Нацбанк не виправдав очікувань
Учасники валютного ринку вчора були розчаровані обіцяним Нацбанком скасуванням частини валютних обмежень: більшість з них є «косметичними». НБУ не прагне спростити можливості купити валюту, його дії спрямовані на те, щоб простіше було її продати. Учасники ринку визнають, що підстав для радикальних пом'якшувальних заходів немає, просто регулятору потрібно зберігати видимість лібералізації ринку.
Учора Нацбанк, як і обіцяв минулого тижня, переглянув обмеження, що діяли на валютному ринку. НБУ прийняв постанову № 718 «з метою вдосконалення порядку проведення деяких валютних операцій», якою поліпшив умови для співробітництва України з іноземними державами – партнерами та міжнародними організаціями.
Скасовано вимогу з продажу валюти, що надійшла за проектами, які здійснюються на основі угод про участь України в міжнародних програмах Європейського союзу. Також вимога примусового продажу валюти не поширюється тепер на гранти, які українські підприємства отримують у міжнародних фінансових організацій.
Не підлягає обов'язковому продажу і валюта, яка надійшла від нерезидента як грошове забезпечення (гарантійний внесок) участі в аукціоні з приватизації державного майна на рахунки організатора.
Зміни торкнуться і населення, щоправда, не ті, на які чекали. Нацбанк зняв обмеження на продаж іноземної валюти банкам. Зараз ліміт на видачу готівкових коштів у гривні через каси та банкомати встановлено у розмірі до 300 тис. грн на добу на одного клієнта. Тобто в день можна було продати в одному банку не більше $13 тис. Після 23 жовтня продавати валюту банкам можна буде без обмежень: хоч $20 тис., хоч $1 млн. Можна буде отримати гривневий еквівалент готівкою і піти з банку.
Робота над помилками
Учасники фінансового ринку скептично поставилися до ініціативи Нацбанку. «Ніякого послаблення валютних обмежень не відбулося, Нацбанк тільки усунув безглузді бар'єри, які заважали валюті потрапити в країну або в легальний обіг. Крок позитивний, але це не реформи, а виправлення раніше зроблених помилок», – констатує член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран. «Більшість змін стосуються переважно потоку валюти, який не пов'язаний з отриманням прибутку. У нинішніх умовах практичного закриття міжнародних ринків капіталу для України уряд може розраховувати на прихід в країну подібних фінансових ресурсів, тому сприяння таким валютним операціям є цілком логічним», – вважає старший аналітик компанії Empire State Capital Partners Тантелі Ратувухері.
Щоправда, обсяг операцій, які дозволив Нацбанк, буде незначним. «Дані зміни в поточній ситуації ніякого серйозного впливу на курс зробити не зможуть», – вважає головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку Микита Мишаков.
Обіцяного чекають
Нацбанк опинився в заручниках власної ж політики. З одного боку, він зобов'язався пом'якшувати умови роботи на валютному ринку, а з іншого – підстав для скасування обмежень зараз немає. «Обережність Нацбанку пов'язана з тим, що, справді, Україна усе ще не почала сама заробляти валюту. І надходження валюти в країну пов'язано насамперед з фінансовою допомогою або кредитуванням за лінією міжнародних фінансових організацій або за міжурядовими угодами. Таким чином, українська влада не має ні морального, ні юридичного права пускати ці кошти у вільний обіг», – пояснює Тантелі Ратувухері.
Більш суттєвої лібералізації ринку, на думку Віталія Шапрана, можна досягти тільки після досягнення домовленостей з МВФ. «Нацбанк занадто обережний під тиском МВФ. Фонд зараз взагалі дуже погано оцінює перспективи ринків, що розвиваються, які залежні від сировини. Без домовленостей з МВФ лібералізація просто неможлива», – вважає Віталій Шапран.
ТОП-новини