Вкладники в пошуках депозиту
Ціна грошей
Довіра українців до банківських установ відновлюється не так швидко, як її було підірвано масовим банкрутством банків за останні півтора року. Рецесія економіки, падіння реального рівня доходів населення і вихід з ринку 60 банків знизили бажання українців зберігати вклади в банках. Щоб утримати клієнтів, банки змушені пропонувати їм високі ставки за депозитами, навіть незважаючи на зниження інфляційних ризиків, що розпочалося.
Від початку осені ставки за гривневими депозитами виросли, хоч і незначною мірою, майже на всій лінійці банківських продуктів. Згідно з Українським індексом ставок за депозитами фізосіб (UIRD), найпомітніше підвищилася середня прибутковість за 9- і 12-місячними вкладами – на 0,38 п.п. (до 21,09%) і 0,37 п.п. (до 21,71%) відповідно. Піврічні вклади додали 0,27 п.п. (21,69%). Лише 3-місячні ресурси подешевшали – знизилися на 0,4 п.п., до 20,63%. Це ставки до оподаткування: реальний дохід вкладників складе 16,19-17,04%.
FinClub вивчив пропозиції за гривневими депозитами двох десятків банків з найбільшими роздрібними портфелями. Вже традиційно, вища прибутковість – у банків з українським капіталом, ніж у їхніх іноземних конкурентів. Дорожче за всіх за річну гривню ще наприкінці вересня платив ПриватБанк – 27% при розміщенні коштів без права на їхнє дострокове повернення. Вже на початку жовтня ставка знизилася до 26%. За умови пролонгації вкладу до неї може бути додано 0,5%, але оскільки «термінові» вклади з'явилися тільки в червні, найближчий річний строковий вклад у клієнтів ПриватБанку закінчиться лише на початку літа 2016 року. До того часу 0,5-відсоткову надбавку до депозиту під час пролонгації вкладники можуть отримувати тільки за звичайними вкладами з правом дострокового розірвання, за яким максимальна ставка складає 23%. Найскромніший заробіток серед досліджуваних установ пропонує УкрСиббанк – 14% річних. Така прибутковість не влаштовує масового клієнта, тому логічно, що роздрібний депозитний портфель банку складає лише 8,55% від аналогічного портфеля ПриватБанку.
Це екстремуми, а в середньому ставки рештою банків пропонуються в діапазоні 21-25%. Банки не поспішають знижувати прибутковість вкладів, щоб уникнути зниження ліквідності. Практично всю першу половину року вони боролися з відтоком коштів фізосіб. Домогтися більш-менш стійкого нарощування депозитного портфеля більшості вдалося лише в другій половині року. «У таких умовах знижувати депозитні ставки було нелогічно. Говорити про зниження ставок за депозитами фізосіб як про тренд можна тільки у випадку відносної стабільності національної валюти і відсутності відтоку вкладів як мінімум до кінця осені. Відносно стабільний курс дає можливість банкам демонструвати приріст вкладів населення в гривні», – зазначає директор з пасивних операцій Фідобанку Олена Дорошенко.
Зниження прибутковості було розмито появою двох видів депозитів – термінових без права дострокового розірвання і термінових з такою можливістю. Останні вклади є дешевшими, оскільки кошти можна забрати в будь-який момент. Як правило, в одному банку різниця ставок цих двох депозитів становить кілька процентних пунктів. «Перше зниження ставок вже відбулося. Багато банків запропонували два види депозитів: з можливістю дострокового розірвання і без. Ставки з можливістю дострокового розірвання у великих банках були знижені на 2-3 п.п.», – говорить директор з роздрібного бізнесу Альфа-банку Артур Атанов.
Майбутні ставки
Проте очікування банкірів щодо зниження процентних витрат на виплату ставок за депозитами досить оптимістичні. Тон у цьому напрямку задає Нацбанк, який наполегливо знижує рівень свого ключового показника. Наприкінці серпня він зменшив облікову ставку з 30% до 27%, а за місяць опустив її відразу на 5 процентних пунктів, до 22% річних. Таким чином він дав сильний сигнал банкам: ресурси на ринку дешевшають, і це не випадковість, а тренд. «Зниженню депозитних ставок має сприяти рішення НБУ про зниження облікової ставки з 27% до 22%. Якщо на ринок не впливатимуть зовнішні негативні фактори, ми очікуємо поступового зниження ставок на гривневі депозити до кінця року», – коментує провідний експерт сектора розвитку роздрібного бізнесу ОТП Банку Юрій Пономаренко. При цьому регулятор планує і далі зменшувати вартість своїх грошей. «Продовжується лібералізація грошово-кредитної політики, яка почалася минулого місяця. Вважаємо, що протягом осені ми спостерігатимемо плавне зниження депозитних ставок за вкладами фізосіб», – говорить начальник управління пасивних, комісійних та сервісних продуктів ВТБ Банку Марина Кшиніна.
Але не можна стверджувати, що тренд щодо ставок рухатиметься в одному напрямку. «Досвід кількох попередніх років показав, що зазвичай наприкінці року банки намагаються збільшити обсяг залишків і поліпшити показники ліквідності. Як правило, інструментом для цього є спеціальні депозитні пропозиції з високою ставкою. Цього року осінь почалася з деякого зниження ставок власником найбільшого депозитного портфеля – ПриватБанком. Також Ощадбанк оголосив про намір знизити процентні ставки за депозитами. Це сигнал для основної маси гравців – поступово знижувати процентні ставки і рухатись шляхом стабілізації ринку. Навряд чи зниження буде різким, але його можна очікувати в найближчому майбутньому», – розповідає начальник управління розробки продуктів Укрсоцбанку Ольга Шостак.
Питання строків
Поява повноцінних строкових вкладів, які не можна забрати з банку до закінчення терміну дії договору, також вплинула на процентні ставки. Раніше ст. 1060 Цивільного кодексу зобов'язувала банки повертати вкладникові депозит на першу вимогу. Від червня дострокове повернення строкових вкладів можливе, тільки якщо така норма прописана в договорі з фізособою.
Вкладники, які розмістили строкові вклади в банках, які в подальшому починають відчувати труднощі з платоспроможністю, тепер не можуть терміново забрати з них свої кошти, таким чином прискоривши банкрутство банку. «Ми не помічаємо у клієнтів упередження щодо депозитів без можливості дострокового зняття. Такими депозитами користуються, просто вибираючи короткострокові вклади на три-шість місяців. Довгі терміни розміщення грошей клієнти поки не розглядають», – зазначає заступник голови правління Сбербанку Росії Ірина Князєва.
Щоб зробити строковий вклад привабливішим для клієнтів, банки пропонують за ним вищий дохід, ніж за вкладами, які можна розірвати достроково. «Можна припустити, що зважаючи на високу оборотність портфеля нерозривний депозит складе у портфелі банку до кінця року частку до 50%», – говорить Марина Кшиніна. «Найбільшою популярністю користуються строкові вклади з фіксованою датою виплати: близько 90% нових клієнтів нашого банку вибирають для себе саме такий вид вкладів. За 3,5 місяця даної пропозиції ми повністю змінили структуру депозитного портфеля банку, де більшу частину – 55% – тепер складають строкові вклади», – говорить заступник голови правління Банку Кредит Дніпро Андрій Мойсеєнко.
Однак далеко не всі банки впровадили у себе депозит без можливості дострокового зняття (див. таблицю), щоб не відлякати частину клієнтів. «Усі вклади фізосіб у Кредобанку передбачають можливість дострокового розірвання. Ми уважно стежимо за ситуацією на ринку, і коли він буде готовий приймати вклади без дострокового розірвання, тоді банк запропонує такі депозити клієнтам», – розповідає директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Орися Юзвишин.
Короткий попит
Але громадяни не поспішають надовго розлучатися із заощадженнями. «Найбільшою популярністю користуються вклади терміном до шести місяців. Саме на цей час більша частина населення може спрогнозувати свою потребу в заощадженнях. Переконати клієнта розмістити кошти на триваліший термін може тільки бездоганна репутація банку та його надійність. У цьому випадку процентна ставка не відіграє вирішальної ролі – на перше місце виходить збереження коштів і впевненість у їхньому поверненні після закінчення терміну депозиту», – говорить Ольга Шостак. На такий невеликий термін клієнти готові віддати гроші навіть без права дострокового зняття. «За нашими спостереженнями, вклади без можливості дострокового зняття на строк від трьох до шести місяців найбільш цікаві нашим клієнтам, оскільки умови за ними вигідніші, ніж за вкладами на аналогічний термін з можливістю дострокового зняття коштів. А короткий термін дозволяє клієнтам гнучкіше і ефективніше управляти своїми заощадженнями», – зазначає директор департаменту продуктів роздрібного бізнесу і транзакційного банкінгу Універсал Банку Андрій Звізло.
Поступово частка довгих вкладів ростиме. «Що стосується терміновості, то нові депозити в основному відкривають на тримісячний термін, це понад 51% вкладників. Популярні також короткі терміни розміщення депозитних вкладів до місяця, яким віддають перевагу 28%, – говорить Марина Кшиніна. – Але останнім часом триває стійкий тренд до подовження портфелів. Зараз частка 6-місячних вкладів становить 22%, тоді як у січні це було 8%».
Однією з головних причин небажання громадян довіряти банкам гроші на довгий термін є обмеження на їхнє зняття. З гривневих рахунків можна знімати до 300 тис. грн на день, з валютних – лише до 15 тис. грн. Клієнти незадоволені лімітами. «Обмеження, звичайно, психологічно впливають на всіх, бо показують, що до бажаної стабільності банківська система ще не повернулася», – підкреслює керівник департаменту заощаджень ПриватБанку Андрій Шульга. Особливо актуальне це питання для валютних вкладів. «Багато клієнтів не готові приносити гроші в банк за наявності обмежень. Ми бачимо відтік в доларі 1% і приплив в гривні 1%. Багато клієнтів розуміють, що до квітня Україна взяла на себе зобов'язання перед МВФ зняти обмеження. Проте емоційно вони не готові приносити валюту, розуміючи, що держава накладає обмеження на зняття цих вкладів», – зазначає Артур Атанов.
Мало нового
Запобігти відтоку коштів банки намагаються за рахунок впровадження депозитних сертифікатів. «На іменні депозитні сертифікати не поширюються обмеження НБУ на зняття готівки, при цьому вони покриваються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Саме такі умови зараз шукають люди для збереження і примноження коштів», – говорить Ірина Князєва.
Клієнтів також утримують програмами лояльності. «Принципово нових інструментів не з'явилося, хоча деякі банки почали активно пропонувати модифіковані депозитні продукти, які завдяки нововведенням або додатковим бонусам користувалися високою популярністю у вкладників. Наприклад, це депозити ПриватБанку з компенсацією банком податку на депозити або акційні депозити Фідобанку з компенсацією комунальних витрат або наданням бонусів на покупки», – зазначає Олена Дорошенко.
У той же час банківський депозит є єдиним інвестиційним інструментом в країні, повернення якого гарантується державою. Навіть з урахуванням обмежень суми і термінів повернення він залишається менш ризиковим, ніж інші фінансові продукти. За даними Нацбанку, роздрібний депозитний портфель у гривні почав рости в червні: за три місяці приплив на гривневі рахунки склав 2 млрд грн, хоча від початку року відтік склав 22 млрд грн.
ТОП-новини