Інвесторів насичують інструментами

Інвесторів насичують інструментами

«Українська біржа» вчора запустила торги ф'ючерсами на долар і золото, а тиждень тому ф'ючерси на долар і євро з'явилися на біржі «Перспектива». Вже за тиждень почнеться «подвійний лістинг» для акцій «Укрпродукту» і «Миронівського хлібопродукту», які торгуються на Лондонській фондовій біржі. Хоча зараз не найкращий час для інвестицій, торговці сподіваються, що нові інструменти дозволять зацікавити нових покупців.

Ринку немає, інструменти – є

Українські майданчики наввипередки запускають нові біржові інструменти. У перший день торгів на «Українській біржі» було укладено 44 угоди з ф'ючерсами на долар-гривню і 15 – з ф'ючерсами на золото. Їх обсяг склав 855,8 тис. грн і 308 тис. грн відповідно. Останні угоди показали очікування курсу 16 березня у 19,5 грн/$ (+14,7% до відкриття ринку) і вартість однієї тройської унції золота у $1289,6 (-0,03%). «Ринок давно потребує цих інструментів, особливо очікуваним був ф'ючерс на долар. Завдяки його запуску можна зменшити тиск на валютний ринок: частина накопиченого спекулятивного інтересу на валюту перейде на регульований біржовий ринок», – вважає глава правління «Української біржі» Олег Ткаченко. На його думку, ф'ючерс на долар може зацікавити зарубіжних інвесторів, для яких валютний ризик є важливим під час купівлі українських активів.

Вартість долара при експірації ф'ючерсу візьмуть з даних агентства Thompson Reuters. «Однак у зв'язку з тим, що цей курс тимчасово не розраховується, будемо використовувати середньозважений курс долара США по відношенню до гривні, який визначається НБУ на підставі даних міжбанку на 16:00», – уточнили в УБ. «Валютний ф'ючерс ми запускаємо не в тому вигляді, в якому нам би хотілося. У країні немає курсу, який би відображав реальну ситуацію на ринку. Тому ми запустили лише короткий інструмент – березневий ф'ючерс на долар з експірацією 16 березня», – говорить Олег Ткаченко. «Будемо сподіватися, що НБУ, як і обіцяв, після 29 січня змінить правила роботи на міжбанку, і у нас з'явиться один ринковий курс», – очікує керуючий директор ІГ «Універ» Олексій Сухоруков.

Більш «правильним» інструментом Олег Ткаченко називає ф'ючерс на золото. «Вартість базового активу фіксується в доларах і прив'язана до лондонського фіксингу, який публікується The London Bullion Market Association. У всьому світі ціна золота фіксується в доларах. Україна не повинна бути винятком», – зазначає він. Базовий розмір гарантійного забезпечення для ф'ючерсу на долар становить 20%, для ф'ючерсу на золото – 10%.

Тиждень тому торгівлю ф'ючерсами на долар і євро запустила біржа «Перспектива». Але вона запропонувала відразу чотири типи доларових ф'ючерсних контрактів: на офіційний курс НБУ, середньозважений курс на міжбанку, розрахунковий курс агентства Thomson Reuters і середнє арифметичне значення між офіційним курсом і середньозваженими спот-котируваннями курсу, які оголошуються брокерами і публікуються Thomson Reuters. Для ф'ючерсів на євро використовується дві прив'язки: гривневе значення офіційного курсу євро або гривневе значення множення курсу євро ЄЦБ на міжбанківську ціну долара. Обсяг торгів цими інструментами з 21 січня до 28 січня склав 9,8 млн грн за ф'ючерсом на долар і 7,1 млн грн – на євро. За цей період була укладена 951 угода за 260 договорами.

Аналогічний інструмент є і на «Українській міжбанківській валютній біржі»: запущені ф'ючерси на долар, євро та російський рубль. Готує запуск ф'ючерного контракту на курс долар-гривня і ПФТС.

На два фронти

2 лютого на «Українській біржі» з'явиться ще один інструмент: почнуться торги акціями «Укрпродукту» і «Миронівського хлібопродукту». Зараз ці емітенти котируються на Лондонській фондовій біржі. Кратність лоту МХП – 10 акцій, «Укрпродукту» – 1000. До лістингу допущені 1,3 млн акцій «Укрпродукту» (2,22%) і 250 тис. акцій МХП (0,23%).

За даними LSE, вчора вартість акцій МХП (MHPC) склала 9,22 фунта, а «Укрпродукту» (UKR) – 7,43 пенса. «Ми могли б запустити торги цими паперами і раніше, проте з 2 лютого набувають чинності нові тарифи НДУ, які дозволяють торгувати цими паперами невеликими лотами і з невеликою комісією», – уточнив Олег Ткаченко.

Експерти вважають акції МХП більш привабливими для потенційних інвесторів. «Сектор, в якому працює компанія, не відчуває таких великих труднощів, як молочна галузь (сектор, в якому працює «Укрпродукт». – FinMaidan) після заборони експорту в Росію. До того ж МХП дуже добре й швидко розширює свої виробничі майданчики і ринки збуту – на сьогодні вони вже експортують 30% загального виробництва м'яса птиці по компанії», – говорить аналітик компанії Dragon Capital Тамара Левченко.

Якщо один з цих паперів торгуватиметься активно, його можуть включити в індекс. «Найближчий перегляд індексного кошика заплановано на кінець березня. Але я не думаю, що до цього часу якийсь з паперів досягне необхідних показників», – зазначив Олег Ткаченко.

Інвестори пам'ятають історію агрохолдингу «Мрія», але їх це не зупинить. «Ми вважаємо папери цих емітентів привабливими в першу чергу тому, що вони номіновані у валюті й котируються за кордоном. Сподіваємося, що ситуація з компанією «Мрія» підштовхне Україну до більш правильних законодавчих ініціатив, аби подібна ситуація не повторилася», – говорить директор фінансової компанії «Куб» Костянтин Шевчук.

Проба пера

В умовах відсутності ліквідності на ринку нові інструменти працюватимуть «в сплячому режимі». «Ми дуже довго працювали над запуском цих інструментів. Можливо, зараз не найкращий час для їх запуску, але відкладати вже немає сенсу. Ми сподіваємося на краще. «Українська біржа», наприклад, почала роботу в березні 2009 року, коли фондовий ринок був «на дні», але потім ситуація змінилася», – згадує Олег Ткаченко. На «Перспективі» за тиждень всього шість членів біржі отримали доступ до торгівлі ф'ючерсами на іноземні валюти. «Ще п'ять знаходяться в стадії підключення», – сказав глава біржі Станіслав Шишков.

Серед торговців поки немає банків. «Узгодження внутрішньої регламентації бізнес-процесів в банках вимагає більш тривалого часу, ніж у торговців. Але вже є велика кількість звернень від банків, які перейшли до технічних питань, відпрацювання внутрішніх процедур, обговорення особливостей обслуговування клієнтів», – розповідає Станіслав Шишков. До того ж, згідно з п. 6.2 постанови НБУ № 758 від 4 грудня «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному і валютному ринках України», банкам до 3 березня заборонені операції без поставки валюти. Не активні й фізособи. «Поки серед клієнтів по операціях домінують юридичні особи», – говорить Станіслав Шишков.

Найперспективнішим з усіх інструментів поки називають ф'ючерс на золото. «Фактично українці отримали можливість купувати золото за світовими ринковими цінами. Ф'ючерс на золото може скласти сильну конкуренцію купівлі золотих зливків або відкриттю золотих депозитів», – вважає керівник відділу маркетингу та продажів онлайн-брокера I-NVEST Микола Ковригін. Різниця між купівлею та продажем фізичного золота в одному банку може досягати 30%. При цьому більшість банків працюють лише зі своїми зливками або приймають «чужі» зливки з істотним дисконтом.

Недоліки мають і депозити в золоті. «Існує спредовий ризик, до того ж на такі рахунки і вклади не поширюється гарантія держави. А якщо ви придбали ф'ючерс на золото і ціни на золото ростуть, то ви отримуєте прибуток від цього зростання», – говорить Микола Ковригін.

Долучайтесь