Курсовий стрибок
Після періоду довгої «стабільності» готівковий долар знову перевищив рівень 24 грн/$. Девальвації гривні сприяв комплекс факторів: вибори, що наближаються, поновлення виплат вкладів Дельта Банку, дефіцит валюти на міжбанку, спровокований у тому числі викупом валюти Нацбанком. Учасники ринку розраховують, що регулятор дотримає своєї обіцянки утримати курс на міжбанку в межах коридору 21-23 грн/$.
Попит тисне на курс
Чергова хвиля подорожчання долара припала якраз на останній тиждень перед місцевими виборами: вартість готівкової іноземної валюти в більшості обмінників вже перевищила рівень 24 грн/$. Банки пропонували валюту в діапазоні 23,5-24,5 грн/$. На міжбанківському ринку долар в понеділок – середу підскочив до 22,6 грн/$, щоправда, учора знизився до 22,28 грн. Це зменшило темпи подорожчання валюти від початку тижня до 76 копійок.
Регулятор пояснює цю ситуацію перекосом попиту і пропозиції на ринку. «Такі коливання, в тому числі й ті, що спостерігаються протягом поточного тижня, не є чимось екстраординарним. Вони неодноразово спостерігалися і в попередні місяці, але завдяки саморегулюванню ринку гривня коливалася в досить широкому діапазоні 21-23 грн/$, і в підсумку ринок виходив на середній рівноважний курс близько 22 грн/$», – говорить директор департаменту відкритих ринків НБУ Сергій Пономаренко.
Банкіри підтверджують дефіцит, що виник. «Одна з причин – зростання курсу на міжбанківському валютному ринку, яке відбулося за рахунок скорочення пропозиції валюти. Якщо раніше в жовтні щоденний обсяг продажу доларів на міжбанку був у межах $200-250 млн, то на початку поточного тижня цей показник склав $180,5 млн», – розповідає начальник казначейства ВТБ Банку Станіслав Верхградський.
На курс впливають також інші фактори. «Волатильність національної валюти і постійна деформація курсу гривні до долара США мають кілька причин. По-перше, український експорт ще не приносить тих валютних надходжень в економіку країни, які потрібні для реальної стабілізації курсу. НБУ змушений різати заявки імпортерів. По-друге, залишається багато незрозумілого з опалювальним сезоном і валютними апетитами НАК «Нафтогаз України», і одночасно сезонна інфляція тисне на національну валюту. По-третє – основні валютні гравці навчилися «правильно спекулювати» в рамках аукціонів НБУ», – пояснює начальник відділу стратегічного планування Укрсоцбанку Єгор Перелигін.
В очікуванні вибору
Ще однією з причин просідання гривні є зростання курсу перед черговими місцевими виборами. «У населення гарна «фінансова пам'ять», згідно з якою до виборів курс валюти стабільний, а от після виборів можливе зростання. Фінансовий ринок продовжуватиме функціонувати в коридорі 21-23 грн/$ на безготівковому ринку і 23/25 грн/$ – на готівковому. Вважаю, що не варто забувати про наближення новорічних свят, на підготовку до яких знадобиться гривня. Тому треба дуже ретельно зважувати всі за і проти, приймаючи рішення про купівлю валюти», – зазначає начальник управління казначейства Індустріалбанку Антон Марюхнич.
Банкіри не очікують здешевлення валюти наступного тижня. «Після виборів не відбудеться ні зниження, ні зростання. Будуть коливання в тих самих межах, бо результати виборів істотно не позначаться на валютному ринку. Якщо не буде ескалації військових дій на сході країни, негативу в питанні проблем з опаленням, не нагнітатимуться спекуляції щодо $3 млрд, які Україна повинна погасити Росії в грудні, а також якщо не буде нових негативних політичних чи економічних подій, курс ще деякий час коливатиметься в нинішньому діапазоні», – зазначає заступник директора казначейства банку «Хрещатик» Едуард Назаренко.
У той же час учасники ринку розраховують, що після виборів паніка стихне і ситуація на валютному ринку стабілізується. «Незалежно від регіону населення реагує на саме слово «вибори», навіть якщо вони місцеві, підвищуючи своїми діями попит на готівкову валюту. На мою думку, цього разу ситуація після виборів буде іншою – я б зробив ставку на зміцнення готівкової гривні першого тижня після виборів. По-перше, ринкові очікування до того моменту вже матеріалізуються. По-друге, навіть якщо станеться якийсь несподіваний сплеск попиту, регулятор має ресурс для його погашення. Нацбанк зацікавлений продемонструвати ринку і населенню, що вибори не є основним курсоутворюючими чинником», – зауважує голова правління Кредобанку Дмитро Крепак.
Дельта-провокація
На курс тисне і поновлення виплат депозитів клієнтам збанкрутілого Дельта Банку. Вони розпочалися 8 жовтня, і за перші десять днів вкладникам було повернуто 3,7 млрд грн. В цілому вклади на суму 7,6 млрд грн мають отримати 400 тис. клієнтів. У середньостроковій перспективі є ризик, що курс долара може досягти 25 грн. «Ми очікуємо, що після виборів курс гривні буде достатньо волатильним. Залежно від ринкових умов та ситуації на міжбанку коливання буде в межах 1-1,5 грн. Котирування на міжбанківському ринку, швидше за все, не вийдуть за межі коридору 21/23,5 грн/$, а готівковий ринок – за межі коридору 22,5/25 грн/$», – зазначає Станіслав Верхградський.
ТОП-новини