути знижка в принципі? Адже для розрахунку тарифів за ОСЦПВ усі ці показники було враховано, і вони мають бути закладені у вартість «автоцивілки» для вантажних автомобілів», – вважає голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський.

Поданий законопроект спричинить дискримінацію на страховому ринку. Повними членами МТСБУ, які мають право укладати договори «Зеленої карти», є дев'ять страхових компаній: «Оранта», «Аска», «ІНГО Україна», «Княжа», «Глобус», УТСК, «PZU Україна», «Перша» і СГ «ТАС». При цьому далеко не всі вони входять до топ-10 за кількістю проданих полісів ОСЦПВ. «Тарифи за ОСЦПВ – не сфера відповідальності депутатів. Тарифи за ОСЦПВ затверджує Нацкомфінпослуг. Якщо страховики вважають, що розрахунки некоректні, то можуть ініціювати перегляд тарифів для цієї категорії автомобілів», – каже перший віце-президент страхової компанії «АХА Страхування» Андрій Перетяжко.

Страховики, які працюють з перевізниками, не бачать сенсу в прийнятті закону. «Як правило, перевізники обслуговуються у нас комплексно: купують і ОСЦПВ, і «Зелену карту», і КАСКО, і ДСЦПВ, тому ми розраховуємо вартість послуг для них комплексно. Якщо це беззбитковий клієнт, ми надаємо йому знижку з добровільних видів страхування, тарифи за якими не регулюються державою. До того ж частка ОСЦПВ в комплексній вартості послуг мінімальна», – розповідає голова правління СК «Княжа» Дмитро Грицута. Крім того, йдеться про невелику економію для перевізника. Для вантажного автомобіля річна «Зелена карта» коштує близько 12,5 тис. грн, тоді як ОСЦПВ – 1,5-2 тис. грн.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь